Słowacja: atrakcje i ukryte perełki. Wiele z nich leży zaraz za polską granicą
Oto fascynująca Słowacja. Atrakcje i miejsca, które czekają na odkrycie, zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Od majestatycznych Tatr, przez malownicze zamki, aż po urokliwe jaskinie i klimatyczne miasta. Nasi południowi sąsiedzi mają to wszystko. Sprawdź, dlaczego jeszcze Słowacja to idealny kierunek zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższą wyprawę.
Spis treści:
- Słowacja – góry to chluba tego kraju
- Słowacja – atrakcje przy granicy z Polską
- Atrakcje Słowacji: co warto zobaczyć?
- Słowacja: gdzie na narty?
- Co warto kupić na Słowacji?
Nasz dzisiejszy kierunek to pozornie dobrze znana Polakom Słowacja. Atrakcje tego niewielkiego kraju przyciągają coraz więcej turystów z całej Europy. Republika Słowacka w obecnym kształcie powstała w 1993 roku, po rozpadzie Czechosłowacji. To 128. państwo na świecie pod względem wielkości, z powierzchnią wynoszącą 49 034,7 km kw. Słowacja od 2004 roku należy do Unii Europejskiej. W jej granicach mieszka ponad 5,4 mln ludzi – w większości Słowaków, ale także mniejszości węgierskiej (8%) i romskiej (2%). Słowacja oprócz Polski graniczy także z Czechami, Austrią, Węgrami i Ukrainą.
Słowacja – góry to chluba tego kraju
Pod względem ukształtowania terenu Słowacja jest krajem górskim. Większość jej terytorium zajmują pasma Karpat Zachodnich, w tym Tatry, Rudawy Słowackie i Mała Fatra. Do Słowacji należy też fragment Bieszczad i Wyhorlat. Słowacja dzieli z Polską dostęp do Tatr Wysokich. To w granicach naszych sąsiadów położony jest najwyższy tatrzański szczyt – Gerlach (2655 m) – a także szczyty zajmujące drugie i trzecie miejsce co do wielkości. Są to Łomnica (2634 m) oraz Lodowy Szczyt (2,627 m).
Pozostałą powierzchnię Słowacji zajmują kotliny śródgórskie oraz nieliczne niziny. Kraj może również poszczycić się gęstą siecią rzek, w większości wpadających do Dunaju.
Słowacja słynie z turystyki górskiej. Przyjeżdżają tu wielbiciele długich pieszych wędrówek oraz sportów zimowych. Ruch w górskich ośrodkach turystycznych trwa cały rok. Słowacja oferuje nie tylko malownicze krajobrazy, ale i dobrze przygotowaną infrastrukturę górską. Nieoczywistą perełką jest także stolica państwa, leżąca nad Dunajem Bratysława. Wielu podróżujących odwiedza ją i zatrzymuje się na kilka dni, by zwiedzić lokalne zabytki.
Słowacja – atrakcje przy granicy z Polską
Z Polski na Słowację można dostać się różnymi środkami transportu. Większość Polaków wybiera podróż samochodem ze względu na bliską odległość, wygodę i dobrze utrzymane słowackie drogi. Należy jednak przygotować się na to, że oznakowanie nieco różni się od polskiego. Po Słowacji można także wygodnie poruszać się koleją. Polacy zazwyczaj rozumieją język słowacki, choć powszechnie używany jest też czeski i angielski.
Te miejsca warto odwiedzić, jeśli jesteś na wakacjach w Zakopanem lub okolicach i chcesz skoczyć na jeden dzień do naszych południowych sąsiadów.
Tatralandia w Liptowskim Mikułaszu
Tatralandia to jeden z największych parków wodnych w Europie Środkowej. Leży niedaleko granicy z Polską (godzinę jazdy autem z Chochołowa). Dzięki całorocznej ofercie atrakcji jest to idealne miejsce zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek.
