Dokąd nocą tupta jeż? To pytanie niezmiennie pozostaje bez odpowiedzi. Wiadomo natomiast, ile lat przeżył najstarszy jeż europejski na świecie. Thorvald, bo tak nazywał się rekordzista, przeżył poprzednika o siedem lat.

Ile żył najstarszy jeż na świecie?

Najstarszy jeż na świecie zamieszkiwał okolice miasta Silkeborg w środkowej Danii. Prawdę o jego wieku odkryła dr Sophie Lund Rasmussen z Wildlife Conservation Research Unit (WildCRU) na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wówczas kierowała badaniem Danish Hedgehog Project. Nie ukrywa, że odkrycie zrobiło na niej ogromne wrażenie.

– Płakałam z radości, kiedy okazało się, że trzymam osobnika, który przeżył 16 lat. 16 lat. To naprawdę dobra wiadomość dla ochrony przyrody. W odpowiednich warunkach jeże mogą przeżyć kilkanaście, co jest niesamowite – mówi cytowana przez „The Guardian”.

Życie codzienne jeży

Oczywiście w naturalnym środowisku na jeże czyha wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich są psy. Thorvald zmarł w duńskim ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w 2016 roku właśnie po pogryzieniu przez czworonoga. – To bardzo smutne, biorąc pod uwagę, że żył tak długo – dodaje Rasmussen.

Co ciekawe, poza ranami i infekcją spowodowaną pogryzieniami, Thorvald był ogólnie zdrowy. Gdyby nie atak psa, prawdopodobnie przeżyłby jeszcze więcej lat.

Uważa się, że poprzedni rekord najdłuższego życia wśród jeży europejskich należał do samicy z Irlandii. Naukowcy ustalili w 2014 roku, że zwierzę przeżyło 9 lat.

W ramach obywatelskich badań naukowych 400 ochotników prawie 700 martwych jeży. Wśród nich były okazy liczące 11 i 13 lat. Jak zbadać wiek martwego jeża? Naukowcy liczą linie wzrostu w ich kościach szczękowych, podobnie jak w przypadku liczenia słojów w drzewie.

Dlaczego jeże umierają?

Takie badania są bardzo potrzebne, ponieważ w wielu krajach europejskich liczba jeży stale spada. W niektórych regionach Wielkiej Brytanii ich populacja w ciągu 20 lat zmalała aż 75%. Wśród powodów wymienia się niszczenie siedlisk oraz intensyfikację rolnictwa. Wiele jeży ginie też na drogach. Szczególnie w lipcu, kiedy samce i samice pokonują duże odległości w poszukiwaniu partnerów.

Z badań wynika, że jedna trzecia jeży umiera przed ukończeniem pierwszego roku życia. Jeśli dożywają dwóch lat lub więcej, to oznacza, że prawdopodobnie nauczyły się już unikać niebezpieczeństw, takich jak samochody i drapieżniki. Wtedy mogą żyć długo i wydawać potomstwo przez kilka sezonów lęgowych.

Przełomowe odkrycia naukowe

Naukowcy odkryli też, że samce jeży średnio żyją dłużej niż samice –  2,1 roku, w przeciwieństwie do 1,6. Ta tendencja może być spowodowana tym, że samcom żyje się lżej. – Jeże nie są terytorialne, co oznacza, że samce rzadko walczą. Samice samotnie wychowują potomstwo – tłumaczy Rasmussen.

Inne kluczowe odkrycie dowodzi, że chów wsobny nie wpływa na długość życia jeży. Znalezienie niespokrewnionego partnera jest coraz większym wyzwaniem w miarę zmniejszania się populacji. Biolodzy podkreślają, że to „bardzo pozytywna wiadomość” z punktu widzenia ochrony gatunku.

Czy jeże można trzymać w domu?

Jeże europejskie to dzikie zwierzęta żyjące na wolności. Przyrodnicy zalecają nie zabierać ich do domów. Mogą mieć pchły i kleszcze. W dodatku hałasują nocą.

Sympatycy jeży ogólnie, mogą natomiast hodować w domu ich mniejszych kuzynów. Jeż pigmejski mierzy od 15 do 25 cm. Masa dorosłego osobnika waha się od 200 do nawet 700 gramów. W hodowli jeże pigmejskie żyją najczęściej do 6 lat. Pojedyncze przypadki dożywają jednak nawet 10 czy 11. Opiekunowie mogą podawać im specjalne przygotowane karmy. Zwierzaki ze smakiem zjedzą też dżdżownice, świerszcze, owoce oraz warzywa.

Źródło: Animals