Kultura i religia w Japonii

To Japonia dała światu takie poetyckie gatunki jak hoku, tanka, haiku. Starożytne japońskie ryciny wciąż zadziwiają koneserów i miłośników sztuki swoją ekspresją i kompletnością. Fascynuje nas też tamtejszy teatr, skomplikowany język czy poezja, z której słynie Japonia. Religia jest kolejnym specyficznym elementem, jaki odróżnia ten kraj od innych.

Jak w każdym innym kraju, podstawą kultury w Japonii jest jej język i pisanie. Tak zwany język staro-japoński powstał dzięki zapożyczeniu systemu znaków i pisaniu starożytnych Chin. Mimo to stopniowo się transformując pozostaję, jednym z najtrudniejszych do nauki. Szintoizm i buddyzm zen, które przez wiele stuleci były głównymi religiami w tym kraju, zapoczątkowały pewne podejście do życia i sztuki. Szintoizm to rodzaj starożytnej mitologii opisującej życie bogów i duchów. Pod wpływem religii w kraju powstały bardzo ścisłe relacje w ramach grup społecznych, kult przywódców i kult umarłych. Pojawienie się buddyzmu w Japonii i jego szybkie rozprzestrzenienie się jest nadal tajemnicą dla naukowców, ale od V wieku zaczął on wywierać poważny wpływ na umysły i psychologię ludności tego kraju.

W prawie wszystkich dziełach starożytnego malarstwa w Japonii jedno z głównych miejsc zajmuje natura, która z punktu widzenia religii jest ucieleśnieniem boskiej zasady. Kolejnym elementem fascynującej kultury Japonii jest literatura. Ta powstała stosunkowo wcześnie i to za sprawą kobiet. Podczas gdy japońscy mężczyźni pisali przy użyciu chińskich znaków, kobiety, którym nie wolno było uczyć się języków obcych, pisały w języku japońskim, tworząc zaskakująco piękne prace, które realistycznie odzwierciedlają świat. Muzeum Narodowe w Tokio (adres: 13-9 Ueno Park, Taito-ku, Tokio, 110-871) stanowi okazję do zapoznania się z bogatą kolekcją eksponatów, które pozwalają nam prześledzić relacje między różnymi aspektami kultury japońskiej i ich rozwojem na przestrzeni wieków.

Unikalna warstwa kultury tego kraju związana jest z tradycjami samurajów. Ci pojawili się VII wieku. Buddyzm Zen był podstawą ideologii samurajów, na podstawie której opracowano nauki bushido - kodeksu honorowego, którego ściśle przestrzegali samurajowie. Wygląd samuraja - bushi - ukształtował się w XVIII wieku. Historia klasy samurajów zakończyła się już w XIX wieku, ale duch Bushido nadal żyje w Japonii, co stało się dość oczywiste podczas II wojny światowej.

Poszukiwanie harmonii między wszystkimi elementami życia jest chyba najbardziej charakterystyczną ze wszystkich dziedzin sztuki japońskiej. Chęć znalezienia najjaśniejszych akcentów, które najlepiej podkreślają indywidualność przedstawionego obiektu, niezależnie od sposobu prezentacji informacji, sprawia, że sztuka tego kraju jest zawsze aktualna. Dokładna równowaga najlepszych przejść kolorów w połączeniu z wykwintnymi liniami w pracach malarskich wyróżnia obrazy japońskich artystów. Wszystkie z nich, w tym dzieła użytkowe, które są używane w życiu codziennym, są pełne ukrytego znaczenia i pozwalają od nowa spojrzeć na otaczającą rzeczywistość.

Globalizm przejawia się we wszystkich aspektach życia, a zatem i współczesna kultura Japonii nie mogła się mu oprzeć. We współczesnej sztuce tego kraju kształtują się tendencje, które kształtują się w głównym obszarze kulturowym świata, ale jednak każde dzieło japońskich artystów, poetów, pisarzy, filmowców noszą nadal te cechy, które Kraina Wschodzącego Słońca chroniła przez wiele stuleci jako jeden ze swoich skarbów.

Co warto zobaczyć w Japonii?

