Trójstyk: co to jest?

Trójstyk jest punktem w którym stykają się granice trzech państw – jednostek terytorialnych. Oznaczone są specjalną infrastrukturą. Trójstyk granic oznaczony jest flagami danych państw sąsiedzkich, znakami graficznymi, obeliskami i słupkami granicznymi.

Najwięcej trójstyków na świecie posiadają Chiny. Jest ich tam szesnaście. W Rosji jest dziesięć trójstyków. Niektóre kraje w ogóle nie posiadają takich punktów, bo np. położone są na wyspach lub mają tylko jednego sąsiada. 

 

Polskie trójstyki 

Trójstyk znajdziemy w Polsce w sześciu miejscach:

 • trójstyk granic Polska–Rosja–Litwa znajduje się w okolicy Bolci w gminie Wiżajny i litewskiego Wisztyńca (Vištytis),
 • trójstyk granic Polska–Litwa–Białoruś na rzece Marycha w okolicach Stanowiska,
 • trójstyk granic Polska–Białoruś–Ukraina na rzece Bug pod Włodawą,
 • trójstyk granic Polska–Ukraina–Słowacja na szczycie bieszczadzkiej góry Krzemieniec, 
 • trójstyk granic Polska–Słowacja–Czechy pomiędzy polską miejscowością Jaworzynka, słowacką Czerne i czeską Herczawa,
 • trójstyk granic Polska–Czechy–Niemcy między polską miejscowością Porajów, czeską Hrádek nad Nisou i niemiecką Zittau (Żytawa).

Atrakcje wokół trójstyków 

Trójstyk granic Wisztyniec czyli granica między Polską i Litwą będącymi w Unii Europejskiej, a Rosją. W miejscu punktu styku trzech krajów znajduje się obelisk z herbami i nazwami państw. Jest to trójstyk najbardziej wysunięty na północ naszego kraju.

Dotrzeć tu można z trasy Wiżajny-Gołdap. Następnie polną drogą trzeba pokonać około 100 metrów, by dojść do celu. Miejsce to jest dobrze opisane i łatwo je odnaleźć. Trójstyk granic Polska-Litwa-Rosja, to także administracyjna granica między województwem warmińsko-mazurskim a podlaskim.

Najbardziej ukrytym trójstykiem jest punkt położony w Puszczy Augustowskiej. Aby próbować go znaleźć należy zabrać ze sobą dobry GPS i pojazd z napędem na cztery koła. Trzeba też miejscowych ludzi poprosić o pomoc w odnalezieniu drogi. Trasa nie jest dobrze wyznaczona, a las jest dziki. Punkt trójstyku znajduje się nad rzeką Marychą, w okolicach Stanowiska w gminie Giby. Ostatnie dwa kilometry pokonuje się pieszo.

Trzeba też ostrożnie przejść trasę, tak by nie wejść na pas graniczny.  Jest ona strzeżona i otoczona drutem. Nie jest to miejsce turystyczne, do którego chętnie zaprasza się odwiedzających. Brak jest oznakowań, map i infrastruktury turystycznej. Trójstyk ten jest najbardziej zapomnianym polskim punktem styku miedzy państwami granicznymi.    

Nieopodal wsi Orchówek, nad wodami Bugu znajduje się trójstyk polsko-białorusko-ukraiński. Punktu tego także łatwo nie odnajdziemy. Widnieją tam jedynie słupki graniczne i budynek ujęcia wody. Mimo, że teren jest piękny i dziki, to jest rzadko odwiedzany. Najlepiej dostać się tu rzeką lub trasą rowerową. 

Krzemieniec (Kremenaros) to góra z której rozciąga się niezwykły widok na bieszczadzkie połoniny. Prowadzi do niego trasa z Ustrzyków Górnych poprzez Wielką Rawkę. Dłuższa, bardziej malownicza droga biegnie z parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej w Brzegach Górnych. Trzeba się wspiąć zielonym szlakiem na Małą Rawkę, następnie żółtym na Wielką Rawkę, skąd niebieską trasą można dostać się do trójstyku na Krzemieńcu.

Na szycie bieszczadzkiego Krzemieńca znajduje się granitowy obelisk z godłami i nazwami trzech graniczących ze sobą państw: Polski, Czech i Słowacji. Jest tam też polski słupek graniczny nr 1. Szczyt góry pokryty jest lasem. Ze strony słowackiej można wejść na niego czerwonym szlakiem z góry Kamienna lub miejscowości Nova Sedlica.

W Beskidzie Śląskim, znajduje się trójstyk Jaworzynka. Punkt styku lokalnie zwany Trzycatek. Można do niego dojechać nawet samochodem. Szlak który prowadzi do śląskiego trójstyku rozpoczyna się za kościołem w miejscowości Istebna. Dlatego też zamiennie dla tego punktu używa się nazwy trójstyk Istebna.

Na trasie jest infrastruktura specjalnie przygotowana pod turystów. Znajdziemy tu mapy, tablice informacyjne w trzech językach i masywny pomnik. Miejsce oznaczone zostało trzema obeliskami. Dobrze poprowadzone oznakowania prowadzą poprzez wyłożone kostką schody i asfaltowy chodnik. Odpocząć można natomiast w zlokalizowanych na trasie deszczochronach. Trójstyk znajduje się w potoku. Wokół niego znajduje się idealne miejsce na piknik wśród przyrody i pięknych widoków.

Na pograniczu polsko-czesko-niemieckim najlepiej dotrzeć do trójstyku od czeskiej strony, poprzez alejkę w lesie. Dla turystów przygotowano w tym miejscu ławki, trasy spacerowe, mostki i kładki nad rzeką Nysą Łużycką. Infrastrukturę przygotowano tu w trzech językach, przybliżających historię Trojzemi.

Trójstyki w Polsce: ciekawostki 

W czasach II RP posiadaliśmy jako państwo polskie więcej trójstyków:

 • Polska – Niemcy – Wolne Miasto Gdańsk – między Białą Górą zw. Weissenberg, a Cyplem Mątawskim (Montauer Spitze),
 • Polska – Prusy Wschodnie – Litwa – okolice Jeziora Wisztynieckiego i wsi Bokszyszki,
 • Polska – Litwa – Łotwa – okolice miejscowości Dworaliszki zw. Turmont,
 • Polska – Łotwa – ZSRR – punkt na rzece Dźwina w miejscu ujścia do niej rzeczki Rosica, 
 • Polska – ZSRR – Rumunia – miejsce ujścia rzeki Zbrucz do Dniestru – tzw. Okopy św. Trójcy,
 • Polska – Rumunia – Czechosłowacja – góra Stóg (Stoh ) 1650 m n.p.m. ,
 • Polska – Niemcy – Czechosłowacja – miejsce ujścia rzeki Olzy do Odry w miejscowości Olza,
 • Polska – Słowacja – Protektorat Czech i Moraw – góra Mały Połom 1058 m n.p.m.,
 • Polska – Słowacja – Węgry – góra Czerenin 929 m n.p.m.

Najwyżej położonym w naszym kraju jest trójstyk Bieszczady. Jest to punkt najbardziej wysunięty na południe. Znajduje się na szczycie Krzemieńca o wysokości 1221 m n.p.m.