Latem Tatralandia przyciąga małych i dużych licznymi basenami, zjeżdżalniami wodnymi oraz strefą z falami i tropikalnym klimatem. W ofercie są także sporty wodne, strefy rekreacyjne i animacje dla dzieci. Zimą aquapark oferuje z kolei możliwość kąpieli w podgrzewanych basenach termalnych na świeżym powietrzu z widokiem na ośnieżone szczyty Tatr. Wewnątrz kompleksu można też korzystać z relaksujących saun, grot solnych oraz zabiegów spa.
Pieniński Park Narodowy i spływ Dunajcem
Tuż przy granicy z Polską znajduje się słowacka część Pienin, gdzie turystów zachwyca spływ Dunajcem – malownicza trasa prowadząca przez Przełom Dunajca. Podczas spływu można podziwiać Trzy Korony i Sokolicę, a także urokliwy krajobraz Pienin. Po słowackiej stronie leży miejscowość Czerwony Klasztor, znana z zabytkowego klasztoru kartuzów i tradycji flisackich.
Zamek Orawski
Zamek ten wznosi się na wysokiej skale nad rzeką Orawą, niedaleko granicy z Polską. Jego historia sięga XIII wieku. Kompleks składa się z licznych budynków, wież i dziedzińców, a wewnątrz mieści się muzeum historyczne. To jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków na Słowacji. Jest więc doskonałym celem wycieczek dla miłośników historii.
Jezioro Szczyrbskie (Štrbské Pleso)
Położone na południowych stokach Tatr Wysokich jezioro Szczyrbskie leży zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy polsko-słowackiej. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach Słowackich, przyciągające turystów pięknymi widokami, trasami spacerowymi oraz ośrodkami sportów zimowych.
Jaskinia Bielańska (Belianska jaskyňa)
Jaskinia Bielańska to jedna z najbardziej znanych i dostępnych jaskiń na Słowacji. Znajduje się w Tatrach Bielskich, niedaleko miejscowości Tatrzańska Kotlina, blisko granicy z Polską. Jest jedyną jaskinią w tej części Tatr udostępnioną turystom.
Zwiedzający mogą podziwiać malownicze formacje skalne, stalaktyty, stalagmity i podziemne jeziorka. Trasa turystyczna ma długość około 1,3 km i jest oświetlona, co ułatwia podziwianie wnętrza jaskini. Wycieczka trwa około godziny.
Zamek w Starej Lubowli
Zamek w Starej Lubowli góruje nad miejscowością o tej samej nazwie. Znany jest z pięknych widoków, bogatej historii oraz skansenu z tradycyjną słowacką architekturą drewnianą. W przeszłości zamek był miejscem przechowywania polskich insygniów koronacyjnych. Można tu zwiedzić ekspozycję historyczną oraz podziwiać panoramę Pienin.
Jaka waluta obowiązuje w Słowacji?
Słowacja od 2009 roku należy do strefy euro. Przy granicy można płacić złotówkami, podobnie jak w Czechach. Niestety, kurs i przeliczenie są bardzo niekorzystne, lepiej więc przygotować europejską walutę.
Atrakcje Słowacji: co warto zobaczyć?
Słowacja to kraj w większości górski i to właśnie na górach koncentruje się miejscowa turystyka. Na terenie państwa znajduje się wiele szlaków turystycznych. Podróżujący nie tylko zwiedzają jaskinie i pokonują długie, malownicze trasy. Odwiedzają też słowackie miasta, w tym Bratysławę, stolicę kraju.
Wędrując po górskich szlakach, można też napotkać majestatyczne zamki. Niektóre z nich są dobrze utrzymane i udostępnione zwiedzającym, po niektórych zostały tylko romantyczne ruiny. Nie brakuje też drewnianych kościółków wpisanych na listę UNESCO. Co zobaczyć na Słowacji? Te miejsca warto uwzględnić w planach.
Bratysława
Mieszka tu około 450 tys. osób. Co zachwyca turystów w Bratysławie? Dobrze zachowane, średniowieczne śródmieście, przepiękny i monumentalny Zamek Bratysławski na wzgórzu, gotycki ratusz, Pałac Prezydencki oraz liczne obiekty sakralne pochodzące z okresu gotyku, baroku i secesji. Miły czas spędzimy na terenie urokliwego rynku i w Słowackim Teatrze Narodowym.
