Austria: co warto wiedzieć?

Austria, której terytorium jest rozciągnięte w postaci klina, mocno zwężającego się na zachód, zajmuje niewiele miejsca na mapie Europy. Państwo Austria składa się z 9 krajów związkowych, a najsłynniejszy z nich to stolica Austrii – Wiedeń.

Położenie geograficzne Austrii sprawia, że kraj ten jest chętnie odwiedzany przez turystów. Co roku jest to kilka milionów osób. 

Klimat tego kraju jest umiarkowany, przejściowy do kontynentalnego, wysoce zależny od wysokości. Zimy są łagodne z częstymi opadami śniegu, a najzimniejszym miesiącem zimowym jest styczeń. Temperatura w dolinach spada do -2 ° C, w regionach górskich do -14 ° C. Lato jest ciepłe i słoneczne, a najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy temperatura wynosi około + 20 ° С.

 

 

Austria jest jednym z najbardziej „kolejowych” państw w Europie. Długość kolei wynosi ponad 6000 kilometrów. Sieć Postbus (sieć państwowych autobusów „pocztowych”) jest również bardzo dobrze rozwinięta i często służy do odbywania małych przejazdów między turystycznymi miejscowościami. Wypożyczalnie samochodów mają oddziały we wszystkich większych miastach kraju. Lokalne drogi są w doskonałym stanie, ale należy zachować ostrożność na drogach górskich.

Na 160 stacjach kolejowych można wypożyczyć rower i zwrócić go do biura wypożyczalni na innej stacji. W Austrii istnieje wiele tras rowerowych, w szczególności wiele prowadzących wzdłuż Dunaju i Schwarzwaldu w Niemczech do Wiednia.

Austria to prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych. Austria zajmuje 3 miejsce pod względem liczby wyciągów, których jest 3527. Aby skorzystać z wyciągów, możesz kupić bilety jednodniowe lub korzystniejsze karnety narciarskie na kilka dni. W prawie wszystkich ośrodkach narciarskich „karnety narciarskie” to plastikowe karty z chipem, na których przechowywane są niezbędne informacje. W przypadku karty plastikowej należy wpłacić depozyt zabezpieczający. Wielu turystów nie orientuje się czy Austria jest w unii. Republika Austrii jest członkiem UE i wszystkie płatności dokonuje się tutaj w euro.

Austria: atrakcje

Austria to kraj niezwykle atrakcyjny dla turystów. Alpejskie kurorty, przepiękne widoki, parki krajobrazowe oraz niezliczona liczba zabytków. Z tego słynie Austria. Informacje dla turystów dostępne są praktycznie wszędzie. Musimy jedynie zaplanować, co chcemy zobaczyć.

Planowanie trasy wycieczki zależy od liczby dni spędzonych w tym malowniczym kraju, zainteresowań (przyroda, turystyka edukacyjna, sport itp.), a także od tego, czy planujesz podróż z dziećmi. Z pewnością należy zwiedzić stolicę Austrii. Wiedeń od wieków jest uznawany za jedno z najpiękniejszych miast świata.

Te osoby, które szczególnie lubią turystykę pieszą, powinny odwiedzić Park Narodowy Neusiedlersee-Zewinkel. Park ten został założony wokół jeziora NeusiedlerSee. Obszar wynosi 35 000 hektarów. Jest to chroniony naturalny kompleks, który jest miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków. Dla turystów rezerwat jest interesujący ze względu na różnorodne krajobrazy. Park znajduje się na granicy z Węgrami i Austrią. Dlatego naturalny kompleks połączono z węgierskim rezerwatem przyrody Ferte-Hanshag, który przylega do tej strefy ochronnej od strony węgierskiej. Tutaj możesz obserwować życie ptaków i zwierząt w naturalnych warunkach. Ale krystalicznie czyste wody jeziora w trzcinach i zaroślach trzcinowych są nie mniej interesujące dla podróżników.

W Werfen możemy odwiedzić przejście do wejścia do jaskini lodowych gigantów Eisriesenvelt. Głębokość jaskini lodowej wynosi 407 m. Objętość półek lodowych na sklepieniach jaskini przekracza 25 000 metrów sześciennych. Jaskinia znajduje się na wysokości 1641 m n.p.m. w Alpach. Z kolei Karyntia przyciąga turystów dziewiczą urodą. Karyntia jest najbardziej wysuniętym na południe regionem Austrii, graniczącym ze Słowenią i Włochami i nazywana jest „Austriacką Riverą”. Obszar jest pełen wspaniałych iskrzących dolin śnieżnych i jezior lustrzanych. Małe miasteczka wypoczynkowe czające się nad brzegami jezior i malownicze górskie stoki słyną z doskonałej obsługi hotelowej. Turystów przyciągają nie tylko nowoczesne stoki narciarskie, ale także zabytki Austrii. Mają okazję poznać pałace i zamki, z których słynie kraina Karyntii.

Austria: zabytki

Wspaniałe trasy zjazdowe, alpejska przyroda i rozwinięta baza turystyczna – nie tylko z tego słynie Austria. Informacje o kraju warto też zasięgnąć w zakresie zabytków, które możemy zobaczyć w tym kraju.

