Bez wątpienia zachwycają swą wytwornością i różnorodnością stylów architektonicznych. Co roku przyciągają tłumy turystów, a niektóre z nich stały się nawet wizytówką wielkich polskich produkcji filmowych takich jak „Tajemnica twierdzy szyfrów” czy „Ogniem i mieczem”. Każda z tych budowli niesie za sobą niesamowite historie i zdumiewa swym urokiem. Jednak istnieją i takie, które wyraźnie odznaczają się na tle pozostałych. Oto najpiękniejsze zamki w Polsce, które koniecznie musisz zobaczyć.

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek w MalborkuZamek w Malborku / fot. Getty Images

Z pewnością słyszał o nim każdy Polak, choć nie został wzniesiony przez naszych przodków. Nie bez powodu mówi się o nim jako o największej na północ od Alp górze cegieł, w końcu na jego budowę zużyto ponad 4,5 mln cegieł! Aby zwiedzić cały obiekt potrzeba dobrych kilku godzin, lecz na pewno nie będzie to czas stracony. Turyści mogą zobaczyć tu wiele różnych ekspozycji, m.in. bursztyny, zbroje, bronie. Dodatkowo co roku prezentowane są imponujące wystawy czasowe. Zamek w Malborku to miejsce, które powinien odwiedzić każdy.

Zamek Moszna

Zamek MosznaZamek Moszna / fot. Getty Images

Będąc w Opolu, koniecznie musisz odwiedzić Zamek Moszna, położony w odległości 35 km od tego miasta. Jak głosi legenda Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy. Zamek zdumiewa swymi rozmiarami i malowniczym krajobrazem. W jego skład wchodzi aż 99 różnej wysokości wież, a także 365 pomieszczeń. Został zbudowany w otoczeniu przeogromnego parku z kilkusetletnimi dębami i lipami. Największą atrakcją zamku jest niezwykły pałac, a także po dziś dzień działająca stadnina koni angielskich.

Warto wspomnieć, że do pałacu przylega szklana oranżeria z egzotycznymi roślinami. Jeśli planujesz zatrzymać się tu na kilka dni, możesz skorzystać z noclegu w historycznych komnatach zamku. Działa tu również Restauracja Zamkowa, gdzie serwowane są specjały kuchni śląskiej i opolskiej. Ciekawostką jest, że w zamku swą siedzibę do 2013 r. miał Ośrodek Terapii Nerwic, stosujący muzykoterapię.

Zamek Czocha

Zamek Czocha został wzniesiony jako warownia w XIII w. z rozkazu króla czeskiego Wacława I. Kilka wieków później przeszedł w posiadanie Polaków. Jak każdy zamek kryje w sobie wiele tajemnic, krąży o nim mnóstwo legend. Pierwsza wiąże się z okresem wojen husyckich i mówi o błąkającej się po zamku Białej Damie imieniem Gertruda, która, zgodnie z legendą, miała wprowadzić do zamku wojska husyckie w 1431 r. Walcząc w obronie twierdzy brat Gertrudy w chwili śmierci przeklął swą siostrę, która odtąd uwięziona w murach zamku, nie może zaznać spokoju.

Poza tym zamek Czocha to także wiele historii z czasów II wojny światowej. Niestety, żadna z nich nie została wyjaśniona po dziś dzień. Z pewnością niejednokrotnie widziałeś ten zamek w filmach takich jak „Gdzie jest generał?”, „Wiedźmin” czy „Poza lasem Sherwood” oraz serialach „Tajemnica twierdzy szyfrów” i „Święta wojna”.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek KsiążZamek Książ / fot. Getty Images

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce (zaraz po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu) położony jest na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jest elementem Szlaku Zamków Piastowskich. Słynie przede wszystkim z tego, że od 1941r. był jedną z kwater Adolfa Hitlera. W tym samym czasie w piwnicach zamku przechowywano część zbiorów berlińskiej Biblioteki Państwowej.

