Województwa w Polsce - każde z nich oferuje swoje własne atrakcje. Wielkopolskę rozsławia przede wszystkim Gniezno, czyli pierwsza historyczna stolica kraju, oraz zachwycające obiekty sakralne, wśród których znajdziemy też najstarsze kościoły w Polsce. Nie brakuje tam także cennych obszarów przyrodniczych ze wspaniałymi parkami narodowymi, ale nie można zapominać, że region ten słynie także z zamków i pałaców. Poniżej wymieniamy ciekawe miejsca w Wielkopolsce, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

Zamek w Kórniku

Zaczynamy od jednego z najbardziej znanych tego typu obiektów, nie tylko w województwie wielkopolskim, ale i w całym kraju. Zamek w Kórniku jest położony w odległości ok. 30 km od Poznania, nad brzegiem malowniczego Jeziora Kórnickiego. Pierwszy zamek w tym miejscu, pełniący funkcję rycerskiej warowni, wzniesiono prawdopodobnie w późnym średniowieczu. W XIV wieku, na otoczonym fosą ziemnym kopcu, powstało ceglane założenie na kamiennych fundamentach o formie nieregularnego czworoboku. W północno-wschodnim narożniku znajdowała się wieża o średnic 8 m. 

Pierwszej znaczącej przebudowy zamek doczekał się w drugiej połowie XVI wieku, kiedy cały majątek kórnicki znajdował się w rękach Stanisława Górki. Przyszły wojewoda poznański przekształcił warownię we wspaniałą rezydencję. Następna duża przebudowa obiektu nastąpiła z inicjatywy Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej. Każdy kolejny spadkobierca dóbr kórnickich zmieniał nieco charakter rezydencji, aż w XVIII wieku zyskała ona typowo barokowy charakter, a później - w czasie gdy stanowiła własność Tytusa Działyńskiego - gotycki. Dzieła przebudowy dopełnił Władysław hr. Zamoyski.  

Dziś kórnicka rezydencja jest jednym z najciekawszych muzeów w regionie. Ciekawostka - to właśnie tam ma straszyć najsłynniejszy polski duch. Biała Dama, bo o tej zjawie mowa, to sama Teofila z Działyńskich, która podobno do dziś przechadza się zamkowymi korytarzami, zostawiając na podłodze ślady swoich pantofli.

Pałac w Śmiełowie

Historyczne obiekty regionu to nie tylko zamki, ale i pałace. Wielkopolska słynie z wielu pięknych budowli, a jedną z najwspanialszych jest bez wątpienia pałac w Śmiełowie, położony w odległości ok. 80 km od Poznania. Rezydencja wzniesiona w 1797 roku jest zlokalizowana na wzniesieniu, z którego rozpościera się wspaniały widok na dolinę Lutyni.

Dziś w pałacu mieści się Muzeum Adama Mickiewicza. Co wieszcz narodowy ma wspólnego z tym miejscem? To właśnie z Śmiełowa Mickiewicz próbował przedostać się do Królestwa Polskiego, ogarniętego powstaniem listopadowym. Tam też wdał się w owiany atmosferą skandalu romans z Konstancją Łubieńską. 

Zamek w Gołuchowie

Kolejny zamek na naszej liście to jedna z najsłynniejszych ikon Wielkopolski. Obiekt położony w odległości ok. 100 km od Poznania znacząco wyróżnia się na tle innych wielkopolskich zamków - jego styl wyraźnie nawiązuje do pałaców wznoszonych nad Loarą. Francusko-renesansowy charakter budowli jest zasługą Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej - żony Jana Działyńskiego, która zarządziła przebudowę zamku, uprzednio sprowadzając do Wielkopolski słynnych francuskich architektów.

Dziś w kunsztownych wnętrzach można podziwiać największą w Polsce kolekcję antycznych waz i wspaniałe elementy wyposażenia, które dawna właścicielka rezydencji sprowadziła z Francji.

Dwór w Koszutach

Dworki w Wielkopolsce uchodzą za jedne z najpiękniejszych w krajów, więc w zestawieniu nie może zabraknąć przynajmniej jednego z nich. Dwór w Koszutach, położony w odległości ok. 30 km od Poznania, nie jest tak okazały jak pałace i zamki regionu wielkopolskiego, ale z całą pewnością nie można odmówić mu uroku.

W wybudowanej w 1760 roku szlacheckiej rezydencji mieści się Muzeum Ziemi Średzkiej z ekspozycją stawiającą na realistyczne odwzorowanie życia mieszkańców dworu. Zwiedzający mogą odnieść wrażenie podróży w czasie - wydaje się, że właściciele rezydencji wciąż są tam obecni. Ekspozycja prezentowana jest w siedmiu salach, wśród których na szczególną uwagę zasługują: pokój dziecięcy, pokój pana domu i pokój pani domu.

Zamek w Kole

Na koniec zostawiliśmy atrakcję dla osób, które bardziej od kunsztownie odrestaurowanych pałacowych wnętrz cenią sobie ruiny (Wielkopolska oferuje także takie atrakcje). Zanim wybudowano zamek w Kole, wznosił się tam donżon, najprawdopodobniej wybudowany z polecenia Bolesława Pobożnego. Przywilej budowy zamku został wystawiony w 1362 r. przez Kazimierza Wielkiego. Nie jest do końca jasne, czy król kiedykolwiek gościł w warowni, jednak wiadomo, że to właśnie tam zapadały kluczowe decyzje po bitwie pod Grunwaldem