Jeśli interesują was zabytki, to koniecznie musicie zwiedzić stolicę Austrii, która w dużej mierze zachowała swój renesansowy charakter. Nad Wiedniem wznosi się iglica katedry św. Szczepana, która jest wysoka na 136 metrów. Można ją podziwiać z dowolnej części Wiednia. Katedra wykonana jest w stylu gotyckim, stoi monumentalnie na głównym placu miasta. Austriacy nazywają katedrę - Steffi. Jej historia jest naprawdę wyjątkowa. Od siedmiu wieków jest integralną częścią kultury austriackiej. Katedra została założona w 1359 roku.

 

 

Kolejnym miejscem jest dawna zimowa rezydencja dynastii Habsburgów. To średniowieczny zamek, którego historia sięga wielu wieków. Pierwsza wzmianka o rezydencji pochodzi z 1279 roku. Należy też zobaczyć kompleks pałacowy Belvedere. Został wzniesiony na rozkaz księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Stało się to w XVIII wieku i od tego czasu letnia rezydencja na Landstrasse pozostaje perłą Austrii. Oprócz tego odwiedzić trzeba ogród kwiatowy na placu przed pałacem Schönbrunn i Dom Mozarta oraz Zoo Schönbrunn, które zostało założone w 1570 roku.

Jeśli udamy się do Styrii, to obowiązkowym punktem wycieczki powinien być zamek Herberstein. Jego wyjątkowość polega na tym, że znajduje się na kamiennym bloku. Zamek wznosi się nad poziomem morza o ponad 400 metrów. Pierwsza wzmianka o tym niesamowitym budynku pochodzi z XIII wieku.

Austria: kiedy jechać?

Możesz poznać Austrię o każdej porze roku, choć termin wyjazdu winien być podyktowany, tym w jakim celu chcesz odwiedzić ten kraj. Za każdym razem, gdy tu przyjeżdżasz, możesz odkryć nową Austrię, wcześniej nieznaną.

Wysoki sezon w miesiącach letnich trwa od czerwca do września. W tym okresie największe austriackie miasta - Wiedeń i Salzburg są zatłoczone turystami, a większość hoteli i restauracji podnosi ceny usług. Jeśli wolisz jeździć na nartach, ta pora roku jest uważana za niski sezon w Austrii. Najlepszy czas na podróż na stokach narciarskich to miesiące zimowe i pierwsza połowa wiosny.

Zimą wakacje w Austrii polecane są turystom, którzy zamierzają ograniczyć swoją aktywność do jazdy na nartach. W Austrii stworzono do tego najlepsze warunki. Warto w tym celu udać się do:

 • Sölden;
 • Mayerhofen;
 • Ischgl;
 • Bad Hofgastein;
 • Schladming;
 • Sankt Anton amArlberg;
 • Saalbach.

Wiosna w Austrii jest dość ciepła. Wraz z nadejściem wiosennych miesięcy na całym terytorium kraju śnieg stopniowo topnieje i tylko w górach utrzymuje się do połowy wiosny. Planując pobyt na nartach w Austrii, pamiętaj, że w Alpach kończy się ona w kwietniu.

 

Austria: co zjeść?

Narodowa kuchnia Austrii zawiera wiele przepisów z całego świata, ale jednocześnie pozostaje oryginalna. Istnieje wiele potraw austriackich, które są uznawane za znak rozpoznawczy, zwłaszcza jeśli chodzi o Wiedeń.

Wiedeński Sznycel (Wiener Schnitzel), to najbardziej rozpoznawalne danie kuchni austriackiej. Sałatka Ziemniaczana (Wiener Erdäpfelsalat) jest uważana za tradycyjny dodatek do sznycla. W oryginalnej recepturze gotowane ziemniaki są przyprawiane (lub marynowane) solą, octem, cebulą, natką pietruszki.

Gulasz Wiedeński (Wiener Fiakergulasch). Kuchnia wiedeńska na swój sposób przyjęła przepis na gulasz węgierski. Mięso jest krojone w plastry, smażone z cebulą, koncentratem pomidorowym i duszone z przyprawami. Do stołu podaje się gulasz ze smażoną wiedeńską kiełbasą i marynowanym ogórkiem.

Vienna Strudel (Wiener Strudel) Wiedeń i narodowa kuchnia Austrii są nie do pomyślenia bez deseru - strudla jabłkowego. Wykorzystuje się tutaj nadzienie owoców, jagód, twarogu lub innych składników. Należy podawać strudel na gorąco z gałką lodów lub bitą śmietaną i posypać cukrem pudrem.

Austria: ciekawostki

Z czego słynie ten kraj i czego możemy się nauczyć od Austriaków? Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ciekawostek dotyczących Austrii.

1. Austria znajduje się na szczycie listy krajów o najwyższych standardach życia na świecie, a Wiedeń znajduje się na szczycie listy miast o największej liczbie mieszkańców na świecie.

