Travelery - już od 15 lat i wybieracie swoich faworytów

Travelery to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce, które magazyn National Geographic rozdaje już od 15 lat. W ten sposób chcemy wyróżnić osoby, które w minionym roku dokonały rzeczy ważnych, zachwycających i wyjątkowych, a później opowiedziały o nich światu, i zrobiły to celująco. 

Chociaż co roku wyróżniamy tylko kilka osób, w naszym plebiscycie nigdy nie chodziło i nie będzie chodzić o rywalizację, lecz inspirację – do odkrywania, eksplorowania, działania i przekraczania granic. Właśnie te wartości wpisane są w DNA National Geographic, więc również ich zawsze szukamy wśród wszystkich zgłoszeń do naszego konkursu.

W edycji Travelerów nominowaliśmy osoby, które zachwyciły nas w trzech kategoriach: Podróż Roku, Bloger Roku i Książka Roku. Zobaczcie, do kogo powędrowały nagrody!

Podróż Roku: Jacek Pałubicki

„Za inspirującą podróż, która rozbudza naszą wyobraźnię i pokazuje, że przemierzenie świata, to coś więcej niż zaliczanie punktów na mapie.”

2 tysiące kilometrów w kajaku w szczytnym celu. Mieszkający w Rumi Jacek Pałubicki, student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego pokonał kajakiem 2 tys. kilometrów, by wesprzeć zbiórkę dla Domu Samotnej Matki w Gdańsku Matemblewie. Wyprawa zajęła mu 62 dni. Kajakiem wypłynął 13 lipca 2020r. z Woziwody nad Brdą w okolicach Tucholi, a zakończył 12 września w Tczewie nad Wisłą. Trasa wiodła przez Brdę, Kanał Bydgoski, Noteć, Wartę (pod prąd), Czarną Przemszę, Przemszę, Wisłę oraz Sołę. 

,,Ta wyprawa, ani żadna inna, nie odbyłaby się bez mojego dziadka. Kiedy byłem mały, to dziadek chodził ze mną na spacery po Chyloni, zarażał ciekawością świata, razem też łowiliśmy w małej rzeczce kijanki na pończochę babci. Dlatego też całą wyprawę chciałem zadedykować przede wszystkim dziadkowi, na którego zawsze mogę liczyć i którego naprawdę bardzo kochał’’ – przyznał na mecie Jacek. 

Bloger Roku: Dodo Knitter

„Za naturalne i bezpretensjonalne pokazywania światu... świata!”

Za autostopowy skok na głęboką wodę i absolutne zatracenie się w największej używce życia jaką są dla niej podróże. Dominika Dodo Knitter to absolwentka Gdańskiej ASP, ma za sobą autostopowe wyprawy do ponad 40 krajów. Dwukrotnie przeszła szlak Camino de Santiago, pokonując pieszo niemal 1400 kilometrów. Autostopem przekroczyła Ural, żeby nad najgłębszym jeziorem świata – Bajkałem – świętować 21. urodziny przyjaciółki. Autostopem dotarła na Saharę. Obecnie podróżami dzieli się w mediach społecznościowych, pokazując że dalekie podróże to nie tylko przywilej dla osób ze sporym majątkiem.

Książka Roku: "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji" Piotr Milewski

„Za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe”

Trzydziestoletni bohater rozpoczyna pracę w firmie K. Okazuje się, że jest jedynym obcokrajowcem, pośród sześciuset pracowników korporacji. Musi dostosować się do nowych warunków i wymagań. Przywdziewa strój roboczy, przesiaduje długie godziny w biurze, bierze udział w naradach, wyjeżdża w delegacje i na wycieczki pracownicze, spędza weekendy z prezesem i wieczory z kolegami z pracy. Autobiograficzna opowieść Milewskiego to doskonała analiza japońskiej duszy i stylu życia, a także mechanizmów działania wielkiej firmy i codzienności tzw. salarymana będącego trybikiem w potężnej korporacyjnej maszynie. W tle: wielki kryzys sprzed dekady. Książka "Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji" , wydana nakładem Wydawnictwa Świat Książki.

O wszystkich nominowanych przeczytacie tutaj: Travelery 2020.

Nagroda specjalna: za promowanie Chorwacji

W tym roku przyznana została również nagroda specjalna w kategorii Bloger Przyjaciel Chorwacji. Jury Partnera tegorocznych Travelerów, Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, jednogłośnie wyróżniło blog CroLove, którego autorami są Agnieszka i Wojciech Tyluś z Lublina. Nagrodą za przedstawianie Polakom Chorwacji jest także publikacja artykułu blogerów w magazynie “National Geographic Traveler”.

Oficjalnymi Partnerami 15. edycji konkursu Travelery są marka L’OR - aksamitna kawa z francuskim rodowodem oraz Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

Do zobaczenia za rok!