Słowacki Raj
Malownicza część Słowackich Rudaw, pełna rowerowych i pieszych szlaków turystycznych. Wiele z nich ma bardzo atrakcyjny przebieg. Na przykład przez dno wąskich wąwozów lub przełom Hornadu (są tam kładki umocowane w litej skale ponad rzeką). Można tu zwiedzić między innymi ruiny klasztoru z końca XIII wieku. W Słowackim Raju znajduje się także Dobszyńska Jaskinia Lodowa, jeden ze słowackich rezerwatów przyrody i zarazem jedna z wielu znajdujących się na terenie kraju malowniczych jaskiń udostępnionych zwiedzającym.
Vlkolínec
Niewielka osada na Liptowie, wpisana w roku 1993 na listę światowego dziedzictwa. Na jej całym terenie można podziwiać typowe, słowackie budownictwo górskie. To miejsce położone z dala od zgiełku miast, spokojne, o magicznej atmosferze. Teren samej dawnej osady Vlkolínec to częściowo zamieszkany skansen.
Zamek Spiski
Jedne z piękniejszych słowackich ruin. Zamek, a właściwie cały kompleks zamkowy, wznosi się na wzgórzu i zajmuje obszar około 4 ha. Część murów obronnych udało się odbudować, jednak większość obiektu jest zrujnowana. Zamek Spiski widnieje na liście UNESCO. Mieści się tu małe muzeum prezentujące historię miejsca oraz spacerowa ścieżka edukacyjna.
Zamek w Trenczynie
Wznoszący się malowniczo na wzgórzu ponad miastem Trenczyn, zamek z daleka przykuwa wzrok turystów. Jego historia sięga XI wieku, kiedy powstał, aby by pełnić funkcję zamku królewskiego.
Park Narodowy Połoniny
Jeden z licznych obszarów chronionych i malowniczych terenów przyrodniczych na Słowacji. Położony jest we wschodniej części kraju, także przy polskiej granicy. Na jego terenie znajdują się trzy puszcze wpisane na listę UNESCO. Żyje tu między innymi żubr górski. Park Narodowy Połoniny to jego ostatnie naturalne siedlisko na Słowacji.
Słowacja: gdzie na narty?
Słowacja to też raj dla narciarzy, również z Polski. Sezon na stokach trwa tu od listopada/grudnia aż do wiosny.
Tatrzańska Łomnica
To jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Tartach. Oferuje 12 nartostrad o łącznej długości ponad 12 km. Do dyspozycji narciarzy są też koleje gondolowe, krzesełkowe i orczykowe. W pobliżu znajdują się liczne hotele, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie.
SKI PARK Kubínska Hola
Dość niewielki ośrodek, który oferuje 14 km tras układających się w 9 nartostrad oraz 11 wyciągów. Jego ogromną zaletą są za to piękne widoki. Nie brakuje też hoteli w przystępnych cenach za nocleg oraz bogatej infrastruktury narciarskiej, dedykowanej najmłodszym adeptom sportów zimowych.
Jasna Nizke Tatry
Ośrodek jest położony w Parku Narodowym Tatry Niskie. Łącznie czeka tam 50 km tras oraz 41 nartostrad. Nie brakuje wyzwań dla wprawionych narciarzy oraz miejsc do nauki dla początkujących. Narciarzy wożą 23 wyciągi. Na terenie ośrodka znajdują się też luksusowe hotele.
Co warto kupić na Słowacji?
Słowacja kojarzy nam się z pewnymi artykułami spożywczymi. Co warto tam kupić? Do absolutnych klasyków należą czekolada Studentska oraz sery (w tym Parenica o oryginalnym kształcie oraz bryndza). Smaczną pamiątką będą też lokalne, słowackie piwa oraz likier herbaciany (tatrzański czaj), występujący w różnych wariantach smakowych.
Źródło: National Geographic Polska