Zabytki, parki, niesamowite budowle – z tego słynie Japonia. Wycieczka do tego kraju, to okazja oglądania unikalnej kultury i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Wycieczka do Japonii powinna być odpowiednio zaplanowana, bo sama stolica Japonii oferuje nam wiele atrakcji turystycznych. Nie da się zwiedzić Japonii w jeden weekend.

Japonia to niesamowita mieszanka starożytnych tradycji, świątyń i najbardziej zaawansowanych technologii. Kraj, który ogromnie szanuje swoją przeszłość, a jednocześnie szybko pędzi w przyszłość, posiadając w swoim arsenale unikalne cuda natury i twórcze dziedzictwo. Istnieje kilka miejsc, które musimy zobaczyć, jeśli przyjechaliśmy do Japonii. Jednym z nich jest Park Narodowy Fuji Hakone Izu. To jedno z najciekawszych miejsc przyrodniczych w Japonii, które rocznie odwiedza około 20 milionów turystów. W parku znajduje się słynna góra Fuji, 5 dużych jezior górskich położonych w pobliżu na wysokości ponad 1000 metrów, gorące źródła i wodospady, wyspy i plaża, a także starożytne świątynie buddyjskie i sintoizm.

Popularnym miejscem w parku jest kolejka linowa na górę Hakone, która wcześniej była aktywnym wulkanem. Wokół niego znajduje się 6 małych wulkanów. Przezroczyste kabiny kolejki linowej oferują niesamowity widok na cały park i jego krajobrazy, a po wylądowaniu znajdziesz źródła termalne i niesamowicie piękne górskie jezioro Asi. Co jeszcze można zobaczyć w Japonii? Oczywiście zamek Matsumoto. Znajduje się w mieście o tej samej nazwie i jest uważany za jeden z najpiękniejszych w kraju. Niesamowicie zachował się w swojej oryginalnej formie, choć został zbudowany na minutę w XVI wieku. Matsumoto nazywa się „Zamkiem Czarnego Kruka”. Ta atrakcja znajduje się nad jeziorem, w którym pływają białe łabędzie, na terenie znajduje się niesamowity park sakura i ogród chryzantem.

Park Narodowy Shinjuku Geen w Tokio to jeden z największych parków w Japonii. Zasłynął dzięki swojemu pięknu i różnorodności. Na terytorium Shinjuku Geen znajdują się 3 duże ogrody: klasyczny japoński, położony nad dwoma stawami, „zwykły” ogród francuski i angielski ogród krajobrazowy. Z kolei świątynia Itsukushima jest narodowym skarbem Japonii. Starożytna świątynia Shinto znajduje się na japońskim morzu śródlądowym, w otoczeniu zielonych gór i zatok na wyspie Itsukushima, lepiej znanej jako wyspa Miyajima. Ze względu na swoją bogatą przyrodę, a także długą historię (sanktuarium powstało na długo przed naszą erą), Itsukushima stała się miejscem pielgrzymkowym dla tysięcy turystów.

Japonia szanuje starożytne tradycje i aktywnie wprowadza nowe technologie. W Tokio wielu podróżnych odnosi wrażenie, że są w przyszłości. Zwłaszcza po wizycie w Muzeum Innowacji. Kenroku-en „Garden of Six Dignities”) jest jednym z głównych japońskich parków. Jest niezwykle malowniczy, zaprojektowany dla idealnej i relaksującej rozrywki. Kenroku-en to ponad 8000 gatunków drzew, krzewów, roślin. Są tu wodospady, strumienie, fontanny i mosty. Każdy metr parku jest przemyślany w najdrobniejszych szczegółach. Ostatecznie trzeba też zobaczyć Hiroszima Peace Memorial upamiętniający bombardowanie atomowe miast Hiroszima i Nagasaki w 1945 roku.

Kiedy jechać do Japonii?

