JAPAN PRIZE to jeden z najbardziej znanych festiwali filmów edukacyjnych dla dzieci na świecie. Jest organizowany od 1965 roku przez japoński związek nadawców NHK - Japan Broadcasting Corporation, z międzynarodowym jury.

W tym roku odbywa się jego 45. edycja, a uroczysta gala finałowa jest wyznaczona na 9 listopada 2018 roku w Tokyo. Jeden z odcinków Neli pt. „Laguna śpiewających wielorybów” (z 2017 roku) został zgłoszony w kategorii produkcje edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym. 

- To był bardzo trudny wybór, bo mogłam wybrać tylko jeden film na konkurs. – Mówi Nela. – Wybrałam „Lagunę śpiewających wielorybów”, który nagrywałam na Grenlandii. To jeden z moich ulubionych reportaży podczas którego wybrałam się na poszukiwania wielorybów malutką łódką – taksówką. Pływałam pomiędzy dryfującymi górami lodowymi po bardzo spokojnym morzu. Niebo było niesamowicie błękitne, świeciło mocne słońce, a góry lodowe mieniły się jakby były z kryształów. W pewnym momencie dotarłam do lodowej laguny i zauważyłam ogon wieloryba. Udało nam się podpłynąć bliżej. Wieloryby oddychały spokojnie, i co chwilę puszczały małą „fontannę”. W pewnym momencie zaczęły śpiewać, a ich śpiew odbijał się jak echo od ścian lodowcowej laguny. Oprócz tego nie było słychać nic… tylko ciszę. Śpiew wielorybów był tak „głęboki” i przenikliwy, że miałam wrażenie, że pochodzi z dna oceanu. To niesamowite przeżycie. Usłyszeć na żywo ich śpiew łączy cię z oceanem na zawsze. – Powiedziała Nela.

- Mam nadzieję, że mój film się spodoba i jestem bardzo dumna z tego, że mogę wziąć udział w konkursie i pokazać to, co udało mi się nagrać. Nela przed wysłaniem filmu na konkurs dubbingowała swój film na język angielski. Dotychczas nagrała ponad siedemdziesiąt odcinków z wypraw i odwiedziła ponad czterdzieści krajów. Przygodę o śpiewających wielorybach opisała w swojej książce nominowanej do Bestsellera Empiku pt. „Nela na kole podbiegunowym”.