Większość z największych zamków na świecie położona jest na Starym Kontynencie, ale wbrew pozorom, Europa nigdy nie miała monopolu na wznoszenie wielkich warowni i ociekających przepychem rezydencji. Niektóre powstały w celu podkreślenia statusu władców, inne służyły obronie królestwa, w którego granicach zostały wybudowane. Wiele przetrwało do czasów współczesnych, a niektóre wciąż można zwiedzać.

Na wstępie wypada zaznaczyć, że jednoznaczne wskazanie największego zamku jest niezwykle trudne. Wynika to z faktu, że w takich badaniach można przyjąć jedną z kilku metod pomiarowych. Niektóre źródła uwzględniają powierzchnię pierwotną, inne biorą pod uwagę stan obecny, z uwzględnieniem elementów odbudowanych i/lub dobudowanych w czasach współczesnych. Tak samo trudno jest wskazać najdłuższe mosty na świecie, bo w tym przypadku należy uwzględnić typ konstrukcji. Aby uniknąć zamieszania, skupimy się wyłącznie na obecnej powierzchni obiektów wymienianych w zestawieniu. Informacje na temat możliwości zwiedzania poszczególnych obiektów należy sprawdzić przed wyruszeniem na wyprawę.

Zamek w Edynburgu (Edinburgh Castle)

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Szkocji. Na skalistej górze Castle Rock wznosi wielki zamek, rzucający cień na centrum Edynburga. Pierwsze zabudowania zamkowe powstały tam już w XII wieku, w czasie panowania króla Dawida I, jednak wczesne fortyfikacje obronne istniały już na początku naszej ery. Zamek, który możemy podziwiać dziś, jest jednym z najstarszych budynków w mieście, obok kaplicy św. Małgorzaty. To najmniejszy obiekt w naszym zestawieniu, ale "najmniejszy" nie oznacza "mały". Powierzchnia kompleksu zamkowego to 35737 m kw. Dla porównania - najmniejsza wyspa na świecie mierzy zaledwie 306 m kw.

Obiekt jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

Cytadela w Aleppo

Średniowieczna cytadela w Aleppo jest nie tylko jednym z największych, ale także jednym z najstarszych tego typu obiektów na świecie. Pierwsze zabudowania obronne powstały na wzgórzu najprawdopodobniej już w III wieku naszej ery. Niestety, w latach 2012-2016 stan kompleksu uległ znacznemu pogorszeniu - działania obronne w walce z syryjskimi rebeliantami doprowadziły do wystąpienia wielu zniszczeń. Powierzchnia wspaniałej cytadeli to 38804 m kw.

Obiekt można podziwiać wyłącznie z poziomu otaczającego go deptaku.

Zamek Himeji (Zamek Białej Czapli)

Z Bliskiego Wschodu przenosimy się do Japonii. W centrum miasta Himeji, na wzgórzu Hime-yama, wznosi się jedna z najstarszych budowli w Japonii i jednocześnie - największy zamek w tym kraju. W 1333 roku, na wzgórzu wznosiły się fortyfikacje. 13 lat później, na ich miejscu stanął pełnoprawny zamek. W 1580 roku, ta wspaniała budowla została niemal doszczętnie zniszczona. 21 lat później przystąpiono do odbudowy i rozbudowy obiektu. Prace zakończyły się w 1608 roku. Powierzchnia kompleksu to 41468 m kw.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania.

Zamek Królewski w Budapeszcie (Zamek Buda)

Wracamy do Europy. Monumentalny Zamek Królewski w Budapeszcie, rzucający cień na Dunaj z prawego brzegu rzeki, został wzniesiony w XIV wieku. Na przestrzeni lat, obiekt podlegał licznym przebudowom i modernizacjom. W wyniku najazdów tureckich, został niemal zrównany z ziemią. W 1791 roku, zyskał formę budowli barokowej. Dalsze modernizacje prowadzone były od 1890 roku, z polecenia Franciszka Józefa. Cały kompleks mierzy 44674 m kw.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania.

Zamek Spiski

Z Węgier przenosimy się na Słowację, gdzie w miejscowości Žehra wznosi się wspaniały Zamek Spiski. Wzniesiony na przełomie XI i XII wieku obiekt został poważnie uszkodzony w pożarze, który wybuchł w 1780 roku. Od tego czasu, wspaniała warownia popada w ruinę i dziś możemy podziwiać jedynie jej pozostałości. Powierzchnia ruin to 49485 m kw.

Zamek można zwiedzać od kwietnia do listopada.

Twierdza Hohensalzburg

Olbrzymie zamki znajdziemy także w Austrii. Największy powstał w 1077 roku, w Salzburgu. W kolejnych latach wznoszono kolejne elementy twierdzy, a największa modernizacja miała miejsce w latach 1496-1518. Właśnie wtedy kompleks zamkowy połączono z klasztorem Nonnberg. To największa zachowana w całości warownia w Europie Środkowej. Cały kompleks legitymuje się powierzchnią 54523 m kw.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania.

Zamek w Windsorze 

Kolej na jeden z najwspanialszych obiektów w Anglii. Zamek w Windsorze został wybudowany z inicjatywy Wilhelma I Zdobywcy. Prace rozpoczęły się w 1070 roku. Zachwycająca rezydencja do dziś pełni swoją pierwotną rolę - to jedna z trzech oficjalnych posiadłości królowej Elżbiety II. Obecnie dzierży tytuł największego zamieszkałego zamku na świecie. Cały kompleks mierzy 54835 m kw.

 

Zamek jest otwarty dla zwiedzających.

Zamek Praski (Zamek na Hradczanach)

Wymieniając największe zamki na świecie, nie można pominąć obiektu należącego do naszych południowych sąsiadów. Zamek Praski został wzniesiony w IX wieku i od tego czasu doczekał się wielu modernizacji. Ostateczną formę, którą możemy podziwiać do dziś, przyjął w XVIII wieku. Historycznie był siedzibą koronowanych głów, aktualnie pełni funkcję reprezentacyjną i jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Pradze. Warto podkreślić, że według księgi rekordów Guinnessa, to właśnie ten obiekt jest największym na świecie starożytnym zamkiem pod względem zajmowanej powierzchni. Cały kompleks mierzy 66761 m kw.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.

Twierdza Mehrangarh

Przenosimy się do Indii. Jednym z największych tamtejszych fortów obronnych jest obiekt w Jodhpur, wzniesiony z inicjatywy Rao Dźodha Singha. Twierdza była rozbudowywana przez kolejnych władców. Największe zmiany zostały wprowadzone w XVII, XVIII i XIX wieku. Kompleks zajmuje powierzchnię 81277 m kw.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.

Zamek w Malborku

Na koniec mamy dla was mocny polski akcent. Obiekt o wyjątkowo bogatej historii był wznoszony w wielu etapach. Początek prac jest datowany na rok 1280. Koniec przypada na połowę XV wieku. Ogromna warownia powstała z inicjatywy zakonu krzyżackiego. Gdy w 1309 roku urząd wielkiego mistrza został przeniesiony do Malborka, zamek zyskał status stolicy jednego z najpotężniejszych państw położonych u południowego brzegu Morza Bałtyckiego. W późniejszych czasach, obiekt pełnił funkcję siedziby władz pruskich i Komisji Morskiej. Przez pewien czas był też wykorzystywany jako rezydencja królów polskich. Na przestrzeni lat, kompleks doznał wielu zniszczeń. Gruntowna odbudowa rozpoczęła się już po II wojnie światowej. Powierzchnia kompleksu to 143591 m kw.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających.