Majówka 2022 tuż, tuż. Jeśli wciąż nie masz pomysłów na długi weekend majowy, niczym się nie przejmuj. Wyjazdy organizowane na „ostatnią chwilę” wcale nie muszą być gorsze lub mniej udane. Wręcz przeciwnie! Dokąd więc pojechać? Trivago.pl rekomenduje 16 alternatywnych sposobów na spędzenie fantastycznej majówki nie wymagającej dalekich podróży. Bo w końcu każdy zakątek Polski ma w sobie coś specjalnego i wyjątkowego!

Majówka last minute: Park Narodowy Gór Stołowych (województwo dolnośląskie)

Polskie Góry Stołowe są jednym z nielicznych przykładów tego typu gór w Europie, a ich pochodzenie jest podobne do pochodzenia słynnej Góry Stołowej będącej symbolem Kapsztadu (RPA). Wybierając się na wycieczkę w te okolice, można podziwiać fantastyczne formacje skalne tworzone na przestrzeni wieków oraz uniktowe i objęte ochroną gatunki roślin i zwierząt. Bardziej aktywnym oferowane są wspinaczka górska czy trekking.

Majówka last minute: Bory Tucholskie (województwo kujawsko-pomorskie)

To jeden z największych borów sosnowych na terenie Polski i jednocześnie jeden z 23 parków narodowych znajdujących się w naszym kraju. Na jego terenie odnajdziemy zarówno wydmy, jak i jeziora oraz trasy piesze i rowerowe. W parku dostępne są również fantastyczne punkty widokowe, z których rozpościera się widok na okolicę – głównie lasy i tamtejsze zbiorniki wodne.

Majówka last minute: Kazimierz Dolny (województwo lubelskie)

Położony w środkowym biegu Wisły Kazimierz kusi przyjezdnych swoją historią, fantastyczną lokalizacją oraz sporą ilością wartych zobaczenia zabytków. To urokliwe miejsce z mnóstwem atrakcji odpowiednich do każdego typu turysty – zaczynając od przytulnych kawiarenek w Rynku, przez wycieczkę promem po Wiśle aż po wyprawę po wąwozach. Kazimierz Dolny jest prawdziwą perłą polskiej turystyki.

Majówka last minute: Lubuski Szlak Wina i Miodu (województwo lubuskie)

Województwo lubuskie słynnie przede wszystkim z licznych zielonych lasów – w końcu jest to jedno z najbardziej zalesionych polskich regionów. Oprócz tego jednak, może się ono pochwalić pierwszorzędnej jakości miodami oraz wybornymi winami należącymi do najbardziej popularnych lokalnych wyrobów. Stąd właśnie pomysł na otworzenie Szlaku Wina i Miodu z aż 14 przystankami, podczas których można posmakować tych lokalnych przysmaków.

Majówka last minute: Zalew Sulejowski (województwo łódzkie)

Długi na 17 kilometrów Zalew Sulejowski jest największym zbiornikiem wodnym w województwie łódzkim i jednym z nielicznych miejsc w tej okolicy dostępnych dla żeglarzy czy windsurferów. Godzinę jazdy od zalewu znaleźć można również Bolimowski Park Krajobrazowy, będący fantastycznym miejscem do wypadów na grzyby bądź zwykły spacer.

Majówka last minute: Trekking w Tatrach Wysokich (województwo małopolskie)

Chcąc uciec z dala od cywilizacji i natłoku turystów, warto wybrać miejsce, do którego nie uda się każdy. I choć Tatry należą do jednych z najpopularniejszych kierunków Polaków, to wybierając się w najwyższą ich część, nie spotkamy wielu osób. Tatry Wysokie mogą się poszczycić wieloma – łatwiejszymi i trudniejszymi – szlakami wymagającymi jednak nieco więcej umiejętności technicznych niż zwykły spacer po górach.

Majówka last minute: Spływ kajakowy rzeką Rawką (województwo mazowieckie)

Spływy kajakowe stają się ostatnimi czasy coraz popularniejszą aktywnością wśród rodzin z dziećmi. Nic w tym dziwnego – bliskość natury, sport i możliwość spędzenia czasu z najbliższymi sprawia, że ta forma rodzinnych wyjazdów zyskuje na popularności. Rawka z racji tego, iż jest rzeką spokojną, cieszy się wyjątkową popularnością. Cały wpływ nie należy natomiast do najdłuższych i trwa około 4-5 dni.

Majówka last minute: Jezioro Nyskie (województwo opolskie)

Południowo-wschodni brzeg Jeziora Nyskiego to głównie piaszczyste plaże oraz teren ośrodków wypoczynkowych, portów jachtowych oraz szkółek nauki windsurfingu czy żeglarstwa. Okolica jest więc w 100% przystosowana zarówno do plażowania, jak i aktywnego wypoczynku w wodzie.

Majówka last minute: Solina (województwo podkarpackie)

Wiosną bieszczadzkie lasy przybierają charakterystyczną jasno-zieloną barwę, co czyni z nich niezwykle urokliwe miejsce. Solina wraz ze swoim jeziorem stanowi idealne dopełnienie dla tych cudownych widoków. W okolicy nie zabraknie z pewnością rozrywek zarówno dla aktywnych, jak i dla pragnących spokojnego wypoczynku, bowiem obok licznych tras trekkingowych i infrastruktur wodnej w samej Solinie, blisko jest również do znanego ze swoich uzdrowisk Polańczyka.