2. Wiedeń ma najstarsze zoo na świecie Tiergarten Schönbrunn (Tiergarten Schönbrunn). Zostało założone jako menażeria na dworze cesarza Franciszka Stefana w 1752 roku.

3. Wśród wielkich Austriaków znajduje się artysta Gustav Klimt, którego najsłynniejszym dziełem jest Kiss, a także:

 • Twórca psychoanalizy Zygmunt Freud;
 • Kompozytorzy Wolfgang Amadeusz Mozart i Franz Schubert;
 • Mnich Georg Mendel, którego eksperymenty z groszkiem stanowiły podstawę współczesnej genetyki;
 • Fizyk Christian Doppler, który odkrył efekt Dopplera;
 • Projektant samochodów Ferdinand Porsche.
 • Najbardziej znanym z żyjących Austriaków jest Arnold Schwarzenegger.

4. Festiwal Salzburski (SalzburgerFestspiele) to najważniejszy i największy festiwal operowy i teatralny w Europie. Celem tego festiwalu jest utrwalenie pamięci Mozarta, dlatego na festiwalu wykonywane są wyłącznie dzieła tego wielkiego austriackiego kompozytora.

5. Austriacka tradycja pieczenia ciast sięga średniowiecza, kiedy miasta zaciekle rywalizowały między sobą. Nawet w małych wioskach piekarnie próbują się prześcignąć w stworzeniu idealnych wypieków. Prawie każde austriackie miasto ma swój własny charakterystyczny tort. Najbardziej znanym austriackim ciastem jest wiedeńska Sachertorte. To ciasto czekoladowe zostało wymyślone przez szefa kuchni Franza Sachera dla kanclerza Metternicha w 1832 roku.

6. Narciarstwo alpejskie jest najpopularniejszym sportem w Austrii. Mathias Zdarski napisał pierwszy przewodnik narciarski w 1897 roku, wynalazł również pierwsze wiązania narciarskie i zorganizował pierwszy slalom w 1905 roku.

7. Zentralfriedhof to jeden z największych cmentarzy w Europie. Pochowany jest tutaj Beethoven, Johann Strauss, Senior. Na cmentarzu znajduje się także pomnik Mozarta, choć pochowano go w anonimowym grobie na innym cmentarzu. Pochowanych jest tutaj ponad 2,5 miliona ludzi, podczas gdy populacja Wiednia wynosi około 1,8 miliona. W Wiedniu mówi się o zmarłych: „Usiadł w wieku 71 lat” (cmentarz Zentralfriedhof to ostatni przystanek 71 tramwajów).

 

Austria: pamiątki

Austria to prawdziwy raj dla zbieraczy pamiątek. W samym Wiedniu możemy zakupić setki rozmaitych prezentów dla najbliższej rodziny czy przyjaciół. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

1. Mozartkugel

Salzburgermozartkugeln / cafe-konditoreifuerst

To cukierki marcepanowe w polewie czekoladowej. Na oryginalny deser powinieneś udać się do Salzburga, ojczyzny Mozarta - tutaj znajduje się cukiernia, której właściciel pod koniec XIX wieku wymyślił mozartkugel. Znalazł jednak wielu naśladowców, dzięki czemu marcepan w czekoladzie można kupić w prawie każdym dużym sklepie.

2. Pamiątka z dziełem Klimta

Gustav Klimt - najsłynniejszy artysta, który stał u początków secesji w malarstwie austriackim. Nawet jeśli nie jesteś biegły w sztuce, prawdopodobnie widziałeś przynajmniej niektóre obrazy Klimta: „Kiss”, „Judith and the Head of Holofernes” lub portrety Adele Bloch-Bauer. Na lotnisku Wiedeń-Schwechat można kupić reprodukcje lub pamiątki związane z tym artystą.

3. Kawa

Spróbuj prawdziwej wiedeńskiej kawy i, oczywiście, kup kilka puszek kawy w ziarnach dla siebie i swoich bliskich. Być może najbardziej austriacki prezent ze wszystkich możliwych znajdziesz w sklepie Heinemann na wiedeńskim lotnisku - kawa w paczce, która pokazuje fragment „Pocałunku” Klimta.

4. SacherCake

OesterreichWerbung / Wolfgang Schardt

Czekoladowe biszkopty, konfitury morelowe i polewy czekoladowe - nawet jeśli nie jesteś specjalnym miłośnikiem słodyczy, zdecydowanie powinieneś spróbować tego ciasta. Ciasto można kupić nawet na lotnisku w Wiedniu w Demel Patisserie.

6. Miód

TirolWerbung / Lisa Hörterer

Słoik miodu alpejskiego to prezent, który spodoba się każdemu.

7. Porcelana

Kiedy mówimy „austriacka porcelana”, mamy na myśli Augarten. To jedna z najstarszych wytwórni porcelany w Europie, produkująca naczynia, figurki i wazony z lampami.

8. Produkty Swarovski

Swarovski to firma, której nie trzeba przedstawiać. Od ponad 100 lat przetwarza naturalne i syntetyczne kamienie szlachetne i tworzy kryształy.