Reklama

W tym artykule:

  1. Nowy system wjazdu do krajów Unii Europejskiej
  2. Co się zmieni na granicach?
Reklama

W październiku 2025 r. w Unii Europejskiej zostanie uruchomiony nowy zautomatyzowany system wjazdu/wyjazdu (EES) dla podróżnych z Wielkiej Brytanii i innych krajów spoza UE, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać na teren państw związku. Po jego wdrożeniu przyjezdni będą musieli skanować paszporty lub inne dokumenty podróży w samoobsługowym punkcie podczas przekraczania granicy Unii od zewnątrz. Nowe regulacje nie obejmą mieszkańców z prawem do legalnego pobytu w jednym z unijnych krajów. Dotyczy to również osób z wizami długoterminowymi.

Nowy system wjazdu do krajów Unii Europejskiej

Na wszystkich międzynarodowych granicach lądowych, morskich i powietrznych w strefie Schengen mają stanąć zautomatyzowane punkty kontroli EES. W niektórych krajach podróżni będą mogli zarejestrować swoje dane (imię i nazwisko, dane biometryczne oraz datę i miejsce wjazdu i wyjazdu) w kioskach samoobsługowych i w aplikacjach mobilnych. Na granicy kontrole przeprowadzą wtedy funkcjonariusze straży granicznej lub bramki elektroniczne. Skany twarzy i odcisków palców będą przechowywane w bazie przez trzy lata po każdej podróży.

System EES będzie obowiązywać przy wjeździe do wszystkich państw członkowskich UE, z wyjątkiem Cypru i Irlandii, a także czterech krajów spoza związku należących do strefy Schengen: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Po co to wszystko? Priorytetem europejskich urzędników jest bezpieczeństwo i łatwiejsza identyfikacja podróżnych przekraczających granice Unii.

Co się zmieni na granicach?

Brytyjczycy, choć nie tylko oni, obawiają się, że EES może zwiększyć opóźnienia w punktach kontroli granicznej. Organizacja non profit Statewatch przedstawiła w raporcie obawy różnych krajów, które wyrażają zaniepokojenie opóźnieniami we wdrażaniu EES. Przypomnijmy, że pierwotnie unijny system wjazdu/wyjazdu (EES) miał zacząć działać w 2022 r.

Komisja Europejska zasugerowała, że ​​konieczne może być stopniowe i elastyczne wprowadzanie systemu, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo długiego oczekiwania na przejściach granicznych. Władze Francji planują przeprowadzać kontrole graniczne w ramach EES w brytyjskim porcie w Dover, pociągach Eurostar i Eurotunelu. Inne kraje nadal pracują nad planami wdrożenia EES.

To niejedyna planowana zmiana dotycząca podróży do krajów UE. Od czwartego kwartału 2026 roku w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać system ETIAS. Po jego wejściu w życie turyści z krajów, które nie są częścią Wspólnoty, będą musieli się ubiegać o specjalne pozwolenie na wjazd. Będzie się ono również wiązało z opłatami. Podobny system, zwany ETA (Electronic Travel Authorisation) wprowadziła już Wielka Brytania.

Reklama

Źródło: Euronews, EES

Nasz ekspert

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama