Indywidualistka, która swoim uporem i ciężką pracą udowodniła, że wszystko jest możliwe, a na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno. Stała się inspiracją nie tylko dla sportowców, ale także dla milionów ludzi na całym świecie, którzy śledzli i kibicowali jej w walce z odległością, żywiołem i samą sobą.  

Co ponadto wiemy na temat Diany Nyad i jakie inne osiągnięcia ma na swoim koncie? O tym, ale nie tylko, piszemy w dalszej części artykułu.  

Kim jest Diana Nyad?

Diana Nyad urodziła się 22 sierpnia 1949 roku w Nowym Jorku jako córka Lucy Winslow Curtis oraz Williama L. Sneeda Juniora. Rodzice przyszłej gwiazdy pływania rozwiedli się, gdy miała zaledwie trzy lata. Matka Diany szybko ułożyła sobie życie u boku agenta nieruchomości o greckich korzeniach. Jej nowy wybranek, Aristotle Nyad, zaadoptował Dianę, która przyjęła nazwisko ojczyma. 

Cała rodzina przeniosła się do Fort Lauderdale na Florydzie. W siódmej klasie Diana zaczęła stawiać swoje pierwsze kroki w pływniu. Później uczęszczała do prywatnej szkoły Pine Crest, gdzie kontynuowała przygodę z profesjonalnym pływaniem pod okiem Jacka Nelsona, olimpijczyka z Melbourne. W tym okresie Nyad trzykrotnie sięgnęła po mistrzostwo szkół średnich stanu Floryda w stylu grzbietowym. Niestety, trener okazał się także jednym z największych koszmarów Diany. Mężczyzna molestował podopieczną aż do momentu ukończenia szkoły.

Jednym z marzeń nastoletniej Nyad był występ na igrzyskach w Meksyku w 1968 roku. Jednak dwa lata przed najważniejszą imprezą czterolecia Diana załapała poważną infekcję serca, co przekreśliło jej marzenia o olimpijskim krążku. W 1967 r. – po powrocie na pływalnie – rozpoczęła karierę studencką na Uniwersytecie Emory'ego, z którego później została wydalona za wyskoczenie z okna czwartego piętra ze spadochronem.

Diana Nyad przepłynęła z Kuby na Florydę w wieku 64 lat (fot. Debby Wong/Shutterstock)

Następnie trafiła do Lake Forest College w Illinois, gdzie wznowiła treningi pływackie, ale koncentrując się głównie na długich dystansach. Tam przykuła uwagę Ducka Dawsona, który wprowadził ją w świat pływania maratońskiego. Na pierwszy zawodach pobiła rekord kobiet na jeziorze Ontario – 16 km w 4 godziny i 22 minuty. W 1973 ukończyła studia i zdobyła dyplom z języka angielskiego i francuskiego.

O Nyad zrobiło się głośno w latach 70. Wszystko za sprawą znakomitych wyników uzyskiwanych na otwartym akwenie. W 1978 r., po opłynięciu wyspy Manhattan oraz pokonaniu dystansu z Bahamów na Florydę, podjęła pierwszą próbę przepłynięcia z Kuby na Florydę. Mimo dużych nakładów pracy potrzebnych do przygotowania całego przedsięwzięcia rekordu ustanowić nie zdołała

Po nieudanej próbie Nyad zrezygnowała z pływania i rozpoczęła pracę jako dziennikarka. Współpracowała m.in. z National Public Radio, „Wide World of Sports” stacji ABC czy „The New York Timesem” i była gospodarzem programu radiowego, a także mówcą motywacyjnym. Ponadto wydała cztery książki, z czego „Find a way” okazała się prawdziwym bestsellerem.

Na przestrzeni ponad trzech dekad Diana Nyad podjęła pięć prób pokonania dystansu Kuba–Floryda i dopiero ostatnia z nich zakończyła się powodzeniem.

Diana Nyad przepłynęła 177 km z Kuby na Florydę

Pierwszą kobietą i drugą osobą w historii, której udało się pokonać dystans między Kubą a Stanami Zjednoczonymi, była Susan Jean Maroney. Australijka przepłynęła 177 km Cieśniny Florydzkiej w 1997 roku, mając zaledwie 22 lata. Dokonała tego, płynąc w klatce osłaniającej ją przed rekinami. Takie zabezpieczenie nie tylko chroni przed drapieżnikami, ale też – co ważniejsze – ułatwia płynącemu poruszanie się do przodu.  

W 2013 r. 64-letnia Diana Nyad postanowiła – na przekór wszystkim – spełnić swoje największe marzenie z dzieciństwa i zostać pierwszą osobą, która przepłynęła wspomniany dystans bez klatki zabezpieczającej przed rekinami. 2 września, po 53 godzinach niewyobrażalnego dla większości ludzi wysiłku, słynna amerykańska pływaczka stanęła na plaży Key West, zdobywając „pływacki Mount Everest” i wzbudzając tym zdumienie oraz podziw na całym świecie. 

Diana Nyad po przepłynięciu 177 km (fot. Chuck Wagner/Shutterstock)

W czasie bicia rekordu musiała jednak przestrzegać wielu zasad i liczyć na wsparcie swojego teamu. Jedną z podstawowych reguł był brak możliwości zrobienia przerwy. Niezależnie od pory dnia i nocy Nyad musiała zachować ciągłość pływania. Niedozwolony był także kontakt fizyczny między pływaczką a inną osobą czy łodzią, które towarzyszyły jej w tym przedsięwzięciu. Dodatkowo pożywienie oraz płyny były dostarczane przez przez rurki z pokładu.  

Przepłynięcie takiego dystansu nie jest możliwe bez odpowiedniego przygotowania, ekwipunku, a przede wszystkim ogromnego wsparcia. W drodze na szczyt Dianie towarzyszyła grupa naukowców, która opracowała m.in. specjalną maskę na twarz i kombinezon chroniący ciało przed poparzeniem przez meduzy, system trzymający rekiny na bezpieczną odległość czy nocne oświetlenie wskazujące prawidłowy kierunek. Nyad mogła także liczyć na pomoc trenerki, a prywatnie byłej partnerki, Bonnie Stoll.

Wyczyn Amerykanki nie został nigdy potwierdzony przez jakąkolwiek oficjalną organizację czy stowarzyszenie pływackie. Prawdopodobną przyczyną jest brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej to osiągnięcie. 

Kadr z filmu „Nyad” (fot. Liz Parkinson/Mat. prasowy Netflix)

Historia Diany Nyad została przedstawiona w filmie „Nyad”, dostępnym na popularnym serwisie streamingowym Netflix. W rolę amerykańskiej pływaczki długodystansowej wciela się w nim Annette Bening, a przyjaciółkę i trenerkę Bonnie Stoll zagrała Jodie Foster. Obie panie za wspomniane kreacje zostały nagrodzone nominacjami do Oscara. Za reżyserię odpowiadał duet Elizabeth Chai Vasarhelyi i Jimmy Chan.   

Inne osiągnięcia Diany Nyad

  • W 1974 r. w wyścigu na 35 km w Zatoce Neapolitańskiej pobiła rekord kobiet z czasem 8 godz 11 min.
  • W 1975 r. opłynęła wysypę Manhattan (45 km) w imponujące niecałe 8 godzin
  • W 1979 r. ustanowiła rekord w pływaniu na odległość, pokonując na wodach otwartych dystans 164 km z Bahamów na Florydę. Całość zajęła Nyad 27 godzin i 30 minut.