Nie rezygnujemy ze zwiedzania, zwiedzamy wirtualnie

W czasie domowej kwarantanny oprócz wystarczających zapasów jedzenia i picia, warto zaopatrzyć się w zapasy rozrywki, a dla równowagi - również kultury i sztuki. Nie ma wymówek. Dzięki streamingom, Google Street View, Google Arts & Culture(darmowa platforma umożliwiająca dostęp do cyfrowych wersji dzieł sztuki) i coraz większym możliwościom mediów społecznościowych, możesz w końcu „pójść do muzeum”, nie wychodząc z domu.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało zamknięte do odwołania w związku z decyzją rządu o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury. Swoją ofertę przeniosło jednak do przestrzeni wirtualnej. Od poniedziałku (16 marca 2020) za pośrednictwem profilu na Facebooku można uczestniczyć w lekcjach historii on-line i wycieczkach po ekspozycji. „Wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego na żywo”, bo taką nazwę nosi inicjatywa, to oprócz zwiedzania - wykłady takie jak:  „Powstanie Warszawskie - 63 dni niepodległej Polski” (lekcja historii on-line dla uczniów VII klasy szkoły podstawowej i starszych), „Kim byli konspiratorzy” (lekcja dla uczniów klas I-VI (szkoły podstawowe), „Tajne akcje polskiego podziemia: likwidacja Igo Syma” (wykład historyczny dla licealistów, studentów i wszystkich zainteresowanych )

Weź udział w zwiedzaniu: https://www.facebook.com/1944pl/videos/136935134404928/UzpfSTExOTU1NzQxMTA0NDoxMDE1NzE4NzcwMDIxMTA0NQ/

 

Metropolitan Opera w Nowym Jorku


Fot. Getty Images

Nie tylko muzea! Nie ruszając się z kanapy, możesz zobaczyć m.in. „Carmen”, „La Traviatę”, „Eugeniusza Oniegina”. Jedne z najlepszych oper na świecie dostępne będą w zaciszu własnego domu, dzięki streamingom z The Metropolitan Opera w ramach cyklu „Nightly Met Opera Streams". Bezpłatne pokazy - powtórki spektakli transmitowanych wcześniej w kinach – będzie można obejrzeć każdego wieczoru o 19:30 od 16 do 22 marca. Jako pierwszy (16.03.) udostępniony zostanie spektakl „Carmen" Bizeta z udziałem Elina Garanca i Roberto Alagna.

Oglądaj na: www.metopera.org

 

British Museum, Londyn


Fot. Getty Images

To kultowe muzeum, które znajduje się w sercu Londynu, podczas wirtualnej wycieczki pozwala odkryć m.in. słynny Kamień z Rosetty, egipskie mumie i setki cennych artefaktów. Wirtualna wycieczka po zbiorach jest dostępna na stronie muzeum: britishmuseum.withgoogle.com/

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku


Fot. Getty Images

Dzięki funkcji Google Street View można przemierzyć słynne spiralne schody Guggenheima oraz zobaczyć niesamowite dzieła sztuki twórców impresjonizmu, postimpresjonizmu oraz artystów współczesnych: artsandculture.google.com/streetview/solomon-r-guggenheim-museum-interior

 

National Gallery of Art, Waszyngton


Źródło: Google Arts & Culture / screenshot

To słynne amerykańskie muzeum sztuki oferuje dostęp do dwóch ekspozycji za pośrednictwem strony lub aplikacji Google Arts & Culture. Pierwsza z nich to wystawa mody z lat 1740–1895, która zawiera wiele odtworzonych graficznie ubrań z epoki kolonialnej. Druga to zbiór prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

www.artsandculture.google.com/exhibit/fashioning-a-nation

www.artsandculture.google.com/exhibit/vermeer-and-the-masters-of-genre-painting

 

Musée d’Orsay, Paryż


Źródło: Google Arts & Culture / screenshot

Paryskie muzeum położone na lewym brzegu Sekwany za pomocą strony lub aplikacji Google Arts & Culture umożliwia spacer po galerii pełnej  dziesiątek słynnych dzieł francuskich artystów, którzy żyli i tworzyli między 1848 a 1914 rokiem. Zobaczysz tu między innymi dzieła Moneta, Cézanne'a i Gauguina.

www.artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris

 

Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej w Seulu, Korea Południowa


Źródło: Google Arts & Culture / screenshot

Do jednego z popularnych muzeów w Korei można się dostać wirtualnie z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy włączyć Google Arts & Culturew wirtualną wycieczkę przez sześć pięter pełnych sztuki współczesnej z Korei i całego świata.

Zwiedzaj: https://artsandculture.google.com/partner/national-museum-of-modern-and-contemporary-art-korea?hl=en

Muzeum Pergamońskie, Berlin


Źródło: Google Arts & Culture / screenshot

Jako jedno z największych muzeów w Niemczech ma wiele do zaoferowania - nawet jeśli nie możesz zjawić się w nim fizycznie. W tym historycznym muzeum znajdują się zbiory starożytnej architektury oraz hellenistycznej rzeźby, m.in. brama Isztar i oczywiście słynny zrekonstruowany Wielki Ołtarz Zeusa, zwany ołtarzem pergamońskim).

www.artsandculture.google.com/entity/pergamon

 

Galeria Uffizi, Florencja


Źródło: Google Arts & Culture / screenshot

Znajduje się tu kolekcja dzieł jednej z najsłynniejszych rodzin we Włoszech - de'Medicis. Wrażenie robią same wnętrza galerii zaprojektowane przez Giorgio Vasariego w 1560 roku. Za pomocą Google Street View każdy może je zwiedzić z dowolnego miejsca na świecie.

www.artsandculture.google.com/streetview/uffizi-gallery

 

J. Paul Getty Museum, Los Angeles, USA

W tym kalifornijskim muzeum można znaleźć dzieła klasycznej rzeźby i sztuki (pochodzące z terenów starożytnej Grecji, Rzymu, Etrurii), malarstwo europejskich twórców, manuskrypty i fotografie, a także rysunki, rękopisy i fotografie. Aby dokładniej odkryć  tę bogatą kolekcję, wybierz się na wycieczkę ze Street View: www.artsandculture.google.com/partner/the-j-paul-getty-museum

 

Na podstawie: travelandleisure.com