Słowacja: z czego słynie?

Słowacja, czyli Republika Słowacka, powstała w dzisiejszym kształcie po podziale Czechosłowacji w roku 1993. To niewielkie, śródlądowe państwo położone w Europie Środkowej. 128. państwem pod względem wielkości jest właśnie Słowacja - powierzchnia wynosi 49 034,7 km². Od roku 2004 państwo należy do Unii Europejskiej. Mieszka tutaj na stałe ponad 5 445 800 osób, z czego większość stanowią Słowacy. Nie brakuje też mniejszości narodowych - głównie Węgrów (ponad 8% ludności) oraz Romów (2% ludności). Słowacja oprócz Polski graniczy także z Austrią, Węgrami, Ukrainą.

Geograficznie i pod względem ukształtowania terenu Słowacja jest krajem górskim. Większość jej terenu zajmują pasma Karpat Zachodnich, w tym Tatry, Rudawy Słowackie, Mała Fatra. Do Słowacji należy też fragment Bieszczad i Wyhorlat. Słowacja dzieli z Polską dostęp do Tatr Wysokich, w jej granicach położony jest najwyższy tatrzański szczyt - Gerlach (2655 m), a także szczyty zajmujące drugie i trzecie miejsce co do wielkości - Łomnica oraz Lodowy Szczyt. Aż 61% powierzchni Słowacji to góry, w dużej mierze pokryte także lasami. Pozostałą powierzchnię zajmują kotliny śródgórskie oraz nieliczne niziny. Słowacja ma także bardzo gęstą sieć rzek, w większości wpadających do Dunaju.

Jeśli chodzi o turystykę Słowacja słynie głównie z turystyki górskiej. Przyjeżdżają tu narciarze oraz wielbiciele długich wędrówek. Ruch w górskich ośrodkach turystycznych trwa cały rok. Słowacja słynie z pięknych widoków i dobrze przygotowanej infrastruktury górskiej. Dobrą sławą cieszy się także stolica państwa, leżąca nad Dunajem Bratysława. Wielu podróżujących odwiedza ją i zatrzymuje się na kilka dni, by zwiedzić lokalne zabytki.

Z Polski na Słowację można dostać się wieloma drogami. Wielu Polaków wybiera podróż samochodem ze względu na bliską odległość, wygodę i dobrze utrzymane słowackie drogi. Należy przygotować się na to, że wiele z większych dróg jest płatnych, a oznakowanie nieco różni się od polskiego. Po terenie Słowacji można także wygodnie poruszać się koleją. Polacy łatwo porozumieją się w języku słowackim, choć powszechnie używany jest też czeski i angielski. Jaka waluta w Słowacji? Kraj od roku 2009 należy do strefy euro. Przy granicy można płacić złotówkami, podobnie jak w Czechach - niestety kurs i przeliczenie są bardzo niekorzystne, lepiej więc przygotować walutę obowiązującą w państwie.

Co warto zwiedzić na Słowacji?

Słowacja to kraj w większości górski i to właśnie na górach koncentruje się jej turystyka. Na terenie państwa znajduje się wiele szlaków górskich. Podróżujący zwiedzają jaskinie, pokonują długie, malownicze trasy, a także odwiedzają słowackie miasta - głownie Bratysławę, stolicę kraju. Wędrując po górskich szlakach można też napotkać majestatyczne zamki. Niektóre z nich są dobrze utrzymane i udostępnione zwiedzającym, po niektórych zostały tylko romantyczne ruiny. Nie brakuje też drewnianych kościółków spisanych na listę UNESCO. Co zobaczyć na Słowacji, planując letni urlop na terenie tego państwa?

Bratysława
To miasto pełniące funkcje stolicy kraju. Mieszka tutaj około 450.000 osób. Co zachwyca turystów w Bratysławie? To dobrze zachowanie, średniowieczne śródmieście, przepiękny i monumentalny Zamek Bratysławski na wzgórzu, gotycki ratusz, Pałac Prezydencki oraz liczne obiekty sakralne pochodzące z okresu gotyku, baroku i secesji. Warto spędzić czas na terenie urokliwego rynku i odwiedzić Słowacki Teatr Narodowy.