Kiedy jechać do Japonii tak, aby kosztowało nas to najmniej i moglibyśmy zobaczyć jak najwięcej? Największa wyspa w Japonii przyciąga turystów przez cały rok, jednak czas w Japonii, jeśli chodzi o przyjazd, nie jest taki sam dla każdego miejsca. W Japonii nie ma sezonu: ktoś przyjeżdża do ośrodków narciarskich zimą, ktoś chce zobaczyć kwiaty sakury wiosną, a ktoś nie może się doczekać, aby zanurzyć się w lokalnych plażach i odkrywać podwodny świat u wybrzeży Japonii latem. Aby zrozumieć, kiedy lepiej odpocząć w Japonii, musisz dokładnie określić, gdzie chcesz latać i co chcesz zobaczyć.

Japoński archipelag rozciąga się z północy na południe, co wpływa na klimat tego kraju. Hokkaido jest najzimniejszą wyspą, panuje tu umiarkowany monsun, z ciepłymi latami i długimi śnieżnymi zimami, kiedy monsuny z lądu przynoszą syberyjski mróz na wyspę. W południowym Honsiu i na wyspie Kiusiu klimat jest subtropikalny, a w północnej części Honsiu - kontynentalny. Co więcej, na wybrzeżu Pacyfiku mamy mroźne zimy i wilgotne ciepłe lata, a na Morzu Japońskim różnice między porami roku nie są tak wyraźne, ponieważ góry powstrzymują monsuny.

Lato w Japonii jest bardzo gorące, temperatura powietrza jest utrzymywana na poziomie + 34–38 ° C, a wilgotność czasami przekracza 90%. Ponadto od czerwca do połowy lipca trwa pora deszczowa tsuyu. Latem i we wrześniu zdarzają się tajfuny. Dlatego najlepszy czas na podróż do Japonii to od marca do maja oraz od października do listopada.

Najdroższym sezonem na wakacje w Japonii, oprócz kwitnienia sakury wczesną wiosną i Złotego Tygodnia (koniec kwietnia - początek maja), jest Nowy Rok. Ceny spadają podczas wakacji szkolnych i w święto pamięci o zmarłym Obonie. W większości kraju obchodzone jest przez trzy dni od 13 do 15 sierpnia, w niektórych obszarach Tokio i Tohoku, a także w Jokohamie od 13 do 15 lipca, a na północy Kanto oraz na wyspach Kiusiu i Okinawie 15 dnia siódmego księżyca miesiące.

Przygotowanie do podróży do Japonii

Jeśli chcesz jechać do Japonii, to przede wszystkim interesuje cię waluta Japonii, zakup biletów z wyprzedzeniem i konieczność zainstalowania na swoim telefonie kilkunastu aplikacji, bez których poruszanie się po tym kraju będzie niezwykle utrudnione.

Jeśli podróżujesz dłużej niż tydzień lub chcesz odwiedzić więcej niż jedno miasto zamieszkania i jednocześnie oszczędzać, pomoże Ci JRpass (Japan Rail Pass). Musisz kupić go wcześniej, jeszcze przed wyjazdem. Zastanów się też, czy potrzebujesz japońskiego biletu autobusowego, czy lokalnego i dowiedz się, gdzie go kupisz - za granicą, czy już w kraju.

Jeśli podróżuje więcej niż jedna osoba, warto wynająć router i zapewnić wszystkim komunikację mobilną. Wygodniej i taniej jest zrobić to z wyprzedzeniem w serwisie internetowym - wtedy router będzie czekał na ciebie już w hotelu pierwszego dnia (możesz zamówić i odebrać na lotnisku). Możesz polegać na bezpłatnym Wi-Fi, ale powinieneś zainstalować japońską aplikację Wi-Fi, aby uzyskać wygodną autoryzację w bezpłatnych punktach. Ubezpieczenie medyczne nie jest potrzebne, ale dla własnego spokoju, na wszelki wypadek sensowne jest uzyskanie go oddzielnie na wizę.

Pamiętaj, aby zabrać ze sobą zestaw pierwszej pomocy. Nie chodzi tylko o twoje konkretne leki, ale także o najprostsze - na przeziębienia lub bóle głowy. W japońskich aptekach bardzo trudno jest znaleźć przynajmniej coś znajomego, a wszystkie mniej lub bardziej poważne leki sprzedawane są wyłącznie na receptę. Najważniejsze jest, aby wziąć tabletki tylko w oryginalnym opakowaniu, aby nie było żadnych pytań w urzędzie celnym.

