Budapeszt to miasto z niesamowitą historią i tradycją. Stolica Węgier i jednocześnie największe miasto tego kraju, położone jest nad Dunajem, w północnej części kraju. Zostało utworzone w 1872 roku w wyniku połączenia miast po dwóch stronach rzeki - Budy i Óbudy oraz Pesztu. Budapeszt zawdzięcza swoją popularność zarówno swojej pięknej architekturze, w której dominuje klasycyzm i węgierska secesja, jak i dużej liczbie obiektów kultury. W mieście znajduje się bowiem ponad 200 muzeów i galerii sztuki, w których wystawiane są dzieła światowych artystów. To również miasto, które żyje każdej nocy. Turyści z całego świata przyjeżdzają tam zobaczyć słynne ruin bary i kluby, które miłośnicy imprez stawiają pod tym względem na równi z Berlinem. Budapeszt jest wyjątkowo lubiany przez reżyserów. To właśnie tam kręcono takie hity takie jak „Marsjanin”, „Blade Runner 2049”, czy „Chłopiec w pasiastej piżamie”. W tym cudownym mieście jest mnóstwo miejsc, które trzeba odwiedzić. W naszym rankingu proponujemy listę siedmiu, których raczej nie znajdziecie Państwo w turystycznych przewodnikach. A szkoda, bo naprawdę warto je zobaczyć.

Cmentarz Kerepesi

Cmentarz Kerepesi, znany również jako Narodowy Cmentarz przy ulicy Fiumei (Fiumei úti sírkert) to jedna z najsłynniejszych nekropolii na Węgrzech. W tym miejscu pochowano wielu najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych Węgrów, pisarzy, artystów i królów. Powstał w 1847 roku a pierwszą znaną osobistością, którą pochowano w Kerepesi, był poeta Mihály Vörösmarty.

To nie jest jednak zwykły cmentarz. Przypomina bardziej wielki park, w którym możemy podziwiać pięknie wykonane mogiły, rzeźby, pomniki i mauzolea. Zajmuje powierzchnię około 56 hektarów, co czyni go jedną z największych nekropolii w Europie. Położony jest w dzielnicy Józsefváros, tuż obok międzynarodowego dworca Keleti. Jeżeli mamy trochę czasu i chcemy odpocząć od zwiedzania muzeów i barów, Kerepesi jest świetnym miejscem na dłuższy spacer.

Csendes Létterem i ruin bary

To coś co wyróżnia Budapeszt na tle innych krajów. W tych miejscach nie uświadczymy luksusu i blichtru. Przeciwnie. Ruin bary nomen omen wyglądają jak opuszczone i zniszczone lokale i właśnie taka alternatywa przyciągnęła miliony osób na całym świecie. Pierwsza tego rodzaju knajpa powstała w 2002 roku. To najpopularniejsza dzisiaj Szimpla Kert. Grupa młodych ludzi postanowiła, że w opuszczonym budynku urządzą bar dla każdego. Przynieśli tam wszystkie graty, które znaleźli i stworzyli z nich wystrój wnętrza, który zainspirował innych do stworzenia podobnych miejsc. Większość ruin barów znajduje się w VII dzielnicy, znanej jako Erzsébetváros, czyli Miasto Elżbiety. To dzielnica żydowska, w której w trakcie II wojny światowej znajdowało się getto. Dziś to okolica, która tętni nocnym życiem. Większość turystów, którzy odwiedzają pierwszy raz Budapeszt kierują się właśnie do słynnej Szimpli. Pierwszy raz na pewno warto zobaczyć to miejsce, ponieważ imponuje swoją wielkością i rozmachem, ale równie ciekawym kierunkiem jest kameralny Csendes Létterem, który znajduje się na ulicy Ferenczy István. Znajdziemy tam na pewno więcej Węgrów niż turystów oraz możemy zjeść dobre jedzenie i wypić węgierskie trunki. Podziwiając przy okazji tysiące losowych przedmiotów, które wiszą na ścianach aż po sufit.

Türbe Gül Baby

Od 1526 roku do 1686 Węgry znajdowały się pod okupacją turecką. Niektóre zabytki i część działających do dziś term są właśnie pokłosiem czasów, w których krajem rządzili Turkowie. To między innymi türbe Gül Baby, czyli mauzoleum w dzielnicy Rózsadomb, niedaleko Mostu Małgorzaty. Zostało wzniesione na cześć muzułmańskiego zakonnika Gül Baby (Ojca Róż), który w 1541 r. przybył do Budy wraz tureckimi wojskami okupacyjnymi. Budowę ukończono w 1548. Jest miejscem pielgrzymek wyznawców islamu i tureckich turystów. Główny budynek jest w kształcie sześciokąta i przykryty kopułą. Znajduje się na majestatycznym wzgórzu, otoczonym pięknym ogrodem różanym i zabytkowym murem.

Memento Park

Memento Park to muzeum komunizmu na otwartej przestrzeni, które znajduje się na obrzeżach Budapesztu. Znajdziemy tam między innymi olbrzymie posągi Lenina, Marca, Engelsa oraz węgierskich przywódców ruchu komunistycznego. To pomniki, które zostały przeniesione tam zaraz po upadku komunizmu na Węgrzech. Muzeum zostało zaprojektowane przez Ákosa Eleőda i składa się z dwóch części. Jedna to park, w którym znajdują się 42 rzeźby, a druga to „Witness Square”, w której to stoi replika butów Stalina, pozostałości po pomniku, który został obalony i stał się symbolem protestów z 1956 roku. W tej części znajduje się również budynek, w którym możemy obejrzeć wystawę o komunizmie na Węgrzech oraz wziąć udział w projekcji filmu o tajnej komunistycznej policji.

Wieża widokowa Elżbiety

Jeżeli widok na parlament z Zamku Budapesztańskiego lub na miasto ze wzgórza Gellerta uznamy za zbyt popularny i sztampowy, warto udać się na szczyt wieży Elżbiety (Elisabeth lookout). Znajduje się na Górze Jana (János-hegy) po stronie Buda, przy zachodniej granicy miasta. To najwyższy punkt Budapesztu, a jego wysokość to 527 metrów n.p.m. Warto się tam udać nie tylko dla zobaczenia stolicy Węgier z innej perspektywy, ale również dla samej wieży. A jest co podziwiać, ponieważ wieża jest przepiękna. Została wybudowana w 1911 roku na cześć cesarzowej Austrii i królowej Węgier Elżbiety Bawarskiej.  Na szczyt możemy wjechać kolejką linową lub dojechać autobusem z Széll Kálmán tér, a potem przejść się kawałek pieszo.