Lody są jednym z największych przysmaków dla dzieci i dorosłych na całym świecie. Ta zimna przekąska zyskała popularność już w czasach starożytnych i od tego czasu rzemieślnicy eksperymentowali z najróżniejszymi smakami. Oprócz tradycyjnych czekoladowych, śmietanowych i waniliowych, na wielu kontynentach można doświadczyć najdziwniejszych wariacji smakowych. 

Jak jako pierwszy wymyślił lody?

Legendy głoszą, że cesarz Neron rozstawił najszybszych biegaczy wzdłuż drogi prowadzącej z Rzymu w góry. Przekazywali oni sobie z rąk do rąk wiadra pełne śniegu. Mieszano go z miodem i winem, posypywano świeżymi owocami – tworząc pierwsze wersje sorbetu. W lecie najbliżej Rzymu lód i śnieg można zebrać z lodowca Corno Grande w Apeninach. Niewolnicy mieli do przebiegnięcia 150 km. Skrzydeł zapewne dodawał im strach – wszyscy wiedzieli, czym może się skończyć gniew cesarza.

Uważa się, że pierwsze mrożone desery – miska śniegu polanego sokiem z winogron – podawano w Persji już czterysta lat przed naszą erą. Z czasem wzbogacono je o różaną wodę i szafran. Ale to Chińczycy odkryli, że sól zmieszana z lodem mrozi zawartość pojemników. I to oni zrobili pierwsze lody z kumysu (sfermentowanego mlecznego alkoholu), mąki użytej jako zagęszczacza i kamfory. 

Jakie były pierwsze smaki lodów?

Niektórzy mawiają, że przepis na lody przywiózł do Europy Marco Polo. Jednak dopiero kilka wieków później lody i sorbety stały się przebojem arystokratycznych stołów. Receptury były przekazywane w posagu, a królowie obdarzali nadwornych lodziarzy dożywotnimi zaszczytami. 1686 r. sorbety podawane w porcelanowych miseczkach robiły furorę w pierwszej kawiarni Paryża – Café Procope. Trzydzieści dwa lata później przepisy na lody były już publikowane w brytyjskich książkach kucharskich.

Potrzebne były cynowe pojemniki do zamrażania i znana już nam mieszanka lodu i soli, a także wanna, w której odbywa się mrożenie. Przepis sugeruje użycie słodkiej lub kwaśnej śmietany, a do nich: czereśni, malin, porzeczek albo truskawek. Lody szturmem zdobyły również Nowy Świat. W XX w. były tak popularne, że – jak pisze Anne Fadiman w świetnym eseju o lodach  – komisarz Ellis Island rozkazał, by wchodziły w skład pierwszego posiłku imigrantów z Europy.

Najdziwniejsze smaki lodów na świecie

Dzisiaj nie potrzebujemy już ani wanny, ani cynowych pojemników, a tym bardziej sztafety biegaczy. Nie trzeba też czekać na dźwięk charakterystycznej melodyjki. Wybór smaków sięga daleko poza czekoladę i wanilię. Tiramisu, guma balonowa i marchewka przestały zaskakiwać, a w wielu miejscach naszej planety, lodziarnie znajdują się niemalże na każdym rogu. 

W Japonii serwuje się lody o smaku wasabi, czyli z japońskiego chrzanu. Są trochę słodkie, lekko ostre i mają oczywiście jasnozielony kolor. W kraju kwitnącej wiśni można spotkać również kawiarnie, które podają lody z ośmiornicy, a nawet z konia. Japończycy przyznają jednak, że to jedynie ciekawostka, która ma przyciągać turystów. To również Japonia spopularyzowała lody z dodatkiem matchy, a więc sproszkowanej, zielonej herbaty.

W Stanach Zjednoczonych popularne są lody waniliowe z kawałkami mrożonego surowego ciasta, a w niektórych stanach skosztować można lodów bekonowych. Wiele lat temu amerykańska firma Perry’s Ice Cream stworzyła lodowy deser o smaku panierowanych skrzydełek z kurczaka. Z kolei w Filadelfii swego czasu popularne były lody o smaku pizzy. W tej słodkiej przekąsce wyczuwalne były nuty pomidorów, bazylii, oregano, soli i pieprzu. 

Anglicy dobrze wiedzą, że ich najpopularniejszą potrawą jest fish & chips, czyli smażona, panierowana ryba z frytkami. Pewna angielska lodziarnia postanowiła skorzystać z sukcesu tej potrawy i na bazie tych aromatów stworzyła lody. Być może nie brzmi to zbyt apetycznie, ale ludzie, którzy mieli okazję ich spróbować, twierdzili, że były całkiem smaczne, chociaż nietypowe. 

Najdziwniejsze lody w Polsce

Nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, aby znaleźć dziwne smaki lodów. W Polsce również znajdziemy kawiarnie i lodziarnie, które próbują wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć nowych klientów. Lody z solą z Wieliczki, o smaku prosecco i kawy zaliczamy już do kategorii „tradycyjnych”. W niektórych polskich miastach spróbować można mrożonych deserów o smaku:

  • majonezu,
  • czosnku
  • szpinaku,
  • gorgonzoli z orzechami,
  • bryndzy,
  • piwa,
  • czarnego sezamu

Co więcej, od wielu lat popularne są również lody na bazie alkoholi z całego świata. Są przyrządzane m.in. z whisky, rumu, piwa, wódki lub koniaku. Niektórzy rzemieślnicy przygotowują nawet zmrożone desery, które smakują jak popularne koktajle, takie jak: mojito, piña colada, czy Aperol Spritz. Nie wszystkie jednak są dostępne w naszym kraju.