Saksonia to jeden z najbardziej różnorodnych i najciekawszych niemieckich landów. Pierwsze skrzypce grają tutaj urocze, pełne zabytków miasta, takie jak Drezno, Lipsk, Miśnia czy Görlitz. Ale Saksonia to nie tylko kierunek dla mieszczuchów. Jest co robić również w terenie: czekają przepiękne krajobrazy Saskiej Szwajcarii, niewysokie góry z dobrze wytyczonymi szlakami czy sielskie zakola Łaby. Tym razem stawiamy jednak na pałace, zamki i zabytki, w które obfituje ten graniczący z Polską kraj związkowy. Przywołując atrakcje Saksonii, zbieramy kolejne dowody na to, że Niemcy to jeden z najbardziej niedocenianych przez polskich turystów krajów. A szkoda, bo jest się czym zachwycić!

1. Pałac Zwinger, Drezno

Zwinger (Fot. DZT/Francesco Carovillano)

Zwinger (Fot. DZT /Wojciech Grabowski)

Olśniewający. Prawdopodobnie numer jeden w Dreźnie. To jeden z najbardziej znanych pałaców barokowych w Europie. Był budowany etapami w latach 1709–1732. Saksońskim władcom służył jako przestrzeń do organizacji hucznych przyjęć. Dziś mieści się tu tzw. Salon Matematyczno-Fizyczny, w którym można zobaczyć kolekcję historycznych zegarów i przyrządów naukowych. Znajdują się tu również zbiory niezwykłej, zabytkowej porcelany oraz kolekcja Obrazów Starych Mistrzów.

2. Zamek Albrechtsburg, Miśnia

Widok na Albrechtsburg  (Fot. DZT / Deutsches Weininstitut)

Późnogotycki, majestatyczny zamek Albrechtsburg wznosi się nad malowniczą doliną Łaby. Został wybudowany w XV wieku. Uważa się, że to pierwszy zamek w Niemczech, w którym funkcje fortyfikacyjne były minimalne, stworzono go raczej z myślą o walorach estetycznych. Dla zwiedzających dostępne wszystkie piętra zamku.

3.Twierdza Königstein

(Fot. DZT/Andrzej Budnik)

Ta niezdobyta twierdza to ponad 50 budowli rozłożonych na platformie skalnej równej pod względem powierzchni 13 boiskom piłkarskim na wysokości 247 metrów nad poziomem Łaby. Dziś można tu dotrzeć bez większego wysiłku, choćby wjeżdżając na górę przy pomocy windy panoramicznej. Oprócz samej warowni czeka tu najgłębsza studnia Saksonii, wielka beczka na wino Augusta Mocnego  czy pierwszy kościół garnizonowy w Saksonii. Wzdłuż murów twierdzy wiedzie ścieżka widokowa, z której rozpościerają się niezwykłe krajobrazy m.in. na Saską Szwajcarię.

4. Pałac Moritzburg

Moritzburg (Fot. DZT/Florian Trykowski)

Moritzburg, wnętrze (Fot. DZT / Florian Trykowski)

Ten położonym na wodzie, niezwykle fotogeniczny pałac, jest urzeczywistnieniem rozmachu Augusta Mocnego. Powstał jako pałac myśliwski księcia Maurycego – stąd nazwa, ale dopiero 200 lat później król Polski i elektor Saksonii zaaranżował przestrzeń z rozmachem - tak, by swobodnie wyprawiać tu huczne przyjęcia.

5. Zamek Rezydencyjny (Residenzschloss), Drezno

Fot. Getty Images

Zamek znajduje się w samym sercu Drezna, na Starym Mieście, tuż obok Zwingeru. Został wzniesiony w XV wieku w stylu renesansowym, poddany później  kilkukrotnym przebudowom.  To dawna siedziba dynastii Wettynów, dziś - skarbiec imponujących zbiorów: Nowe Zielone Sklepienie i Historyczne Zielone Sklepienie (otwarte ponownie po rabunku w 2019 roku). To tutaj znajduje się największy zbiór klejnotów z XVIII w., najdroższy pomnik z XVIII w., największa zabawka Augusta II Mocnego, największy na świecie zielony diament czy pestka czereśni, w której wyrzeźbiono 185 twarzy.

Więcej informacji o zamkach i pałacach w Niemczech można znaleźć na stronie Niemieckiej Centrali Turystyki.