Są takie miejsca na pustyni Atakama, gdzie jeszcze nigdy nie spadła kropla deszczu, a roczna suma opadów na jej terenie nie przekracza 100 mm. Nie bez powodu ta południowoamerykańska pustynia doczekała się tytułu najbardziej suchego miejsca na ziemi.

Znalazły się jednak rośliny, które z brakiem wody poradziły sobie świetnie - niektóre korzystają z nawilżonej rosą powierzchniowej gleby, inne – zwłaszcza porosty - czerpią wodę bezpośrednio z mgły. Te występują na Atakamie na tyle często, że pustynia bywa określana mianem mglistej pustyni.

Leży stosunkowo wysoko, więc turyści do surowych warunków powinni dodać objawy choroby wysokościowej. Coś o tym wie Victor Lima - fotograf i podróżnik, laureat 3. miejsca w konkursie fotograficzny National Geographic Travel Photographer of the Year 2016, autor dostępnych w galerii zdjęć.

Jej krajobraz tworzą głównie piasek i skały, urozmaicają  go zarośla jukki, opuncji czy agaw. Można tu spotkać wulkany, gejzery oraz solne połacie.  Ale prawdziwy spektakl daje tu niebo! To rozgwieżdżone, zachodzące, odbijające się w wodach sezonowych rzek.

Więcej: thebrazilianlandscape.com | Instagram