Podstawowe informacje o Indiach

Indie usytuowane są w Południowej Azji. Graniczą z Chinami, Pakistanem, Bangladeszem, Nepalem, Birmą (dziś Mjanma) i Bhutanem. Oprócz tego, Indie otoczone są przez wody Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego oraz Zatoki Bengalskiej. Największą rzeką w Indiach jest Ganges, wypływający z lodowca w Himalajach i należący do zlewiska Oceanu Indyjskiego. Ganges uznawany jest przez hinduistów za świętą rzekę.

Skoro już mowa o religii, warto wspomnieć o tym, że Indie to w większości kraj hinduistyczny. Hinduiści stanowią ponad 80 proc. populacji tego kraju. Silne wpływy religii można zauważyć w architekturze Indii, a także obserwując wciąż istniejący system kastowy. Liczni są również muzułmanie oraz chrześcijanie (głównie protestanci).

Można pokusić się o stwierdzenie, że Indie to jedno z najbardziej zróżnicowanych językowo państw, ponieważ w Indiach obowiązuje aż 21 języków. Podstawowymi, którymi posługuje się większość mieszkańców, są język angielski i hindi.

Indie leżą w większości w strefie klimatu zwrotnikowego. Najcieplejszym miesiącem jest maj, w którym temperatury sięgają nawet 40°C. Najchłodniejszym natomiast styczeń, w którym możemy spodziewać się temperatury na poziomie 14°C. Odrębnej klasyfikacji podlegają góry Karakorum i Himalaje, w obrębie których jest zimno przez cały rok. Zimą temperatury spadają nawet do minus 40°C.

Z czego słyną Indie?

Myślę, że kuchnia indyjska, przemysł filmowy i poznany na lekcjach historii Vasco da Gama to pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy większości z nas, kiedy tylko myślimy o Indiach.

Kuchnia indyjska charakteryzuje się wielością przypraw i wpływem wielu różnych kultur. Jest dość popularna w Polsce. Smakując dań kuchni indyjskiej możemy natrafić na sporą dozę intensywnych przypraw, ogrom warzyw i mięso, najczęściej wołowinę i kurczaka. Dodatek do dań przeważnie stanowi ryż, lub wywodzący się z kultury islamskiej pszenny placek. W Indiach potrawy często podawane są na świeżo zerwanych liściach bananowca i spożywane za pomocą rąk. Nieużywanie sztućców nie jest tam żadnym faux pas.

Odpowiednik amerykańskiego Hollywood, czyli tak zwane Bollywood, kino przepełnione tańcem i pieśniami, jest znane na całym świecie. Głównym centrum produkcyjnym w hinduskiej kinematografii jest opisany już Bombaj, jednak termin „Bollywood” używany jest w odniesieniu do całego indyjskiego przemysłu kinowego. Hindusi jednak nie lubią tej nazwy, preferują określenie „Hindi Cinema”.

Miasta turystyczne i atrakcje Indii

Mumbaj (Bombaj)

Nazwa miasta wywodzi się od imienia hinduskiej bogini Mumba. Mieści się ono na wyspie Salsette. Bombaj to stolica indyjskiej kinematografii i zagłębie wytworów indyjskiej kultury. Jest szalenie zatłoczony, liczy kilkanaście milionów mieszkańców. W porównaniu do polskiej rzeczywistości, w Bombaju na jednego mieszkańca przypada o 725 razy mniejsza powierzchnia, co w pierwszej chwili może zaszokować.

Będąc w Bombaju warto odwiedzić miejsce poświęcone jednemu z największych indyjskich autorytetów – muzeum Mahatma Ghandiego. Ghandi był działaczem społecznym, propagatorem pacyfizmu politycznego, a także przyczynił się on do stworzenia wizji państwowości współczesnych Indii. Muzeum powstało w domu Ghandiego, przy Laburnum Road i możemy tam podziwiać pamiątki z jego życia. Odwiedzający często opisują atmosferę panującą w muzeum jako idealną do chwili zadumy.

Bombaj oferuje również rejsy na wyspę Elephant, znajdującą się na Morzu Arabskim. Jest to zespół siedmiu świątyń, które zostały wykute w skale i od 1987 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najpopularniejszym obiektem w Grotach Elefanty jest trzygłowe popiersie Śiwy Mahesiamurti. Owe trzy głowy są symbolem trzech aspektów boga: po prawej stronie znajduje się miłosierna i dobrotliwa Śiwa Uma, po lewej groźna postać Śiwy – Bhajrawa, a w samym środku Mahadewa, czyli Wielki Bóg.

Agra

Agrę śmiało można uznać za najpopularniejsze wśród turystów miejsce w Indiach, bo któż z nas nie słyszał o słynnym Tadż Mahal? Tadż Mahal, zwany świątynią miłości, powstał ponad 350 lat temu, a od 2007 roku uznawany jest za jeden z siedmiu cudów świata. Świątynia została wybudowana za czasów panowania dynastii Mogołów, na polecenie Szahdżahana, aby upamiętnić jego zmarłą żonę. Legendy głoszą, że to ona sama poprosiła go o to przed śmiercią. Budowla powstawała przez ponad 20 lat. Jest to jeden z najpiękniejszych dowodów miłości, o jakim można usłyszeć.

