Lista najwyższych budynków świata zmienia się dynamicznie. Właściwie co roku powinna być aktualizowana. Od początku XX wieku miano najwyższej budowli na świecie należało do 12 różnych budynków. Dotychczas najwięcej rekordzistów wznoszono w Nowym Jorku. W XXI wieku zdecydowanie więcej potężnych drapaczy chmur powstaje w Azji, a przede wszystkim w Chinach. Oto najwyższe wieżowce na świecie od 1894 roku. 

 • 1894–1908 – Philadelphia City Hall w Filadelfii (USA) – 167 metrów
 • 1908–1909 – Singer Building w Nowym Jorsku (USA) – 192 metry
 • 1909–1913 – Metropolitan Life Tower w Nowym Jorsku (USA) – 213 metrów
 • 1913–1930 – Woolworth Building w Nowym Jorsku (USA) – 241 metrów
 • 1930 – 40 Wall Street w Nowym Jorsku (USA) – 283 metrów
 • 1930–1931 – Chrysler Building w Nowym Jorsku (USA) – 318.9 metra
 • 1931–1971 – Empire State Building w Nowym Jorsku (USA) – 381 metrów
 • 1971–1973 – World Trade Center w Nowym Jorsku (USA) – 417 metrów
 • 1973–1998 – Sears Tower w Chicago (USA) – 442 metra
 • 1998–2004 – Petronas Towers w Kuala Lumpur (Malezja) – 452 metra
 • 2004–2010 – Taipei 101 w Taipei (Tajwan) – 510 metrów
 • od 2010 – Burdź Chalifa w Dubaju (ZEA) – 828 metrów

Miasta z największą liczbą drapaczy chmur

 1. Hong Kong – 657
 2. Shenzhen – 513
 3. Nowy Jork – 421
 4. Dubaj – 395
 5. Guangzhou – 254
 6. Shanghaj – 250
 7. Kuala Lumpur – 211

Oto lista 8 najwyższych budynków świata (stan na lipiec 2022 roku). Spośród nich większość znajduje się w Chinach. Najwyższy budynek w Europie stanął w 2018 roku w Sankt Petersburgu. Łachta Centr ma 462 metry wysokości i jest dopiero na 16. pozycji wśród wszystkich najwyższych drapaczy chmur na świecie. 

Burdż Chalifa

To od 2010 roku najwyższy budynek świata. Oprócz dzierżenia tego rekordu Burdż Chalifa jest rekordowy z jeszcze przynajmniej sześciu innych powodów. Ten jeden z symboli Dubaju jest także najwyższą wolnostojącą konstrukcją na świecie, ma największą liczbę kondygnacji (163 piętra), najwyższe użytkowane piętro, najwyższy zewnętrzny taras widokowy, najwyżej jadącą windę i najwyższą windę serwisową. Winda jest również jedną z najszybszych. Porusza się z prędkością aż 10 pięter na sekundę, co sprawia, że na taras widokowy, który znajduje się na 124. piętrze budynku, można dotrzeć w zaledwie minutę. 

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów na temat Burdż Chalifa jest informacja, ile ważą wszystkie materiały, z których powstała ta konstrukcja. Masa samego tylko betonu wykorzystanego do budowy Burdż Chalifa odpowiada wadze 100 tysięcy słoni. Zaś całkowita waga aluminium użytego do wzniesienia Burdż Chalifa odpowiada wadze pięciu samolotów A380.

Ile pięter ma najwyższy budynek na świecie? Aż 163!

Burdż Chalifa w Dubaju. fot. Momentaryawe.com/Getty Images

Merdeka 118

Najwyższy budynek w Azji Wschodniej został oficjalnie otwarty w 2022 roku. Budowa Merdeka 118 trwała 8 lat. Wzornictwo budynku nawiązuje do różnorodnej i bogatej kultury Malezji i jej mieszkańców. Sam projekt to bezpośrednie nawiązanie do pomnika Tunku Abdula Rahmana, ojca niepodległości Malezji i pierwszego premiera kraju. W 1957 roku Tunku Abdul Rahman siedem razy wypowiedział słowo „merdeka", które w języku Malajów oznacza „niepodległość". Na część przyjętej wówczas przez polityka pozy powstał kształt budynku Merdeka 118. 

Merdeka 118 to pierwszy w Malezji budynek wyróżniony potrójną platynową oceną na podstawie światowych certyfikatów zrównoważonego rozwoju. Mimo oryginalnego projektu i patriotycznych odniesień budowla spotkała się z krytyką Malezyjczyków, którzy uznali ją za marnowanie publicznych pieniędzy.

Merdeka 118 w Kuala Lumpur. fot. Davie Gan/Getty Images

Shanghai Tower

 • Lokalizacja: Szanghaj, Chiny

 • Wysokość: 632 metry

 • Liczba pięter: 128

 • Rok ukończenia: 2015

Shanghai Tower to najwyższy budynek w Chinach. Wraz z budynkiem Ping An Finance Center dzierży też rekord najwyższego na świecie tarasu widokowego, który znajduje się na wysokości 562 m. Konstrukcja miała też do 2017 roku najszybsze windy o maksymalnej prędkości 20,5 metra na sekundę (czyli 74 km/h).

