Pomocne przy wyborze miejsca na wakacyjny wyjazd mogą być nietypowe święta i festiwale organizowane w okolicy. Niektóre z tych oryginalnych wydarzeń są organizowane właśnie latem. Gdzie weźmiemy udział w bitwie na pomidory, a gdzie zobaczymy surfujące psy?

Przez pandemię branża rozrywkowa na długie miesiące zamarła. Dopiero w te wakacje po raz pierwszy od dwóch lat wracają największe festiwale muzyczne. Mniej popularne miejsca na mapie przyciągają turystów nie tylko koncertami, ale też nietypowymi festiwalami. Część z nich rzeczywiście upamiętnia tradycje, inne powstały wyłącznie dla zabawy.

Nietypowe święta: La Tomatina

La Tomatina, czyli bitwa na pomidory, to jedna z najdziwniejszych imprez organizowanych w Hiszpanii. A trzeba przyznać, że Hiszpanie mają fantazję. W niektórych miastach w Boże Ciało organizowane są tzw. skoki diabła, a w rzeczywistości skoki dorosłych mężczyzn nad małymi dziećmi. Wróćmy jednak do Buñol, gdzie co roku w sierpniu organizowana jest La Tomatina.

La Tomatina. / fot. NurPhoto/Getty Images

Choć na zdjęciach panuje chaos, bitwa jest organizowana od początku do końca. Uczestnicy muszą wykupić bilety, wybierając jeden z pakietów. W La Tomatinie nie chodzi o to, aby zrobić komuś krzywdę, a o dobrą zabawę. Organizatorzy zalecają, aby przed rzuceniem w kogokolwiek, najpierw rozkwasić pomidora np. o chodnik. Dzięki temu uderzenie będzie mniej bolesne.

La Tomatina 2022 odbędzie się 31 sierpnia.

World Dog Surfing Championships

Już zwykłe zawody w surfingu dostarczają niemałych emocji zarówno uczestnikom, jak i widzom. Co dopiero surfujące psy. Tak, czworonogi od kilku lat łapią fale na deskach w Kalifornii. Oczywiście towarzyszą im właściciele. Nietypowe zawody są organizowane na plaży Linda Mar Beach, na południe od centrum San Francisco.

World Dog Surfing Championships / fot. Yalonda M. James/The San Francisco Chronicle via Getty Images

Choć pomysł wzbudza kontrowersje, właściciele psów zapewniają, że ich pupile mają ubaw z surfowania. Na nagraniach i zdjęciach rzeczywiście wydają się zadowolone. Swoją drogą, nie tylko czworonogi lubią łapać fale. Również w Kalifornii działa szkołą surfowania, w której instruktorami są kozy.

Tegoroczne zawody World Dog Surfing Championships zostały zaplanowane na 6 sierpnia.

Pourcailhade we Francji

W Europie także nie brakuje festiwali ze zwierzakami w roli głównej. We Francji organizowany jest na przykład Pourcailhade, czyli święto świń. Świńskie są i loterie, i pokazy – ja na dzień trzody przystało. Historia imprezy sięga 1975 r. Jest to więc już miejscowa tradycja.

Największą atrakcją są wówczas wyścigi prosiąt. Ludzie także mogą się zaktywizować, biorąc udział w konkursie na chrumkanie najbardziej zbliżone do oryginału lub w jedzeniu kiełbasy na czas.

W tym roku Pourcailhade odbędzie się 14 sierpnia.

Boryeong Mud Festival

Boryeong Mud Festival to z kolei festiwal… błota. Tematyka imprezy nie jest przypadkowa. Region, w którym znajduje się koreańskie miasto Boryeong, słynie z produkowania błotnych produktów, w tym kosmetyków. Mud Festival to więc okazja nie tylko do wygłupów i ubrudzenia się, ale też zadbania o zdrowie – tak przynajmniej przekonuje część uczestników.

Boryeong Mud Festival. / fot. Chung Sung-Jun/Getty Images

Klasyczną atrakcją jest wzajemne ochlapywanie się i przewracanie w basenach z błotem. Wydarzeniu towarzyszą też inne aktywności, między innymi koncerty k-popowych zespołów. Na plażę Daecheon przyjeżdżają nie tylko Koreańczycy. Gości zza granicy jest równie dużo.

Boryeong Mud Festival 2022 rozpoczyna się 16 lipca.

World Bodypainting Festival

Oczywiście nie trzeba lecieć na drugi koniec świata, żeby wziąć udział w ciekawym festiwalu. Do takich na pewno należy World Bodypainting Festival, organizowany w Austrii od ponad 20 lat. Do Klagenfurtu przyjeżdżają artyści z kilkudziesięciu krajów. Malując ciało i twarz, wykorzystują nie tylko tradycyjne farby, ale też specjalne, świecące w ciemności i nie tylko.

World Bodypainting Festival. / fot. Didier Messens/Getty Images

Kto nie specjalizuje się w malowania ciała, zawsze może popatrzeć na specjalistów, wciąż udział w licznych pokazach i warsztatach. W ramach festiwalu organizowane są też między innymi koncerty i pokazy mody.

W tym roku World Bodypainting Festival potrwa od 17 do 23 lipca.