Jodhpur

Jodhpur inaczej zwane jest niebieskim miastem, ze względu na wielość znajdujących się w nim niebieskich budowli. Zważając na bliskie sąsiedztwo pustyni Thar, gdzie panuje klimat podobny do tego na Saharze, najlepiej wybrać się tam między październikiem a marcem – w pozostałych miesiącach temperatura może być bardzo trudna do zniesienia.

W Jodhpur znajduje się Pałac Umaid Bhawan, czyli iście polski pierwiastek w Indiach. Umaid Bhawan jest jedną z najbardziej okazałych prywatnych rezydencji na świecie. Jego budowa została zakończona zaledwie 77 lat temu. W pałacu znajdziemy ślady działalności Stefana Norblina, polskiego malarza, projektanta i architekta wnętrz. Jest on autorem malowideł ściennych w holu, a także w Sali Tronowej – Orientalnej. Wykonał również malowidła na szkle w jednej z sypialni. Umaid Bhawan podzielony jest na trzy człony – znajduje się tam muzeum, luksusowy hotel i rezydencja byłej rodziny królewskiej.

Nowe Delhi

Nowe Dehli jest stolicą Indii, a także jednym z największych miast na świecie. W mieście tym znajdziemy skarby indyjskiego dziedzictwa kulturowego i historyczne okazy indyjskiej architektury. Podobnie jak w przypadku Bombaju, będąc w stolicy, trzeba przygotować się na niesamowity tłok, zgiełk, hałas i nieco natrętnych ludzi, chcących na nas trochę zarobić. Nie zmienia to faktu, że będąc w Indiach trzeba odwiedzić Nowe Delhi, zahaczając o Grobowiec Humajuna, władcy Indii z dynastii Mogołów, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, mając 48 lat. Kompleks ten nazywany jest miniaturową wersją Tadż Mahal i łączy w sobie elementy sztuki indyjskiej oraz perskiej, co jest charakterystyczne dla architektonicznego stylu Mogołów.

Stolica Indii słynie również z Czerwonego Fortu, odwiedzanego każdego roku przez miliony turystów. Fort jest ważną budowlą w kulturze Hindusów, ponieważ jest symbolem odzyskania niepodległości przez Indie w 1947 roku. W 2003 roku Czerwony Fort został otwarty dla turystów i podobnie jak świątynie Elefanty znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Varanasi

Varanasi uznawane jest za religijną stolicę Indii, ze względu na swoje położenie nad świętą rzeką Ganges. Jeśli już o tej rzece mowa, w Varanasi znajdują się Ghaty, czyli schody położone wzdłuż rzeki, a także częściowo znajdujące się w wodzie, które mogą budzić kontrowersje. Dlaczego? Ghaty to cel pielgrzymek wielu Hindusów. Według wierzeń, zanurzając się w wodzie zmywają z siebie grzechy i gwarantują sobie lepsze życie. Natomiast do tej samej wody codziennie, w publicznych obrzędach wrzucane są prochy zmarłych, a nawet nieskremowane zwłoki noworodków, kobiet w ciąży czy przedstawicieli najniższej kasty. Ganges jest najbardziej zanieczyszczoną rzeką w Indiach. Ze względu na powyższe czynniki zaleca się, aby poważnie przemyśleć kąpiel w tej wodzie, najlepiej kilka razy.

Bezpieczeństwo z Indiach

Zachowując pewną dozę ostrożności i stosując się do podstawowych i standardowych również w Polsce zasad bezpieczeństwa, nie musimy czuć niepokoju w Indiach. O jakich zasadach mowa?

W środkach transportu publicznego należy pilnować swoich osobistych rzeczy, ponieważ kieszonkowców, łasych na okazje niestety nie brakuje. Pozycja kobiet w Indiach wciąż jest słaba, dlatego warto unikać dwuznacznych sytuacji w kontaktach z mężczyznami, którzy nie są przyzwyczajeni do otwartości kobiet z zachodu i nasze zachowanie mogą mylnie zinterpretować.

Ważną kwestią jest także sposób ubioru. Odwiedzając kraj hinduistyczny, z silnymi wpływami islamu wypada założyć ubrania, które zakrywają ramiona i dekolt. Będzie to zbawienne również w zetknięciu z wysoką temperaturą, typową dla tego regionu.

Ciekawostki o Indiach

  • Stolicą Indii jest Nowe Delhi, jednak największym miastem Mumbaj, zwany też Bombajem. Poprzednią stolicą była Kalkuta.
  • Na rok w Indiach składa się aż sześć pór roku: wiosna, lato, monsun, jesień, zima oraz przedświt.
  • Zabronione jest wywożone rupii indyjskich poza granice kraju, również przez turystów.

Co warto kupić w Indiach?

Mówi się, że odwiedzając Indie, trzeba zostawić pół walizki pustej, aby w drodze powrotnej zmieścić zakupy. W Indiach warto zaopatrzyć się w produkty dostępne tylko tam, na przykład przyprawy, czy przeróżne rodzaje herbat. Kupowanie tradycyjnego hinduskiego stroju, nie byłoby rozważne, ponieważ w Polsce prawdopodobnie jedynie zalegałby nam w szafie. Dlatego warto pokusić się o kaszmirowy szal lub pięknie zdobioną, wzorzystą apaszkę. Wbrew pozorom, nie łatwo takie dostać w Europie.