Bałkany dosłownie obfitują w miejsca, które ściągają turystów z całego świata. Na tej liście z całą pewnością powinna znaleźć się też Czarnogóra. Jeden z najmłodszych krajów na turystycznej mapie świata jeszcze nie tak dawno temu był omijany szerokim łukiem przez osoby szukające ciekawego miejsca do wypoczynku. Dziś na tamtejsze wybrzeże przybywają wczasowicze spragnieni słonecznych kąpieli na malowniczych plażach. Do obrazu nadmorskich kurortów nijak pasuje Podgorica - stolica i jednocześnie największe miasto Czarnogóry. Nie ma tam zbyt wielu ciekawych miejsc, mimo to całkiem sporo osób wybiera właśnie to miejsce na spędzenie urlopu. Dlaczego? To proste - tamtejsze ceny nie należą do wygórowanych, a z Podgoricy łatwo i szybko można dotrzeć do znacznie atrakcyjniejszych zakątków kraju. 

Podgorica - co warto wiedzieć?

Granicę Czarnogóry przekroczymy na podstawie ważnego dowodu osobistego, o ile nie planujemy pobytu dłuższego niż 30 dni. Osoby planujące zatrzymać się tam na dłużej, muszą wziąć ze sobą paszport. W przypadku pobytu przekraczającego 90 dni wymagana jest wiza. 

W Podgoricy (jak i w całej Czarnogórze) nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co prawda koszty leczenia w stolicy kraju nie należą do zbyt wygórowanych, niemniej jednak warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżnicze

Podgorica jest największym miastem Czarnogóry, przy czym warto pamiętać, że słowo "największe" jest rozpatrywane w skali niewielkiego kraju. Stolicę zamieszkuje mniej niż 240 tys. osób. Największym atutem miasta jest jego położenie. Podróżując samochodem, dojazd do najbardziej atrakcyjnych rejonów kraju nie potrwa dłużej niż 1-2 godz. Aby dotrzeć do wspaniałych kurortów wybrzeża Adriatyku, trzeba pokonać kilkudziesięciokilometrowy dystans. Podobna odległość dzieli stolicę i malownicze Góry Dynarskie, w których nie brakuje wspaniałych ośrodków sportowych i pieszych tras.   

 

Podgorica - zabytki i atrakcje

Na pierwszy rzut oka, w Podgoricy dominuje typowo komunistyczna architektura, a sama zabudowa pozbawiona jest jakiegokolwiek ładu. Taki krajobraz jest następstwem działań zbrojnych - w trakcie II wojny światowej, stolica dzisiejszej Czarnogóry była intensywnie bombardowana (w wyniku nalotów śmierć poniosła 1/3 mieszkańców miasta). Nie oznacza to, że nie możemy podziwiać tam żadnych zabytków i innych atrakcji. Owszem, jest ich znacznie mniej niż w pozostałych miastach stołecznych Starego Kontynentu, ale kto szuka, ten znajdzie. 

XVII-wieczna wieża zegarowa

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Niezbyt wysoka (19 metrów) kamienna wieża została wzniesiona XVII wieku.

Ruiny grodu

W miejscu, w którym Ribnica uchodzi do Moračy, znajdują się pozostałości po dawnej osadzie. To właśnie tam mieścił się gród słowiański. Niektórzy specjaliści wskazują na związek tego miejsca z rzymskim posterunkiem Birziminium. 

Zabytkowe meczety

Muzułmanie stanowią wyznaniową mniejszość w Podgoricy, ale w mieście i tak znajdziemy dwa meczety. Pierwszy z nich to Starodoganjska Džamija. Świątynia została wzniesiona w XV wieku i do dziś służy wyznawcom islamu, podobnie jak drugi obiekt - Džamija  Osmanagić (meczet wzniesiony najprawdopodobniej w XVIII wieku). 

Stary most na Ribnicy

Niewielki kamienny most powstał w XVIII wieku. Historycy przypuszczają, że w czasach starożytnych, na jego miejscu znajdował most wybudowany przez Rzymian.

Ruiny Duklja 

Na północ od centrum (ok. 5 km) znajdziemy pozostałości antycznego miasta Duklja (Dioclea). Niestety, o dawnej świetności tego miejsca świadczy już tylko zarys fundamentów najważniejszych obiektów.

 

Ciekawe miejsca w Podgoricy

W samym mieście i w jego bliskich okolicach znajdziemy kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić będąc na miejscu.

Stara Varos

Dzielnica, która od XV do XIX wieku pełniła rolę centrum miasta. Mimo wojennych zniszczeń, nadal znajdziemy tam piękne, brukowane uliczki i niewielkie kamienice.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego 

Świątynia, której budowę zakończono w 2014 roku. To jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Fasada cerkwi wyraźnie nawiązuje do stylu reprezentowanego przez katedrę św. Tryfona w Kotorze.

Wodospad na rzece Cem

W odległości ok. 9 km od miasta znajdziemy interesujący wodospad. W pobliżu mieści się restauracja z tarasem skierowanym na tę atrakcję. Latem, gdy panują najwyższe temperatury, Cem wysycha, a turyści mogą podziwiać niezwykle fantazyjny krajobraz.

 

Kiedy jechać do Podgoricy i na ile?

Jeżeli zależy nam na wypoczynku w promieniach słońca, do Podgoricy warto wybrać się w czerwcu, lipcu i sierpniu. Panuje wówczas najwyższa temperatura, ale uwaga - słupek rtęci bez problemu przekracza wówczas 33-34 stopnie Celsjusza, więc osoby, które nie lubią upałów, powinny wybrać kwiecień i maj. Należy jednak pamiętać, że łatwiej wtedy o deszcz.

Jeżeli Podgorica ma być tylko kolejną pozycją do odhaczenia na liście zwiedzonych stolic Europy, 2-3 dni spokojnie wystarczą na poznanie tego miasta i jego bliskich okolic. Jeżeli mamy zamiar potraktować Podgoricę jako bazę wypadową, spokojnie można zatrzymać się na dłużej, tym bardziej, że tamtejsze ceny nie należą do najbardziej wygórowanych w kraju. 

 

Podgorica - ciekawostki

Nazwa miasta nawiązuje do wzgórza Gorica, położonego na północ od centrum stolicy Czarnogóry. 

W latach 1946-1992 miasto nosiło nazwę Titograd, na cześć Josipa Broz Tito - przywódcy socjalistycznej Jugosławii. 

Tereny, które dziś zajmuje miasto były zasiedlone już w czasach prehistorycznych. 

Podgorica zyskała sławę jako jedna z najmniej atrakcyjnych stolic europejskich. Ta nieco krzywdząca etykieta wynika z faktu, że w czasie II wojny światowej zniszczeniu uległa znaczna część zabytkowej architektury miasta. Dzieła zniszczenia dopełniło trzęsienie ziemi w 1979 roku. 

Najwyższą temperaturę w Podgoricy zarejestrowano 16 sierpnia 2007 roku. Słupek rtęci wskazał wówczas wartość 44,8 stopnia Celsjusza.