Słowacja: z czego słynie?

Słowacja, czyli Republika Słowacka, powstała w dzisiejszym kształcie po podziale Czechosłowacji w roku 1993. To niewielkie, śródlądowe państwo położone w Europie Środkowej. 128. państwem pod względem wielkości jest właśnie Słowacja - powierzchnia wynosi 49 034,7 km². Od roku 2004 państwo należy do Unii Europejskiej. Mieszka tutaj na stałe ponad 5 445 800 osób, z czego większość stanowią Słowacy. Nie brakuje też mniejszości narodowych - głównie Węgrów (ponad 8% ludności) oraz Romów (2% ludności). Słowacja oprócz Polski graniczy także z Austrią, Węgrami, Ukrainą.

Geograficznie i pod względem ukształtowania terenu Słowacja jest krajem górskim. Większość jej terenu zajmują pasma Karpat Zachodnich, w tym Tatry, Rudawy Słowackie, Mała Fatra. Do Słowacji należy też fragment Bieszczad i Wyhorlat. Słowacja dzieli z Polską dostęp do Tatr Wysokich, w jej granicach położony jest najwyższy tatrzański szczyt - Gerlach (2655 m), a także szczyty zajmujące drugie i trzecie miejsce co do wielkości - Łomnica oraz Lodowy Szczyt. Aż 61% powierzchni Słowacji to góry, w dużej mierze pokryte także lasami. Pozostałą powierzchnię zajmują kotliny śródgórskie oraz nieliczne niziny. Słowacja ma także bardzo gęstą sieć rzek, w większości wpadających do Dunaju.

Jeśli chodzi o turystykę Słowacja słynie głównie z turystyki górskiej. Przyjeżdżają tu narciarze oraz wielbiciele długich wędrówek. Ruch w górskich ośrodkach turystycznych trwa cały rok. Słowacja słynie z pięknych widoków i dobrze przygotowanej infrastruktury górskiej. Dobrą sławą cieszy się także stolica państwa, leżąca nad Dunajem Bratysława. Wielu podróżujących odwiedza ją i zatrzymuje się na kilka dni, by zwiedzić lokalne zabytki.

Z Polski na Słowację można dostać się wieloma drogami. Wielu Polaków wybiera podróż samochodem ze względu na bliską odległość, wygodę i dobrze utrzymane słowackie drogi. Należy przygotować się na to, że wiele z większych dróg jest płatnych, a oznakowanie nieco różni się od polskiego. Po terenie Słowacji można także wygodnie poruszać się koleją. Polacy łatwo porozumieją się w języku słowackim, choć powszechnie używany jest też czeski i angielski. Jaka waluta w Słowacji? Kraj od roku 2009 należy do strefy euro. Przy granicy można płacić złotówkami, podobnie jak w Czechach - niestety kurs i przeliczenie są bardzo niekorzystne, lepiej więc przygotować walutę obowiązującą w państwie.