Większość z największych zamków na świecie położona jest na Starym Kontynencie, ale wbrew pozorom, Europa nigdy nie miała monopolu na wznoszenie wielkich warowni i ociekających przepychem rezydencji. Niektóre powstały w celu podkreślenia statusu władców, inne służyły obronie królestwa, w którego granicach zostały wybudowane. Wiele przetrwało do czasów współczesnych, a niektóre wciąż można zwiedzać.

Na wstępie wypada zaznaczyć, że jednoznaczne wskazanie największego zamku jest niezwykle trudne. Wynika to z faktu, że w takich badaniach można przyjąć jedną z kilku metod pomiarowych. Niektóre źródła uwzględniają powierzchnię pierwotną, inne biorą pod uwagę stan obecny, z uwzględnieniem elementów odbudowanych i/lub dobudowanych w czasach współczesnych. Tak samo trudno jest wskazać najdłuższe mosty na świecie, bo w tym przypadku należy uwzględnić typ konstrukcji. Aby uniknąć zamieszania, skupimy się wyłącznie na obecnej powierzchni obiektów wymienianych w zestawieniu. Informacje na temat możliwości zwiedzania poszczególnych obiektów należy sprawdzić przed wyruszeniem na wyprawę.

Zamek w Edynburgu (Edinburgh Castle)

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Szkocji. Na skalistej górze Castle Rock wznosi wielki zamek, rzucający cień na centrum Edynburga. Pierwsze zabudowania zamkowe powstały tam już w XII wieku, w czasie panowania króla Dawida I, jednak wczesne fortyfikacje obronne istniały już na początku naszej ery. Zamek, który możemy podziwiać dziś, jest jednym z najstarszych budynków w mieście, obok kaplicy św. Małgorzaty. To najmniejszy obiekt w naszym zestawieniu, ale "najmniejszy" nie oznacza "mały". Powierzchnia kompleksu zamkowego to 35737 m kw. Dla porównania - najmniejsza wyspa na świecie mierzy zaledwie 306 m kw.

Obiekt jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

Cytadela w Aleppo

Średniowieczna cytadela w Aleppo jest nie tylko jednym z największych, ale także jednym z najstarszych tego typu obiektów na świecie. Pierwsze zabudowania obronne powstały na wzgórzu najprawdopodobniej już w III wieku naszej ery. Niestety, w latach 2012-2016 stan kompleksu uległ znacznemu pogorszeniu - działania obronne w walce z syryjskimi rebeliantami doprowadziły do wystąpienia wielu zniszczeń. Powierzchnia wspaniałej cytadeli to 38804 m kw.

Obiekt można podziwiać wyłącznie z poziomu otaczającego go deptaku.

Zamek Himeji (Zamek Białej Czapli)

Z Bliskiego Wschodu przenosimy się do Japonii. W centrum miasta Himeji, na wzgórzu Hime-yama, wznosi się jedna z najstarszych budowli w Japonii i jednocześnie - największy zamek w tym kraju. W 1333 roku, na wzgórzu wznosiły się fortyfikacje. 13 lat później, na ich miejscu stanął pełnoprawny zamek. W 1580 roku, ta wspaniała budowla została niemal doszczętnie zniszczona. 21 lat później przystąpiono do odbudowy i rozbudowy obiektu. Prace zakończyły się w 1608 roku. Powierzchnia kompleksu to 41468 m kw.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania.

Zamek Królewski w Budapeszcie (Zamek Buda)

Wracamy do Europy. Monumentalny Zamek Królewski w Budapeszcie, rzucający cień na Dunaj z prawego brzegu rzeki, został wzniesiony w XIV wieku. Na przestrzeni lat, obiekt podlegał licznym przebudowom i modernizacjom. W wyniku najazdów tureckich, został niemal zrównany z ziemią. W 1791 roku, zyskał formę budowli barokowej. Dalsze modernizacje prowadzone były od 1890 roku, z polecenia Franciszka Józefa. Cały kompleks mierzy 44674 m kw.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania.

Zamek Spiski

Z Węgier przenosimy się na Słowację, gdzie w miejscowości Žehra wznosi się wspaniały Zamek Spiski. Wzniesiony na przełomie XI i XII wieku obiekt został poważnie uszkodzony w pożarze, który wybuchł w 1780 roku. Od tego czasu, wspaniała warownia popada w ruinę i dziś możemy podziwiać jedynie jej pozostałości. Powierzchnia ruin to 49485 m kw.

Zamek można zwiedzać od kwietnia do listopada.

Twierdza Hohensalzburg

Olbrzymie zamki znajdziemy także w Austrii. Największy powstał w 1077 roku, w Salzburgu. W kolejnych latach wznoszono kolejne elementy twierdzy, a największa modernizacja miała miejsce w latach 1496-1518. Właśnie wtedy kompleks zamkowy połączono z klasztorem Nonnberg. To największa zachowana w całości warownia w Europie Środkowej. Cały kompleks legitymuje się powierzchnią 54523 m kw.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania.

Zamek w Windsorze 

Kolej na jeden z najwspanialszych obiektów w Anglii. Zamek w Windsorze został wybudowany z inicjatywy Wilhelma I Zdobywcy. Prace rozpoczęły się w 1070 roku. Zachwycająca rezydencja do dziś pełni swoją pierwotną rolę - to jedna z trzech oficjalnych posiadłości królowej Elżbiety II. Obecnie dzierży tytuł największego zamieszkałego zamku na świecie. Cały kompleks mierzy 54835 m kw.

 

Zamek jest otwarty dla zwiedzających.

Zamek Praski (Zamek na Hradczanach)

Wymieniając największe zamki na świecie, nie można pominąć obiektu należącego do naszych południowych sąsiadów. Zamek Praski został wzniesiony w IX wieku i od tego czasu doczekał się wielu modernizacji. Ostateczną formę, którą możemy podziwiać do dziś, przyjął w XVIII wieku. Historycznie był siedzibą koronowanych głów, aktualnie pełni funkcję reprezentacyjną i jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Pradze. Warto podkreślić, że według księgi rekordów Guinnessa, to właśnie ten obiekt jest największym na świecie starożytnym zamkiem pod względem zajmowanej powierzchni. Cały kompleks mierzy 66761 m kw.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.

Twierdza Mehrangarh

Przenosimy się do Indii. Jednym z największych tamtejszych fortów obronnych jest obiekt w Jodhpur, wzniesiony z inicjatywy Rao Dźodha Singha. Twierdza była rozbudowywana przez kolejnych władców. Największe zmiany zostały wprowadzone w XVII, XVIII i XIX wieku. Kompleks zajmuje powierzchnię 81277 m kw.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.

Zamek w Malborku

Na koniec mamy dla was mocny polski akcent. Obiekt o wyjątkowo bogatej historii był wznoszony w wielu etapach. Początek prac jest datowany na rok 1280. Koniec przypada na połowę XV wieku. Ogromna warownia powstała z inicjatywy zakonu krzyżackiego. Gdy w 1309 roku urząd wielkiego mistrza został przeniesiony do Malborka, zamek zyskał status stolicy jednego z najpotężniejszych państw położonych u południowego brzegu Morza Bałtyckiego.

W późniejszych czasach, obiekt pełnił funkcję siedziby władz pruskich i Komisji Morskiej. Przez pewien czas był też wykorzystywany jako rezydencja królów polskich. Na przestrzeni lat, kompleks doznał wielu zniszczeń. Gruntowna odbudowa rozpoczęła się już po II wojnie światowej. 

Zamek w Malborku jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie. Powierzchnia kompleksu to 143591 m kw.