Leniwce intrygują nie tylko nazwą. Choć i ta wzięła się nie bez powodu. Oto ciekawostki o leniwcach, które zaskoczą nie tylko pasjonatów zwierząt.

Zacznijmy od rozstrzygnięcia sporu: czy leniwce to najwolniejsze zwierzęta na świecie? Na pewno można zaliczyć je do tego grona. Tak jak ślimaki śródziemnomorskie, manaty czy rozgwiazdy. Wszystkie te zwierzęta żyją w różnych środowiskach i poruszają się w inny sposób. Trudno więc równać je ze sobą. Leniwce śmiało można jednak uznać za jedne z najwolniejszych zwierząt na świecie, a na pewno ssaków.

Dlaczego leniwce są takie powolne?

To, że leniwce poruszają niespiesznie i większość dnia spędzają na drzewach, wcale nie oznacza jednak, że się lenią.

Nie są leniwe. Wyjce [największe małpy Nowego Świata – przyp. red.] żyjące w lasach śpią do 18 godzin dziennie, a leniwce tylko około 10 – przekonuje na łamach BBC Becky Cliffe, brytyjska zoolożka pracująca w fundacji Sloth Conservation Foundation w Kostaryce.

Jak dodaje, leniwce wykazały się sprytem i umiejętnością dostosowania do zmieniających się warunków. Swoim stylem życie udowadniają bowiem, że nie trzeba cały czas biegać w poszukiwaniu jedzenia. To tłumaczy, dlaczego większość czasu spędzają, zwisając z drzew.

Co ciekawe, zwierzaki te mają niesamowicie silne ramiona. Gdyby siłowały się z ludźmi, na pewno by wygrały. To jednak ich jedyna mocna strona. Nogi leniwca nie biorą czynnego udziału w zwisie czy rozwijaniu prędkości, toteż są znacznie słabsze od ramion.

Badacze sugerują, że gdyby leniwce nie żyły w gorącym, wilgotnym środowisku, być były bardziej żwawe. Nauczyły się jednak oszczędzać energię.

To warto wiedzieć o leniwcach

Leniwce występują w całej Ameryce Środkowej i północnej części Ameryki Południowej, w tym w Brazylii i Peru. Żyją wysoko na drzewach tropikalnych lasów deszczowych. Większość czasu spędzają zwinięte lub zwisające do góry nogami z gałęzi. Zdrowie całych populacji zależy od stanu ich środowisk naturalnych, czyli tropikalnych lasów deszczowych, które są zagrożone wylesieniem. Bez nich leniwce stracą schronienie i źródło pożywienia.

Na ziemi zwierzęta te są bardziej narażone na ataki drapieżników. Ich naturalni wrogowie to między innymi jaguary i orły. Pomimo niezgrabnego poruszania się na ziemi, leniwce są całkiem zwinne w... wodzie.

Leniwce są heterotermiczne. Zwykle temperatura ich ciała waha się od 25 do 35 stopni Celsjusza. Może jednak spaść nawet do 20. Wówczas zwierzęta stają się odrętwiałe. Dzięki heterotermiczności leniwce silnie odczuwają zmiany temperatury. Nie są jednak przesadnie delikatne. Mają grubą skórę i są w stanie znieść poważne obrażenia.

Leniwce kiedyś i dziś

Ze względu na niespieszne tempo życia i charakterystyczny wygląd (szorstkie, brązowe futro, długie kończyny i zakrzywione pazury) leniwce są bohaterami wielu memów. To też jedne z najzabawniejszych postaci w animacji Disneya „Zwierzogród”. Co ciekawe, leniwce nie zawsze wyglądały tak uroczo i bezbronnie. Miliony lat temu Ziemię przemierzali ich gigantyczni przodkowie. Megateria mierzyły nawet 6 metrów od głowy do ogona i posiadały masywne pazury.

Pazury zachowały do dziś, choć znacznie mniejsze. Na przestrzeni czasu skurczyły się też ich korpusy. Obecnie leniwce osiągają około 80 cm długości, a ważą od 4 do 7 kg.

Co jedzą leniwce?

Leniwce jedzą liście, owoce i niektóre świeże zielone pędy. Choć są w większości zwierzęta roślinożerne, zdarza im się skusić na larwy owadów, ptasie jaja lub inna bogate w białko przekąski. Zbierają krople rosy z liści i owoców oraz czerpią dodatkową wodę z pożywienia.

Zostając w temacie jedzenia... Zęby leniwca rosną nieprzerwanie przez całe jego życie. Zwierzaki te jedzą więc nie tylko po to, aby zaspokoić głód, ale też ścierać uzębienie. Dwie pieczenie na jednym ruszcie. Czy ktoś jeszcze zarzuci im, że się lenią? Cóż, za leniwy można uznać układ trawienny leniwców. Trawienie liściastej diety trwa tak długo, że leniwce wypróżniają się średnio raz w tygodniu. W tym celu schodzą z drzew.

Nie są leniwe, tylko sprytne! Ich przodkowie byli wielkości słoni. Oto ciekawostki o leniwcach / Shutterstock

Ciekawostki o leniwcach, które zaskakują

 1. Leniwce prowadzą głównie nocny tryb życia. Śpią w ciągu dnia i budzą się w nocy na ucztowanie.
 2. Spędzają 90% czasu w bezruchu.
 3. W sumie istnieje pięć gatunków leniwców. Wszystkie są albo dwupalczaste, albo trójpalczaste.
 4. Wszystkie leniwce zaliczano kiedyś do rodziny Bradypodidae. Z czasem stwierdzono jednak, że leniwce dwupalczaste należą do innej rodziny: Megalonychidae, której wymarli krewni, leniwce naziemne, zamieszkiwały niegdyś Amerykę Północną.
 5. Chociaż widzą kolory, ich wzrok i słuch nie są zbyt dobre. Orientują się w terenie głównie poprzez dotyk.
 6. Zwykle poruszają się ze średnią prędkością 4 metrów na minutę. W obliczu niebezpieczeństwa są jednak w stanie przyspieszyć nieznacznie do 4,5 metra na minutę. Na ziemi maksymalna prędkość leniwców wynosi 3 metry na minutę.
 7. Czasami leniwce zwisają z gałęzi nawet po śmierci.
 8. Małe leniwce uczą się, co jeść, oblizując usta matki.
 9. Noworodki pozostają z matką przez około pięć miesięcy.
 10. Leniwce padają ofiarami handlu zwierzętami. Są sprzedawane na czarnym rynku jako zwierzęta domowe.
 11. Większość zarejestrowanych zgonów leniwców jest spowodowana kontaktem z liniami elektrycznymi i kłusownictwem (dane z Kostaryki).
 12. Leniwce i lenieuchowce można spotkać również w Polsce. Oczywiście nie na wolności, a w ogrodach zoologicznych w Warszawie i Wrocławiu.
 13. Na wolności leniwce żyją zazwyczaj od 20 do 30 lat. Rekordziści przeżyli prawie pół wieku.