Nie bez kozery Edynburg był inspiracją dla J.K Rowling podczas tworzenia serii książek o Harrym Potterze. Stolica Szkocji jest miastem magicznym. Niepowtarzalny klimat Edynburga tworzą niezwykłe warunki przyrody - góry oraz nasycona zieleń traw i drzew, połączona z mglistą aurą Szkocji. 

Edynburg bezsprzecznie przywodzi na myśl średniowieczne opowieści o rycerzach oraz bajki o duchach nawiedzających mroczne zamczyska na skalistych wzgórzach.

Tak jest w istocie - mimo upływu czasu Edynburg nic  nie stracił ze swej wyjątkowej atmosfery. Wciąż przyciąga ona rzesze turystów spragnionych pięknych widoków i ciekawych wycieczek.

Miłośnicy wylegiwania się na rozgrzanej plaży raczej nie będą zainteresowani wczasami w stolicy Szkocji.

Jeżeli jednak lubisz aktywny wypoczynek połączony z poznawaniem historii zwiedzanych miejsc i zagłębianiem się w tajemnicze zakątki i uliczki, Edynburg jest idealnym miejscem dla ciebie.

Specjalnie dla czytelników przygotowaliśmy przegląd najważniejszych atrakcji szkockiej stolicy. 

Pamiętaj jednak, że miejsc godnych zobaczenia jest w tym mieście o wiele więcej. Zapraszamy na wyjątkową wycieczkę po magicznych zakątkach Edynburga!

Edynburg: co warto zobaczyć?

Edynburg to miasto z historią sięgającą XI wieku i lat dawniejszych! Od tego czasu rozwijał się w sposób zupełnie inny niż większość miast. Dlatego nie tylko znajdujące się w Edynburgu zabytki, ale same ulice są wyjątkowe.
Royal Mile to ulica łącząca zamek z letnią rezydencją królewską: pałacem Holyrood. To turystyczne centrum Edynburga, gdzie znajdziecie najwięcej sklepów, organizatorów wycieczek i spacerów, kramarzy ulicznych, muzyków i sztukmistrzów. 

Edynburg: dzielnice

Edynburg  składa się z dwóch części: Old Town oraz New Town. Pierwsza, ograniczona starymi murami miejskimi (wciąż można znaleźć ich pozostałości) pełna jest przepięknych starych kamienic, strzelistych gotyckich świątyń i klimatycznych pubów. Stare miasto ograniczone jest z trzech stron pozostałościami muru miejskiego, a z czwartej ogrodami Princes Street Grardens. Dawniej w tym miejscu rozciągało się jezioro Nor (Nor' Loch).
 
New Town jest  w Edynburgu nowe tylko z nazwy. Powstało w XVIII wieku żeby odciążyć ściśnięte do granic możliwości miasto. Dopiero tutaj znalazło się miejsce na szerokie ulice i wygodniejsze budynki mieszkalne. Tutaj znajdziecie między innymi urokliwe Dean Gardens. Warto, podczas zwiedzania Edynburga, wybrać się do nich w słoneczny dzień, choć i podczas deszczu potrafią zachwycać zielenią!

Edynburg: Stare miasto

Stare miasto w Edynburgu ma budowę podobną do szkieletu ryby. Od zamku odchodzi Royal Mile, a z niej wychodzą niczym żebra maleńkie boczne uliczki. Każda z nich ma szerokość mniej więcej jednej dorosłej osoby. Wszystkie nazywają się "close" ze względu na to jak blisko siebie stoją budynki.

Ograniczona murami miejskimi przestrzeń musiała być domem dla coraz większej liczby ludzi, dlatego oszczędzano ją w każdej możliwej postaci, czy była to szerokość ulic, czy wysokość budynków.
Gorąco polecam wam, gdy podczas wizyty w Edynburgu, będziecie szli Royal Mile i innymi ulicami starówki, rozglądać się na boki i co jakiś czas pozwolić sobie na zagubienie się w małej uliczce. Każda z nich ma swoją nazwę, a często kryją widoki niczym z powieści fantasy.

Zresztą znana autorka książek o Harrym Potterze - J.K. Rowling - przyznała kiedyś, że inspirował ją właśnie Edynburg. Trudno się dziwić! 

Edynburg: zamek

Zamek w Edynburgu to przede wszystkim obiekt obronny. Za grubymi murami codziennie o 13 możecie zobaczyć wystrzał z wojskowej armaty, a przez cały dzień poznać tajniki walki piką (szkoccy pikinierzy bronili się tą bronią przed nacierającym rycerstwem), odwiedzić muzea historii wojskowości oraz pomnik ku czci szkockich żołnierzy walczących na frontach całego świata. 
Ale w fortecy wspomniano jeszcze innych żołnierzy…

Wyjątkowy cmentarz w Edynburgu

Na zamku w Edynburgu jest też malutki cmentarzyk, na którym grzebane są psy - maskotki konkrentych jednostek, które zapisały się w ich tradycji.
Natomiast wewnątrz budynku National War Memorial znajduje się płaskorzeźba poświęcona pamięci "Tunnellers' friends" przedstawiająca myszy i kanarka w klatce. Warto jej poszukać podczas zwiedzania Edynburga!

Katedra w Edynburgu

Miłośnicy gotyku, podczas oglądania zabytków Edynburga, nie mogą przepuścić wizyty w St. Giles Cathedral. Przepiękny gotycki kościół kryje w sobie niesamowite witraże, zabytkowe nagrobki, rzeźbione ambony.
Polecam oglądać go w południe - słońce oświetlające witraże robi ogromne wrażenie!

