Mało kto kojarzy to miejsce z nazwy. Wszyscy za to znają niebieskie ściany
Szafszawan, nazywane „Niebieskim Miastem”, to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Maroku. Jego charakterystyczna architektura przyciąga podróżników. Dlaczego króluje tam błękit?

Spis treści:
- Szafszawan w Maroku przyciąga błękitem
- Szafszawan: czy warto?
- Szafszawan: atrakcje
- Ile dni przeznaczyć na Szafszawan?
- Jak dojechać do Szafszawanu?
Szafszawan to jedno z tych miejsc, które znajduje się na liście wielu podróżników, choć pewnie nie wszyscy wiedzą od razu, jak zapisać jego nazwę. Miasto słynie z charakterystycznej niebieskiej zabudowy. To właśnie dzięki barwnej architekturze Szafszawan tak często pojawia się na pocztówkach i w turystycznych przewodnikach jako obowiązkowe miejsce do odwiedzenia w Maroku.
Szafszawan w Maroku przyciąga błękitem
Szafszawan został założony w 1471 roku przez Mulaja Raszida. Pierwotnie była to baza do ataków na Portugalię. Po upadku Grenady w 1492 roku Szafszawan stał się schronieniem dla muzułmańskich i żydowskich uchodźców uciekających przed hiszpańską rekonkwistą. W 1920 roku miasto zostało przejęte przez Hiszpanię. Przynależność geopolityczna Szafszawanu zmieniła się po odzyskania niepodległości przez Maroko w 1956 roku. Od tamtej pory jest jedną z najważniejszych marokańskich atrakcji turystycznych. Podróżnych przyciąga nie tylko historia miasta, ale też – a w zasadzie przede wszystkim – nietypowa błękitna zabudowa.
Istnieje kilka teorii tłumaczących, dlaczego niemal cały Szafszawan jest skąpany w odcieniach niebieskiego. Jedna z nich sugeruje, że żydowscy uchodźcy zaczęli malować budynki na niebiesko, co miało symbolizować niebo i przypominać o obecności Boga. Inna teoria mówi, że niebieski kolor pomaga odstraszać komary, ponieważ przypomina wodę, a owady jej unikają.
Szafszawan: czy warto?
To malownicze miasto położone w północnym Maroku, w sercu gór Rif, przyciąga turystów z całego świata. W gąszczu niebieskich budynków i wąskich uliczek podróżni szukają niezapomnianych widoków i najlepszych kadrów. Nietrudne je tu znaleźć. Pod względem architektury Szafszawan uchodzi za jedno z najbardziej fotogenicznych miast w Afryce. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić to miejsce? Oto kilka powodów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.
Szafszawan: atrakcje
Szafszawan to raj dla smakoszy. Lokalne piekarnie oferują tradycyjny chleb wypiekany w piecach opalanych drewnem. Dzięki temu ma niepowtarzalny smak i chrupiącą skórkę. Będąc na miejscu, warto także spróbować lokalnych specjałów, takich jak tagine. To potrawa z mięsa (kurczaka lub wołowiny), warzyw i aromatycznych przypraw, serwowana na kuskusie.
Miasto słynie również z tradycyjnego rzemiosła, w tym ceramiki i tkanin. Można nabyć na lokalnych targach (sukach) jako unikatowe pamiątki. Uwaga, od nadmiaru koloru i zapachów niejednej osobie zakręciło się tam w głowie.
Nie ma co ukrywać, największą atrakcją Szafszawanu są labirynty wąskich, krętych uliczek medyny. Wraz z błękitnymi fasadami budynków tworzą niepowtarzalny klimat. Niemal każdy zakątek wygląda tam jak kadr gotowy do uwiecznienia na zdjęciu. Pewne miejsca są jednak szczególnie fotogeniczne. Jedno z nich to plac Uta el-Hammam, czyli centralny punkt medyny. Jest otoczony kawiarniami i restauracjami, z widokiem na XV-wieczny Wielki Meczet z charakterystycznym ośmiobocznym minaretem. Warto przysiąść tu, aby odpocząć i zaobserwować, jak miasto żyje własnym rytmem. Przy placu Uta el-Hammam znajduje się też stara forteca (kasba). W jej wnętrzu znajduje się muzeum etnograficzne oraz ogród.

Ile dni przeznaczyć na Szafszawan?
Aby w pełni docenić atmosferę Szafszawanu, zaleca się przeznaczenie na zwiedzanie od 1 do 2 dni. Im więcej czasu, tym spokojniej będziemy mogli odkrywać malownicze uliczki i cieszyć się lokalną kuchnią w tradycyjnych restauracjach.
Najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Szafszawanu są marzec, kwiecień, maj, wrzesień, październik i listopad. Wówczas temperatury są przyjemne, a turystów może być mniej niż w szczycie letniego sezonu. Odradza się za to podróże od czerwca do sierpnia. W tych miesiącach temperatury w Maroku mogą nierzadko przekraczać 35 stopni Celsjusza, a to utrudnia komfortowe zwiedzanie.
Jak dojechać do Szafszawanu?
Najwygodniejszym sposobem dotarcia z Polski do Maroka jest lot samolotem. Bezpośrednie połączenia oferują m.in. tanie linie Ryanair i Wizz Air. Loty do Marrakeszu startują np. z Krakowa. Ceny biletów zaczynają się od ok. 380 zł.
Po przylocie do Maroka istnieje kilka opcji dotarcia do Szafszawanu. Wszystko zależy od miejsca rozpoczęcia podróży. Jeśli jesteśmy w Marrakeszu, najlepszym rozwiązaniem będzie nocny pociąg do Tangeru (czas trwania przejazdu to około 10 godzin). Z Tangeru dostępne są regularne połączenia autobusowe. Podróż do Szafszawanu trwa około 2 godzin i 30 minut.
Przedostanie się z Agadiru do Szafszawanu to nie lada wyprawa. Bezpośrednim środkiem transportu jest autobus. Połączenia na tej trasie oferuje między innymi CTM. Podróż trwa około 13 godzin i 30 minut, a koszt biletu wynosi od 330 do 550 dirhamów marokańskich, czyli od ok. 130 do 217 zł.
Warto pamiętać:
- Obywatele Polski nie potrzebują wizy na pobyt turystyczny w Maroku do 90 dni.
- Maroko znajduje się w strefie czasowej UTC+1, co oznacza, że w Polsce jest godzinę później niż w Maroku.
Źródło: National Geographic Polska
Nasz autor
Mateusz Łysiak
Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.