Turyści mają możliwość zwiedzania imponujących komnat, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana czy Salon Chiński. Wokół zamku znajdują się przepiękne ogrody, imponująca stadnina koni oraz restauracja, gdzie serwowane jest pyszne jedzenie. Bez wątpienia większość z nas słyszało o browarze Książęce, który w dawnych czasach należał właśnie do tego zamku.

Zamek w Niedzicy

Zamek w NiedzicyZamek w Niedzicy / fot. Getty Images

Ten piękny zamek został wzniesiony w 1310 r. z rozkazu króla węgierskiego Karola Roberta. Początkowo miał on stanowić drewnianą strażnicę graniczną, kontrolującą drogę z Węgier do Polski. Na przestrzeni lat budowla ta stała się potężnym obiektem obronnym. Turystów z pewnością zainteresuje fakt, że w więzieniu zamkowym uwięziony był Janosik. Do dziś możemy oglądać słynne dyby.

Z pałacowych tarasów rozciąga się imponujący widok na Pieniny, zaporę na Dunajcu i Zamek Czorsztyński, położony nieopodal. Przy dobrej pogodzie można nawet dostrzec szczyty Tatr. Niestety, tylko część zamku udostępniona jest dla zwiedzających. W sezonie letnim można za to podziwiać spichlerz ze sztuką ludową Spisza. Może zatem podczas następnej wyprawy w góry warto odwiedzić to miejsce?

Królewski Zamek Będziński

Królewski Zamek BędzińskiKrólewski Zamek Będziński / fot. Getty Images

Został wybudowany przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Stanowił ważne ogniwo systemu obronnego zachodniej granicy Polski. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych. Wewnątrz zamku można zwiedzać funkcjonujące od 1956 r. Muzeum Zagłębia z niezwykle bogatą kolekcją broni. W murach zamku znajduje się również stylowa karczma rycerska, gdzie serwowane są staropolskie specjały.

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie to jeden z najpiękniejszych zabytków Wielkopolski. To prawdziwa perełka wśród polskich zabytków, a do tego znajduje się w otoczeniu zdumiewającego parku, ze wspaniałym pałacem, kilkoma budynkami dworskimi, hodowlą żubrów i stylową restauracją. Jest co zwiedzać!

Zamek w Krasiczynie

Zamek w KrasiczynieZamek w Krasiczynie / fot. Getty Images

Położony na prawym brzegu Sanu Zamek Krasiczyński jest bezcennym skarbem polskiej architektury renesansowej. To co sprawia, że zamek jest wyjątkowy to dekoracje naścienne, które można podziwiać niemalże w każdym pomieszczeniu zamkowym. Rysunki zostały stworzone wg ściśle określonego planu i pokrywają aż 7000 m kw. muru! Przedstawiają one popiersia cesarzy rzymskich, polskich władców i świętych. Zwiedzając można podziwiać kaplicę zamkową, grobowiec oraz zachowane w świetnym stanie podziemne lochy wraz z izbą tortur.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek OgrodzieniecZamek Ogrodzieniec / fot. Getty Images

Jest to najpiękniejszy i największy zamek Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a zarazem jedyne ruiny w naszym zestawieniu. Budowla sięga czasów Kazimierza Wielkiego, a więc początków XIV wieku. Na szczęście każde skrzydło zamku jest udostępnione dla zwiedzających. W podziemiach znajdziemy liczne komnaty oraz Karczmę Rycerską, a na dziedzińcu kramy z pamiątkami. W sezonie letnim bardzo często odbywają się tu turnieje rycerskie, które przyciągają tysiące turystów.

Zamek Pieskowa Skała

Jak moglibyśmy zapomnieć o jedynym zamku na świece strzeżonym przez Maczugę Herkulesa? Oto i on, jeden z najpiękniejszych zamków Małopolski. Znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym, w otoczeniu licznych skał wapiennych, na Szlaku Orlich Gniazd. Podzielić go można na dwie części: przedgrodzie i właściwy zamek renesansowy. Oprócz okazałego muzeum i kilku tarasów widokowych, zwiedzający mogą przejść się ścieżką prowadzącą pod Maczugę Herkulesa, między stawami i przepięknymi pałacowymi ogrodami.

Artykuł powstał we współpracy z Travelist.pl