Jesteśmy w stanie się policzyć. Na Ziemi jest dokładnie 1 187 049 szczytów górskich, 304 miliony jezior o powierzchni przynajmniej 10 arów i 23 duże pustynie. Każde z tych miejsc, choć groźne i nierzadko niedostępne dla ludzi, zachwyca krajobrazami i dziką przyrodą. Poniżej prezentujemy wyniki specjalnego rankingu National-Geographic.pl na najpiękniejsze miejsca na świecie. Oto 10 najbardziej zapierających dech w piersiach krajobrazów.  

Nieprzenikniony Las Bwindi (Uganda)

Nieprzenikniony Las Bwindi, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego miejsca, jest jednym z najbogatszych systemów naturalnych w Afryce. Las jest częścią Parku Narodowego Bwindi, który znajduje się w południowo-zachodniej części Ugandy, tuż przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Można tam spotkać ginący gatunek goryli górskich, a także 348 gatunków ptaków, czy 220 gatunków motyli. Więcej o gorylach z Bwindi przeczytasz również tutaj. Na obszarze lasu żyje aż połowa światowej populacji tego gatunku. 

Za niezwykłe krajobrazy tego miejsca odpowiada nie tylko bogata flora i fauna, ale również górzyste położenie. Nieprzenikniony Las Bwindi wznosi się na wysokości od 1100 do 2600 m. n.p.m.

goryl górskiGoryl górski z Nieprzeniknionego Lasu Bwindi. Fot. Ibrahim Suha Derbent/Getty Images

Rezerwat Samburu (Kenia)

Położony w zachodniej Kenii, w Prowincji Wielkiego Rowu, rezerwat przyrody Samburu został utworzony w 1985 roku. Obszar powierzchni 185 km2 zamieszkuje koczowniczy lud Samburu. Przedstawiciele i przedstawicielki tego plemienia wyróżniają się wielokolorowymi strojami. Na co dzień zajmują się hodowlą bydła, owiec, kóz i wielbłądów. 

W rezerwacie można spotkać ponad 400 gatunków ptaków, w tym przepiękne flamingi małe (Phoeniconaias minor). Żyją tu również słonie, oryksy, żyrafy i krokodyle. 

SamburuRezerwat Samburu zyskał nazwę dzięki zamieszkującemu te ziemie ludowi Samburu. Fot. Jean-Luc MANAUD/Gamma-Rapho via Getty Images

Góra Tubkal (Maroko)

Aż 4 167 m. n.p.m. mierzy najwyższy szczyt Maroko, Gór Atlas, a jednocześnie całej Afryki Północnej. Góra Tubkal zyskała miano „dachu Afryki". To wciąż niezadeptane miejsce, staje się jednak coraz popularniejsze wśród podróżników z całego świata. Licznie odwiedzane miasto Marrakesz jest oddalone o zaledwie 63 km. Co ciekawe, w okolicy znajdują się nie tylko schroniska młodzieżowe, ale również ośrodek narciarski, szczególnie popularny wśród narciarzy skitourowców.  

Latem klimat na górze może być bardzo suchy, choć czasami zdarzają się burze. Warunki nie sprzyjają jednak swobodnemu trekkingowi po Tubkalu. Więcej o trekkingu na Tubkal można przeczytać tutaj

Tubkal MarokoTubkal to najwyższy szczyt Maroko. Fot. imageBROKER/Eunika Sopotnicka/Getty Images

Park Narodowy Zhangjiajie (Chiny)

Zhangjiajie to pierwsze miejsce w Chinach, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Malowniczy górski park narodowy co roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata. Uznaje się, że Zhangjiajie był inspiracją dla Jamesa Camerona do stworzenia fantastycznego świata w filmie „Avatar".

Skalne kolumny górskie, subtropikalna roślinność i zapierające dech w piersiach wodospady sprawiają, że trudno oderwać wzrok od kolejnych dolin tworzących park. Jedną z największych Zhangjiajie atrakcji jest Tianqiashengkong – najwyższy naturalny most na świecie

ZhangjiajieSpiczaste góry w parku Zhangjiajie w Chinach. Fot. lingqi xie/Getty Images

Zatoka Hạ Long (Wietnam)

Jedna z najbardziej popularnych atrakcji przyrodniczych południowo-wschodniej Azji. Wśród jej turkusowych wód znajduje się ponad 1900 wapiennych wysepek w postaci słupów oblewanych wodami Zatoki Tonkijskiej. Hạ Long znajduje się na południe od Hanoi, stolicy Wietnamu. Każdego roku zatokę odwiedzają 3 miliony podróżników z całego świata. Szczególną popularnością cieszą się tutaj krótkie wycieczki kajakami lub małymi łódkami. 