Budynek jest najwyższym z pierwszych na świecie potrójnie przylegających superwysokich budynków w Pudong. Pozostałe dwa to Jin Mao Tower i Shanghai World Financial Center. Jego wielopoziomowa konstrukcja, zaprojektowana z myślą o wysokiej efektywności energetycznej, zapewnia dziewięć oddzielnych stref podzielonych na przestrzeń biurową, handlową i rekreacyjną. Dzięki certyfikatom ekologicznym Shanghai Tower jest uznawany za najbardziej zielony superwieżowiec na Ziemi.

Shanghai Tower w Szanghaju. fot. Jackal Pan/Getty Images

Abraj Al-Bait Clock Tower

Postmodernistyczny kompleks hotelowy w Mekce powstał w celu obsłużenia pielgrzymów przybywających do najświętszego miasta wyznawców islamu. Budynek stanął bezpośrednio w sąsiedztwie Wielkiego Meczetu, w którego kierunku zwracają się muzułmanie z całego świata podczas codziennych modlitw. 

Budynek wieńczy czterotarczowy zegar, który jest widoczny z odległości 25 kilometrów. Ten najwyższy na świecie zegar znajduje się na wysokości ponad 400 metrów nad ziemią. Również tarcze zegara są rekordowo duże – większe niż tarcze zegara na Cevahir Mall w Stambule.

Abraj Al-Bait Clock Tower w Mekce. fot. Mahmud Fahmi/Getty Images

Ping An International Finance Centre

 • Lokalizacja: Shenzhen, Chiny

 • Wysokość: 599,1 metra

 • Liczba pięter: 115

 • Rok ukończenia: 2017

W tym jednym z najwyższych budynków w Chinach znajdują się powierzchnie biurowe, hotele i centra handlowe. Na 116. piętrze jest taras widokowy Free Sky, z które rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Nazwa budynku nawiązuje do firmy Ping An Insurance, która ma tu swoją siedzibę. 

Sama fasada wykonana ze stali nierdzewnej wieży waży aż 1700 ton. To właśnie ten materiał przede wszystkim odpowiada za niepowtarzalny wygląd budynku. Ping An International Finance Center ma proporcje szerokości do wysokości 1:10. Całość budynku to aż 495 520 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Warszawy.  

Ping An International Finance Centre w Shenzhen. fot. Yahto/Getty Images

Lotte World Tower

Najwyższy budynek w Korei Południowej powstawał 13 lat. Dopiero w 2016 roku na finiszu budowy udało się na jego fasadzie wyświetlić gigantyczny napis „2016” z pikseli LED. Oficjalne otwarcie nastąpiło 3 kwietnia 2017 roku. 

Lotte World Tower to symbol Seulu i pierwszy 100-piętrowy budynek w Korei. Kiedy został ukończony, był czwartą co do wysokości wieżą na świecie i najwyższą w krajach OECD. Zewnętrzny projekt wykonany z jasnego szkła czerpie inspirację z tradycyjnej koreańskiej ceramiki i zawiera akcenty w postaci metalowego filigranu.

Lotte World Tower w Seulu. fot. Ian Trower/robertharding

One World Trade Center

 • Lokalizacja: Nowy Jork, USA

 • Wysokość: 541,30 metra

 • Liczba pięter: 94

 • Rok ukończenia: 2014

Dziedzictwo dwóch wież WTC zniszczonych w wyniku zamachu z 11 września 2001 roku to nowy symbol Nowego Jorku. Budowla jest jest najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych, najwyższym budynkiem na półkuli zachodniej i siódmym co do wysokości na świecie. W wieżowcu znajduje się również iglica, która jest trzecią co do wysokości iglicą na świecie i liczy 124,3 metra.

Nowy kompleks World Trade Center docelowo będzie obejmował pięć wieżowców wybudowanych wzdłuż Greenwich Street, w ramach których powstanie muzeum w miejscu, gdzie stały oryginalne dwie wieże WTC. Budowa nowego budynku jest częścią próby upamiętnienia i odbudowy po zniszczeniu oryginalnego kompleksu World Trade Center.

One World Trade Center w Nowym Jorku. fot.Sir Francis Canker Photography/Getty Images

Guangzhou CTF Finance Centre

 • Lokalizacja: Kanton, Chiny

 • Wysokość: 530 metrów

 • Liczba pięter: 111

 • Rok ukończenia: 2016

Centrum Finansowe Guangzhou CTF składa się z wieżowca i ośmiopiętrowego podium. Na podium znajduje się atrium o wysokości 30 metrów zwieńczone szklanym dachem. Drapacz chmur jest podtrzymywany przez kwadratowy rdzeń o bokach 32 m  i osiem betonowych mega kolumn.

Megakolumny zostały zaprojektowane tak, by sprostać chińskim normom sejsmicznym i zapobiec zniszczeniom w wyniku trzęsień ziemi. 

Guangzhou CTF Finance Center w Kantonie. fot. Yurou Guan