Indie: podstawowe informacje 

Indie usytuowane są w Południowej Azji. Graniczą z Chinami, Pakistanem, Bangladeszem, Nepalem, Birmą (dziś Mjanma) i Bhutanem. Oprócz tego, Indie otoczone są przez wody Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego oraz Zatoki Bengalskiej. Największą rzeką w Indiach jest Ganges, wypływający z lodowca w Himalajach i należący do zlewiska Oceanu Indyjskiego. Ganges uznawany jest przez hinduistów za świętą rzekę.

Skoro już mowa o religii, warto wspomnieć o tym, że Indie to w większości kraj hinduistyczny. Hinduiści stanowią ponad 80 proc. populacji tego kraju. Silne wpływy religii można zauważyć w architekturze Indii, a także obserwując wciąż istniejący system kastowy. Liczni są również muzułmanie oraz chrześcijanie (głównie protestanci).

Można pokusić się o stwierdzenie, że Indie to jedno z najbardziej zróżnicowanych językowo państw, ponieważ w Indiach obowiązuje aż 21 języków. Podstawowymi, którymi posługuje się większość mieszkańców, są język angielski i hindi.

Indie leżą w większości w strefie klimatu zwrotnikowego. Najcieplejszym miesiącem jest maj, w którym temperatury sięgają nawet 40°C. Najchłodniejszym natomiast styczeń, w którym możemy spodziewać się temperatury na poziomie 14°C. Odrębnej klasyfikacji podlegają góry Karakorum i Himalaje, w obrębie których jest zimno przez cały rok. Zimą temperatury spadają nawet do minus 40°C.