Kobiety coraz chętniej zwiedzają świat samotnie. Panie podróżujące solo można spotkać już na każdym kontynencie. Ba, podróżniczki ustanawiają kolejne rekordy. Na początku 2022 r. 19-letnia wówczas Zara Rutherford została najmłodszą kobietą w historii, która samotnie okrążyła świat samolotem. Zajęło jej to 5 miesięcy.

Kobiety podróżujące w pojedynkę

Bez względu na wiek podróżniczki czy kierunek jaki obiera, samotne wyjazdy często wzbudzają obawy o jej bezpieczeństwo. Jest to zasadne, biorąc pod uwagę to, że w niektórych krajach kobiety nie mogą czuć się bezpiecznie, a ich podstawowe prawa są ograniczane. Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie jednak podróżować inaczej, niż w pojedynkę. Gdzie mogą czuć się najbezpieczniej?

Firma Bounce, odpowiedzialna za przechowalnie bagaży na całym świecie, przygotowała zestawienie ponad 30 kierunków dla kobiet podróżujących solo. Na dobry początek, dla własnego komfortu, warto rozważyć wyjazd do państw z pierwszej dziesiątki. Wśród nich jest też Polska. Lista powstała po przeanalizowaniu takich czynników, jak skala przemocy domowej w danym kraju czy podejście do równości płci.

Najbezpieczniejsze kierunki dla kobiet podróżujących solo. / fot. Jordan Siemens

Najbezpieczniejsze kierunki dla kobiet podróżujących solo

Pierwsze miejsce zajęła Irlandia. Zielona Wyspa otrzymała najwyższe noty w prawie wszystkich ośmiu kategoriach. Twórcy zestawienia zwrócili szczególną uwagę na obowiązujące w kraju przepisy mające na celu ochronę kobiet przed przemocą. Irlandia nie jest często wybieranym kierunkiem turystycznym przez Polaków. Choć to wyspa, plażowanie nie cieszy się tam szczególną popularnością. W Irlandii odnajdą się za to miłośnicy pieszych wędrówek. Trekkingowe szlaki prowadzą przez najciekawsze i najpiękniejsze krajobrazy wyspy. W niektórych miejscach można poczuć się, jak na Wyspach Owczych.

Na drugim miejscu znalazła się Austria. Z danych wynika, że 79% procent kobiet czuje się tam bezpiecznie, spacerując w pojedynkę nocami. Austria może pochwalić się niskim wskaźnikiem przestępczości. Z tego powodu jest polecana jako kierunek nie tylko dla kobiet podróżujących solo, ale dla wszystkich samotnych podróżników. O ile Wiedeń jednych zachwyca, a innych nudzi, o tyle spektakularne alpejskie krajobrazy są głównym wabikiem przyciągającym zagranicznych turystów.

Podium zamyka Norwegia. Ponownie kluczowe były poczucie bezpieczeństwa podczas nocnych i wieczornych spacerów, przepisy dotyczące przemocy domowej i niski wskaźnik zabójstw kobiet. Norwegia, podobnie jak Austria, jest uważana za stosunkowo bezpieczny kraj. Podróżników nie zniechęcają nawet wysokie ceny. Warto odłożyć kilka tysięcy i ruszyć na wyprawę od Oslo po koło podbiegunowe. Po drodze utarte słowa „egzotyka” zaczyna nabierać zupełnie nowego znaczenia.

Pierwsza dziesiątka najbezpieczniejszych państw dla kobiet podróżujących solo wygląda następująco:

  1. Irlandia
  2. Austria
  3. Norwegia
  4. Słowenia
  5. Szwajcaria
  6. Hiszpania
  7. Portugalia
  8. Kanada
  9. Holandia
  10. Polska

Co ciekawe, Kanada, która zajęła dopiero 8. miejsce, ma najniższy wskaźnik kobiet dotkniętych przemocą domową na świecie. Zaledwie 1,9% Kanadyjek deklaruje, że doświadczyło przemocy ze strony partnera. To i tak duży odsetek.

Całe zestawienie znajduje się tutaj.

Prawa kobiet na świecie

Prawa kobiet i ich bezpieczeństwo to kwestia będąca na tapecie niezmiennie od dziesięcioleci. W ostatnich latach coraz wyraźniej widać jednak różnice między krajami. Nawet w Europie czy Ameryce Północnej kobiety nie wszędzie mogą stanowić o sobie.

To samo dotyczy ich reprezentacji w przestrzeni publicznej. Dopiero w 2021 r. ogłoszono, że na amerykańskie ćwierćdolarówki trafią pierwsze kobiety w historii. To astronautka Sally Ride oraz poetka i działaczka na rzecz praw obywatelskich Maya Angelou. W tym samym czasie w Egipcie złożono projekt ustawy, odbierający matkom możliwość samodzielnego zapisywania dziecka do szkoły i wyrobienia mu paszportu. Drastycznym przykładem zmiany polityki wobec kobiet jest Iran, a od niedawna także Afganistan.

Źródło: Bounce.