Województwo świętokrzyskie skrywa wiele atrakcji. Nie brak tu, chociażby zabytków. Zamki i pałace przyciągają rzesze turystów. Na tym tle Kielce – stolica województwa – wypadają skromniej. Warto jednak zajrzeć tu nawet na jeden dzień. Komunikacja z miastem jest dobra, a jego dworce – autobusowy i kolejowy – zostały niedawno zmodernizowane.

Atrakcje historyczne w Kielcach

Kielce nie zaliczają się obecnie do największych miast w Polsce. Odegrały jednak swoją rolę w historii Polski. Oto warte uwagi kieleckie zabytki:

 • Pałac Biskupów Krakowskich – dziś to oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Jest najlepiej zachowaną wczesnobarokową rezydencją pałacową z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce. Można tu zwiedzać pałacowe wnętrza z bogatymi zdobieniami i wyposażeniem. Druga godna uwagi atrakcja to Galeria Malarstwa Polskiego. Są w niej obrazy m.in. Malczewskiego, Boznańskiej, Wyspiańskiego i Mehoffera.

Pałac Biskupów KrakowskichPałac Biskupów Krakowskich / fot. Shutterstock

 • Katedra – a dokładniej Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach. Położona jest w pobliżu pałacu biskupiego. Świątynia w stylu barokowym kryje m.in. zabytkowe organy, obraz Matki Bożej Łaskawej oraz rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonaną z galeny, czyli rudy ołowiu. Podobna rzeźba znajduje się w kieleckim klasztorze na Karczówce.
 • Muzeum Stefana Żeromskiego – dawniej znane jako Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Znajdziemy tu eksponaty dotyczące rodziny pisarza i edukacji w XIX wieku.
 • Muzeum Historii Kielc – kameralna placówka poświęcona przeszłości miasta.

Atrakcje przyrodnicze w Kielcach

Miasto położone jest wśród wzgórz, porośniętych lasem i mających bogatą przeszłość geologiczną. W samych Kielcach warto zwrócić uwagę na:

 • Centrum Geoedukacji – ciekawe miejsce dla miłośników geologii i paleontologii. Ekspozycja z elementami interaktywnymi i kinem powinna się spodobać przede wszystkim młodszym zwiedzającym.
 • Ogród botaniczny – znajduje się u stóp góry Karczówka. Piękny teren spacerowy, szczególnie latem.
 • Kamieniołomy – dawne wyrobiska to m.in. położone w granicach miasta Ślichowice, Wietrznia i Kadzielnia. Ta ostatnia znana jest z amfiteatru, tyrolki i możliwości zwiedzania jaskiń.

KadzielniaKadzielnia / fot. Shutterstock

Gdzie zjeść w Kielcach

Stolica Świętokrzyskiego oferuje też doznania kulinarne. Trzy miejsca godne polecenia:

 • U Kucharzy – miejsce dla osób ceniących tradycyjne dania. Warto spróbować tu gulaszu, policzków wołowych czy lepionych ręcznie pierogów.
 • Chinkalnia – restauracja gruzińska z szerokim wyborem dań. Oprócz pierogów chinkali i placków chaczapuri znajdziemy tu także dobry gulasz, wątróbkę i pasty na bazie orzechów (pchali).
 • Fragola – kawiarnia położona nad rzeką Silnicą. Rewelacyjny wybór ciast i deserów.

Atrakcje w pobliżu Kielc

Okolice Kielc to wiele miejsc polecanych na krótki wypad czy wycieczkę jednodniową. Oto te z najlepszym dojazdem komunikacją publiczną:

 • Jaskinia Raj – uważana za najpiękniejszą w Polsce. Można w niej zobaczyć skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Obok działa wystawa z narzędziami krzemiennymi neandertalczyków.
 • Zamek w Chęcinach – monumentalna warownia, wyrastająca na skalistym wzgórzu nad miastem, wymaga od turystów pewnego wysiłku przy podejściu. Warto się jednak na to zdobyć. Można tu zwiedzać pięknie odrestaurowany zamek i podziwiać widoki z jego wież.
 • Skansen Tokarnia – część Muzeum Wsi Kieleckiej. Malownicze i rozległe, pozwala poznać realia wiejskiego życia. Szczególnie warte uwagi są wiatraki.
 • Święty Krzyż – na ten szczyt Gór Świętokrzyskich najlepiej wejść szlakiem z Nowej Słupi przez majestatyczną Puszczę Jodłową. Warto zwiedzić klasztor, znany z mumii księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Wejście na Święty Krzyż można połączyć ze zdobywaniem Łysicy. To najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, a więc zalicza się do Korony Gór Polski.
 • Oblęgorek – piękny pałacyk w Oblęgorku został podarowany Henrykowi Sienkiewiczowi z okazji 25-lecia działalności literackiej. Dziś mieści się tu muzeum, którego ekspozycja jest poświęcona życiu i twórczości wielkiego noblisty.

Źródło: archiwum NG.