Słowacki Raj
Malownicza część Słowackich Rudaw, pełna rowerowych i pieszych szlaków turystycznych. Wiele z nich ma bardzo atrakcyjny przebieg - na przykład przez dno wąskich wąwozów lub przełom Hornadu (kładki umocowane w litej skale ponad rzeką). Można tu zwiedzić między innymi ruiny klasztoru z końca XIII wieku. Znajduje się tutaj także Dobszyńska Jaskinia Lodowa, jeden ze słowackich rezerwatów przyrody i zarazem jedna z wielu znajdujących się na terenie kraju malowniczych jaskiń udostępnionych zwiedzającym.

Vlkolínec
Niewielka osada na Liptowie, wpisana w roku 1993 na listę światowego dziedzictwa. Na jej całym terenie można podziwiać typowe, słowackie budownictwo górskie. To miejsce położone z dala od zgiełku świata, spokojne, o magicznej atmosferze. Teren samej dawnej osady Vlkolínec to częściowo zamieszkany skansen.

Zamek Spiski
Jedne z piękniejszych słowackich ruin. Zamek, a właściwie cały kompleks zamkowy wznosi się na wzgórzu i zajmuje obszar około 4 ha. Odbudowano część murów obronnych, jednak większość obiektu jest zrujnowana. Zamek spiski widnieje na liście UNESCO. Mieści się tu małe muzeum prezentujące historię tego miejsca, oraz spacerowa ścieżka edukacyjna.

Zamek w Trenczynie
Wznoszący się malowniczo na wzgórzu ponad miastem Trenczyn, zamek skutecznie przyciąga uwagę. w warowni mieści się dziś muzeum, które warto zwiedzić. Jego historia sięga XI wieku, kiedy powstał by pełnić funkcję zamku królewskiego.

Park Narodowy Połoniny
To tylko jeden z licznych obszarów chronionych i malowniczych terenów przyrodniczych na Słowacji. Położony jest we wschodniej części kraju, także przy polskiej granicy. Na jego terenie znajdują się trzy puszcze wpisane na listę UNESCO. Żyje tu między innymi żubr górski - to jego ostatnie naturalne siedlisko na Słowacji.

Słowacja: gdzie na narty?

Słowacja to także raj dla narciarzy. Nie tylko w ferie, ale od samego początku sezonu aż do wiosny ruch w ośrodkach narciarskich nie ustaje. Zimowe wakacje na Słowacji - gdzie je spędzić? Oto trzy propozycje.

Tatrzańska Łomnica
To najbardziej znany pośród licznych ośrodków narciarskich w Tartach. Ośrodek posiada 12 nartostrad o łącznej długości ponad 12 km. do dyspozycji narciarzy pozostają koleje gondolowe, krzesełkowe i orczykowe. W pobliżu znajdują się liczne hotele, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie.

SKI PARK Kubínska Hola
Dość niewielki ośrodek, który oferuje 14 km tras układających się w 9 nartostrad oraz 11 wyciągów. Jego ogromną zaletą są za to piękne widoki. Nie brakuje też hoteli w przystępnych cenach za nocleg oraz bogatej infrastruktury narciarskiej dedykowanej najmłodszym adeptom sportów zimowych.

Jasna Nizke Tatry
Ośrodek jest położony w Parku Narodowym Tatry Niskie. To ponad 50 km tras oraz 41 nartostrad! Nie brakuje wyzwań dla dobrych narciarzy oraz miejsca dla początkujących. Narciarzy wożą 23 wyciągi. Na terenie ośrodka znajdują się też luksusowe hotele.

 

Słowacja: co warto kupić na Słowacji?

Słowacja to kraj, który dość jednoznacznie kojarzy się z pewnymi artykułami spożywczymi. Co kupić na Słowacji? Do absolutnych klasyków należą czekolada Studentska oraz sery (w tym Parenica o oryginalnym kształcie oraz bryndza). Z pewnością warto ich spróbować!

A co przywieźć ze Słowacji jako miłą pamiątkę? Sprawdzą się lokalne, słowackie piwa oraz niezwykły likier herbaciany - tatrzański czaj, występujący w różnych wariantach smakowych.