Sprawdź, czy twoje urządzenie działa przy napięciu 110 woltów (jest napisane na zasilaczu: na przykład „Wejście: 100–240 V” jest normalne!). Jeśli nie, potrzebujesz transformatora podwyższającego lub uniwersalnego. I co najważniejsze zainstaluj odpowiednie aplikacje, które pomogą ci poruszać się po Japonii. Chyba że szczycisz się perfekcyjną znajomością japońskiego języka.

Co kupić w Japonii?

Japończycy mają absolutną obsesję na punkcie jakości wszystkiego, co produkują od samochodów i telewizorów plazmowych po kremy do twarzy i ciasteczka. Współczesna Japonia jest społeczeństwem konsumpcyjnym w najlepszym tego słowa znaczeniu, a zakupy osiągają tutaj rangę sztuki.

Japończycy bardzo lubią wyrażać się poprzez ubrania, gadżety, naprawdę działające kosmetyki i dziwne słodycze o smaku smażonej jagnięciny lub hamburgera. Lepiej jest zarezerwować przynajmniej kilka dni na zakupy w tym kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o Tokio i inne duże miasta. Większość sklepów w Japonii jest otwarta codziennie, w tym w soboty około 10: 00-11: 00 do 20:00-21: 00. Wiele dużych centrów handlowych i domów towarowych zamyka się później - około 23:00. Niektóre sklepy mogą być zamknięte w środy - jest to zasada opcjonalna, ale wiele z nich jej przestrzega, dlatego zaleca się zaplanowanie wycieczki na następny dzień. Małe prywatne sklepy działają według własnego harmonogramu, ale wiele z nich jest czynnych przez całą dobę w centrum Tokio, Osaki i Kioto. Zwykle dotyczy to małych sklepów, w których można kupić przekąski, alkohol i inne niezbędne produkty.

Sezon wyprzedaży w Japonii rozpoczyna się bezpośrednio po katolickich Bożych Narodzeniach i trwa do końca lutego. Przed świętami Bożego Narodzenia nie należy oczekiwać rabatów - sklepy nie obniżają cen, ponieważ ludzie i tak będą kupować prezenty na święta. Zaraz po Bożym Narodzeniu ceny najpierw spadają o 15-20%, a bliżej połowy lutego można spodziewać się 60-80% oszczędności.

Japończycy uwielbiają modę. Dotyczy to zwłaszcza mody młodzieżowej: jest całkowicie pozbawiona konserwatyzmu, trudno przypisać jej dowolny styl, a nawet można ją nazwać destrukcyjną. W Japonii istnieje wiele subkultur, co często przejawia się w odzieży - sklepy młodzieżowe są pełne „tematycznych” ubrań, kostiumów cosplayowych itp. Szczególnie popularna jest subkultura mody lolita - styl wiktoriański w miejscach z elementami gotyckimi. Zwróć uwagę na wiele akcesoriów na deszcz: płaszcze przeciwdeszczowe i płaszcze przeciwdeszczowe w różnych kolorach, parasole, kalosze w kwiatach, gumowe baletki lub trampki.

Japońskie kosmetyki biją rekordy popularności na świecie, podobnie jak koreańskie. Kwas hialuronowy, śluz ślimaka, wyciągi z alg, a także zaawansowana technologia i współczesne osiągnięcia naukowe - oto sekret sukcesu. W Japonii nie ma dużych sieci sklepów z kosmetykami, luksusowe marki sprzedawane są w drogich domach towarowych. Najpopularniejsze japońskie marki kosmetyków to Kanebo, Shiseido i Mikimoto Cosmetics.

Japonia jest producentem najbardziej zaawansowanego sprzętu elektronicznego, komputerowego i audio. Tutaj możesz kupić nowe produkty, których jeszcze nie ma w Polsce (a wielu nigdy nie będzie), a gadżety z poprzednich lat można kupić z 3-5-krotną zniżką. Ceny różnią się w zależności od marki.