Chociaż formacje skalne tworzące Zatokę Hạ Long liczą 3 miliony lat, dowody wskazują, że ludzie zasiedlili ten obszar dopiero kilkadziesiąt tysięcy lat. temu. Zatoka jest względnie płytka. Głębokość nie przekracza tu 10 metrów. 

Ha LongNa zatoce Ha Long w Wietnamie rozrzuconych jest ponad 1900 wysepek. Fot. Copyright by 8Creative.vn/Getty Images

El Nido (Filipiny)

Bajeczna zatoka El Nido to jedno z najbardziej romantycznych miejsc na naszej planecie. Rosnący tam podwodny las jest atrakcją turystyczną Filipin i każdego roku przyciąga setki tysięcy amatorów nurkowania. To miejsce to prawdziwy kawałek raju: ma lazurowe wody, nieskazitelnie biały piasek i płytkie laguny pełne zachwycających okazów zwierząt morskich.

Zatoka El Nido znajduje się w prowincji Palawan. Tuż obok znajduje się miasto o tej samej nazwie. Od 1984 roku obszar zatoki i okolic został objetych ochroną prawną. 

el nidoEl Nido na Filipinach jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Fot. John Seaton Callahan/Getty Images

Rotorua (Nowa Zelandia)

Malownicze krajobrazy, pełne zbiorników z ciepłą wodą termalną i dziedzictwo kultury Maorysów podbiją serca nawet najbardziej wymagających podróżników. To jedno z najpiękniejszych jezior na świecie powstało 140 tys. lat temu. Aż jedna trzecia mieszkańców tych okolic to Maorysi, których język i tradycje widać tu i słychać właściwie na każdym kroku. W języku maorysku „Rotorua" oznacza „Drugie Jezioro". 

Rotorua została odkryta około 600 lat temu przez Ihengę, przywódcę Maorysów. Legenda głosi, że Ihenga szukał pożywienia dla swojej ciężarnej żony, kiedy jeden z jego psów pobiegł za ptakiem kiwi. Po powrocie pies podniósł mokrą sierść i zaczął wymiotować na wpół strawioną rybę. Przywódca Maorysów doszedł do wniosku, że woda musi być w pobliżu, więc zbadał pobliski obszar i odkrył brzegi jeziora Rotorua.

RotoruaRotorua na Wyspie Północnej to jedno z najważniejszych centrów kulturalnych Maorysów w Nowej Zelandii. Fot. Christopher Chan/Getty Images

Kata Tjuta (Australia)

Ten masyw górski to jedno ze świętych miejsc w kulturze Aborygenów, którzy zamieszkują te tereny od ponad 22 tys. lat. Z okolicą wiąże się wiele legend rdzennych mieszkańców Australii. Grupa monolitycznych grup znajduje się prawie dokładnie w środku Australii, w pobliżu Uluru

Najwyższy szczyt – Góra Olga – sięga 1066 m. n.p.m. nad poziomem morza. Najbliższe duże miasto Alice Springs znajduje się 5 godzin drogi samochodem. 

Kata TjutaKata Tjuta w Australii jest znana również pod nazwą Olga. Fot. Westend61/Getty Images

Petra (Jordania)

Petra, stolica królestwa Nabatejczyków i prężny ośrodek handlowy aktywny od 400 r. p.n.e. do 106 n.e., z powodu kolorowego piaskowca, w którym wykuto jej budowle, zwana jest też Różowo-Czerwonym Miastem. Do Petry można dotrzeć wyłączenie jedną wąską drogą. Ruiny starożytnego miasto to jedna z największych atrakcji turystycznych Królestwa Jordanii. 

Petra była wspominana w Biblii. Pojawia się również regularnie we współczesnych dziełach kultury. Ruiny miasta zagrały w jednym z filmów o Indiana Jonesie, a nawet pojawiły się na kartach powieści Agathy Christie

Petra JordaniaNazwa Petry pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „skałę". Fot. Gennaro Esposito/EyeEm/Getty Images

Pustynia Atakama (Chile)

Z najczystszym na całej planecie niebem pustynia Atakama w Chile jest zdecydowanie najlepszym miejscem na obserwowanie gwiazd, a dymiące na horyzoncie wulkany są wspaniałym uzupełnieniem gwieździstego krajobrazu. Pustynia Atakama to płaskowyż w północnym Chile pokrywający 128 tys. km2 ziemi. To mniej więcej 1/3 powierzchni Polski.

Większą część pustyni zajmują skały zerodowanych przez wiatr oraz słone laguny. Tu też znajduje się jeden z najważniejszych teleskopów służących do obserwacji nieba. Więcej na temat teleskopu przeczytasz również tutaj.

pustynia atacama atakamaWyjątkowo suche powietrze w tej części świata sprawia, że nigdzie indziej niebo nocą nie jest tak przejrzyste jak na pustyni Atakama. Fot. Eric Hanson/Getty Images

Więcej najpiękniejszych miejsc na świecie:

O każdym z nich przeczytasz więcej w naszym serwisie.