Pomnik niedźwiedzia w Edynburgu

Pomnik niedźwiedzia Wojtka przedstawia misia, który dosłużył się stopnia kaprala w armii generała Andersa. Został on przedstawiony w formie przesympatycznej rzeźby w parku Princes Street Garden u podnóża zamku. 

Pogłaskanie po nosie na szczęście - obowiązkowe!

Zobacz Edynburg z lotu ptaka

Położony na wzgórzach Edynburg ma kilka przepięknych punktów widokowych. Jednym z nich jest Calton Hill. Znajduje się tam między innymi pomnik admirała Horatio Nelsona. Warto się przemęczyć pokonując kamienne schody by zobaczyć oszałamiającą panoramę Edynburga. 

Cmentarz w Edynburgu

Cmentarz to miejsce, które rzadko się odwiedza podczas wypraw. Jednak w Edynburgu gorąco wam to polecam. Małe i bardzo stare cmentarzyki, jak ten przy parafii św. Cuthberta, potrafią zachwycić atmosferą. Ta intensywna zieleń, którą widzicie na zdjęciu, nie jest efektem obróbki komputerowej, tak rzeczywiście to wygląda w popołudniowym słońcu.

Na starszych cmentarzach Edynburga warto także poszukać "mortsafes" czyli sejfów na groby. W czasach gdy w mieście rozwijała się Akademia Medyczna dla uczących się tam przyszłych chirurgów wciąż potrzebne były nowe zwłoki do nauki sekcji. Niestety popyt doprowadził do rozprzestrzenienia się procederu okradania grobów i sprzedaży zwłok. Dlatego niektóre zamożniejsze rodziny w Edynburgu pozwalały sobie zabezpieczać szczątki bliskich specjalnym "sejfem", czyli klatką, którą otoczony był cały grób. 

Edynburg: muzeum Surgeons’ Hall

Stolica Szkocji to miejsce, w którym narodziła się nowożytna nauka anatomii. Jej historię poznacie w Surgeons' Hall. To wyjątkowo ciekawe muzeum przedstawia rozwój medycyny na przestrzeni wieków. Znajdziecie tu między innymi stare narzędzia chirurgiczne (nie tylko z Europy), posłuchacie o pierwszej publicznej sekcji zwłok, nauczycie się rozpoznawać lecznicze zioła po zapachu, a nawet nauczycie się medycznego węzła, którym dawni lekarze tamowali krwotoki. 
 
Muzeum ma także dodatkowy oddział poświęcony patologiom medycznym. Wyjątkowo ciekawy, ale uwaga - tylko dla widzów o mocnych nerwach i stalowych żołądkach!

Edynburg: Royal Mile

Polecam wszystkim miłośnikom opowieści z dreszczykiem skorzystać z jednej z wielu wycieczek po Edynburgu z opowieściami o duchach. Na Royal Mile bez trudu znajdziecie zarówno te płatne jak i "za darmo". Tu uwaga: za darmo są one z nazwy, bo na końcu przewodnik prosi o "co łaska". Ale trzeba zaznaczyć, że po wycieczce raczej nie będziecie mieli oporów przed sięgnięciem do portfela - te opowieści są naprawdę ciekawe!
 
Poza wycieczkami Edynburg ma dla miłośników grozy tematyczne knajpy. Polecam szczególnie The Banshee Labirynth, w którym posłuchacie muzyki na żywo i obejrzycie film (regularne pokazy na sali kinowej) oraz Frankenstein, gdzie wnętrze jest niesamowicie odwzorowanym laboratorium słynnego szalonego naukowca z powieści Mary Shelley.

Edynburg: The Real Mary King's Close

Ze względu na małą przestrzeń miasta budynki w Edynburgu pięły się coraz wyżej. Można powiedzieć śmiało, że to jedno z pierwszych miast na świecie, które mogło pochwalić się drapaczami chmur. Stare kamienice potrafiły mieć nawet 14 pięter.
 
Niestety nie bardzo było się czym chwalić. Dolne piętra budynków powstawały z kamienia, ale górne były drewniane. W przypadku pożarów (a i owszem, zdarzały się) natychmiast zajmował się dom po domu. Oczywiście nie było mowy o żadnych windach, na wysokie piętra wchodzono po krętych, śliskich i wąskich schodach. Wyobraźcie sobie jak robiły się śliskie i niebezpieczne w czasie deszczu. 
 
Wśród wielu muzeów i atrakcji Edynburga warto wymienić The Real Mary King's Close. To muzeum stworzone w jednej z maleńkich uliczek, które pokazuje codzienność mieszkańców miasta w XVI wieku i później.
 
Gorąco polecam wybrać się tam na wycieczkę!

Edynburg - miasto z niepowtarzalnym klimatem

Jest jeszcze w Edynburgu wiele innych atrakcji, których nie wymieniłem, a które zdecydowanie warto odwiedzić.  
Jednak to, co moim zdaniem jest najważniejsze w tym mieście, to atmosfera. Można tu dotknąć naprawdę bogatej historii, poczuć Szkocję, ale na szczęście nie ma zbytniego przesytu tak zwaną cepelią. Miasto nie jest idealne, ma swój brudek, swój sznyt, swój charakter.
 
Dlatego na pewno odwiedzę Edynburg  ponownie, co i wam gorąco polecam.

Tekst i zdjęcia (poza opisanymi inaczej): Błażej Grygiel