Majówka last minute: Białowieski Park Narodowy (województwo podlaskie)

Białowieski Park Narodowy rocznie odwiedzany jest przez tysiące turystów zafascynowanych unikatowością tego miejsca. Jedne z najrzadszych gatunków fauny i flory, największe wolno żyjące stado żubrów na świecie oraz liczne szlaki piesze i rowerowe coraz częściej kuszą odwiedzających nie tylko z Polski, ale i z innych krajów. Park został również wpisany na listę światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO, co dodatkowo czyni go miejscem wartym odwiedzenia na przykład podczas majówkowych wojaży.

Majówka last minute: Łeba (województwo pomorskie)

Co robić w Łebie kiedy sezon plażowy jeszcze się nie rozpoczął? Otóż robić można wiele, gdyż zarówno sama Łeba, jak i jej okolice oferują sporo różnorodnych aktywności. Znajdujące się na zachodzie miasta jezioro Łebsko i na wschodzie jezioro Sarbsko dostarczają wrażeń miłośnikom wody. Natomiast Słowiński Park Narodowy, słynny ze swoich ruchomych wydm, zadowoli entuzjastów długich spacerów i przyrody. Oprócz tego w okolicy znaleźć można również największy w Polsce park dinozaurów, który może okazać się fantastyczną atrakcją dla dzieci.

Majówka last minute: Uzdrowiska w Ustroniu (województwo śląskie)

Malowniczo położony Ustroń będzie idealnym kierunkiem dla wszystkich lubiących turystykę górską – zarówno tę pieszą, jak i rowerową – oraz dla szukających regeneracji w lokalnych uzdrowiskach. Przy dobrzej pogodzie można również skorzystać z uroku naturalnych nadwiślańskich plaż. Natomiast w przypadku niepogody otworem stoją liczne kryte baseny solankowe. Lokalną atrakcją wartą uwagi jest również kolejka linowa na Czantorię, z której rozpościera się bajeczny widok na okoliczne wzgórza i doliny.

Majówka last minute: Świętokrzyski Park Narodowy i Łysogóry (województwo świętokrzyskie)

Jedno z najmniejszych polskich województw może się pochwalić niepowtarzalnym pasmem Gór ŚwiętokrzyskichŁysogórami. Charakterystyczną ich cechą są tzn. gołoborza, czyli rumowiska skalne znajdujące się w górnych partiach gór. Ich wschodnia część wchodzi w skład Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zachodnia natomiast, mniej zalesiona, jest już dużo niższa i nieco mniej atrakcyjna. Przez pasmo Łysogór przebiega również kilka głównych szlaków turystycznych Gór Świętokrzyskich. Wszystko to wraz z bogactwem krajobrazu tworzy całość wartą odwiedzenia.

Majówka last minute: Jezioro Niegocin (województwo warmińsko-mazurskie)

Niegocin to trzecie co do wielkości polskie jezioro i jednocześnie jedno z najbardziej popularnych wśród żeglarzy. W sezonie duża powierzchnia umożliwia organizowanie regat, a jego spokojne wody są przyjazne dla rodzin z dziećmi. Do dyspozycji przyjezdnych pozostają liczne atrakcje wodne takie jak kajaki, rowery wodne czy statki wycieczkowe oraz rozległe kąpieliska.

Majówka last minute: Pojezierze Wielkopolskie (województwo wielkopolskie)

Region ponad tysiąca jezior, spośród których największym jest jezioro Gopło, znane z legendy o Królu Popielu zjedzonym przez myszy. Chociaż nie z każdym z jezior wiąże się legenda, to praktycznie z każdego blisko jest do innego wartego uwagi miejsca. Jest to więc wspaniała okazja, aby połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem okolicznych zamków i pałaców. Poza wspominanym Gopłem, warto odwiedzić na przykład jezioro Bnińskie skąd blisko jest do zamku w Kórniku, bądź jezioro Świniarskie, niedaleko którego znajduje się pierwsza stolica Polski – Gniezno.

Majówka last minute: Wyspa Wolin (województwo zachodniopomorskie)

Wolin to cudowna wyspa pełna niespodzianek. To tutaj mieści się bajeczne jezioro Turkusowe otoczone przez gęste zielone bukowe lasy, i to tutaj wiele osób decyduje się spędzić kilka dni wolnego. Nic w tym dziwnego – turystów urzeka połączenie znajdujących się nad samym brzegiem wzniesień i bezkresnego morza, a łagodny klimat zachęca do długich spacerów po plaży.

Jeżeli wciąż się wahasz, czy warto wyruszyć w majową podróż, dodajmy, że tegoroczna majówka bardzo służy wyjazdom. 1 maja, czyli Święto Pracy, w 2022 r. przypada w niedzielę. Z kolei Święto Narodowe Trzeciego Maja – we wtorek. To oznacza, że jeśli weźmiemy urlop w poniedziałek, nasz weekend automatycznie wydłuży się o trzy dni, a w najlepszym przypadku nawet o pięć, gdy dostaniemy wolne także w czwartek i piątek. Grzech tego nie wykorzystać! 

Więcej pomysłów i inspiracji na majówkowy wyjazd znajdziesz tutaj: