Co warto wiedzieć o Lublanie?

Najszybciej dotrzemy do tego miasta samolotem, na leżące około 26 kilometrów od centrum miasta lotnisko. Jeśli wybierzemy się w podróż na Bałkany samochodem, to Lublana może być świetnym miejscem na pierwszy, dłuższy przystanek lub ostatni w podróży powrotnej. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne, jeśli podróżujemy do Chorwacji.

Komunikacja miejska w tym otoczonym górami mieście jest dość dobrze rozwinięta, a za bilet zapłacimy w obowiązującej walucie Euro, którą Słowenia przyjęła wiele lat temu. Warto też pamiętać, że w około godzinę dojedziemy z Lublany do jaskini Postojna – bardzo popularnej atrakcji turystycznej. Jeśli zabraliśmy ze sobą rowery i chcemy je wykorzystać – bez problemu będziemy poruszać się po tym przyjaznym dla rowerzystów, wyposażonym w liczne ścieżki rowerowe mieście. Można też, po wcześniejszej rejestracji on-line skorzystać z rowerów miejskich. Istnieje możliwość zakupienia karty o nazwie Lublana Card, dzięki której będziemy mogli podróżować bez dodatkowych opłat komunikacją miejską, wejść do większości muzeów oraz odbyć jedną wycieczkę do wybranego przez nas miejsca, w której towarzyszyć nam będzie przewodnik.

Lublana - co zwiedzić?

Choć miasto nie należy do grona najciekawszych w Europie, to znajdziemy tu atrakcje, które na pewno nas zainteresują. Stare miasto i oferta rozrywek może przyciągnąć każdego odwiedzającego. Historyczna Lublana jest na tyle nieduża, że można ją zwiedzić pieszo. Ta najważniejsza z turystycznego punktu widzenia część miasta ciągnie się wzdłuż Ljubjanicy, oferując najbardziej klimatyczne miejsca od strony zamku, zostawiając miejsce dla nowszej zabudowy po przeciwnej stronie. Kilka mostów pozwala na przekraczanie rzeki w dogodnym momencie naszej wycieczki.

W historycznej części miasta uwagę zwraca Park Gwiazdy. Na południe od niego widać piękny budynek uniwersytetu. Dzieci na pewno zachęci do zwiedzania wizyta w pobliskim Muzeum Iluzji. Jeśli zgłodniejemy – miejsce smaczny posiłek i w rozsądnej cenie znajdziemy w obszarze między Mostem Smoczym, a Mostem Potrójnym – pod arkadami, w jednym z licznych, klimatycznych lokali gastronomicznych. Dalej na wschód, po stronie zamku, na głównym rynku będziemy mogli zakupić wybrane lokalne produkty, niekoniecznie dostępne w większych sklepach. Zakupy zrobimy tam w każdy dzień tygodnia, prócz niedzieli.

Na spacerujących w tej części miasta czekają liczne atrakcje w postaci fontann i rzeźb, między innymi Fontanna Herkulesa czy trzypoziomowa fontanna Vodnjak. Chętni do odwiedzania muzeów powinni wybrać się na ulicę Cankarjeva. Znajdują się tutaj takie muzea jak Galeria Narodowa z największym zbiorem płócien w Słowenii, Muzeum Historii Słowenii z wystawą grobowców i rzeźb jeszcze z okresu rzymskiego oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Jeśli potrzebny jest odpoczynek od intensywnego zwiedzania, warto zobaczyć pobliski Park Tivoli. Tutejsze ścieżki spacerowe i klimatycznie usytuowane ławki pozwolą nam odetchnąć. Jednak i tu znajdziemy ciekawe atrakcje: w pałacyku znajduje się centrum sztuki graficznej, a po wschodniej stronie parku ogród zoologiczny, w którym możliwe jest karmienie zwierząt – w sposób zorganizowany i odpłatnie.

Możliwy jest także rejs rzeką Ljubljanicą, jednak może on nie dostarczyć nam oczekiwanych wrażeń. Rzeka znajduje się dużo niżej, niż poziom chodników, przez co przez większość rejsu będziemy mieli ograniczony widok, płynąc niejako w sztucznym wąwozie. Zdecydowanie przyjemniejszy może być spacer wieczorem w historycznej części miasta. Co prawda gwarno jest wtedy tylko w pubach i restauracjach (dość licznych), ale dzięki urokliwej zabudowie i podświetleniu części większych zabytków możemy liczyć na niezapomniany klimat i odetchnięcie od trudów całodziennego zwiedzania. Miłośnicy nocnego życia też znajdą coś dla siebie. Wśród ciekawych klubów i pubów warto wymienić Klub Circus, tętniący w nocy życiem En Pub czy Orto Bar, który przyciągnie sympatyków muzyki rockowej granej na żywo.

Zabytki w Lublanie

Największą atrakcją dla miłośników zabytków jest Ljubljanski Grad, czyli Zamek w Lublanie, do którego dostaniemy się pieszo lub koleją linową, co samo w sobie może być ciekawą przygodą, szczególnie dla młodszych uczestników. Zamek został wybudowany w XI, a przebudowany do obecnego kształtu w XVII wieku. Składa się z wielu obiektów, a jednym z najważniejszych jest kościół św. Jerzego, posiadający wyjątkowe, charakterystyczne freski sufitowe. Niestety wnętrze zamku zostało unowocześnione i nie znajdziemy w nim wiele z oryginalnego wyposażenia. Można jednak przespacerować się po dziedzińcu i po murach zamku, z których rozpościera się znakomity widok na miasto, a także zjeść posiłek w restauracji. Odpłatnie możemy wejść na wieżę z jeszcze lepszym, panoramicznym widokiem na Lublanę, do muzeum i na wystawę w lochach zamku.

Co jeszcze warto zobaczyć? U podnóża Ljubljanskiego Gradu mieści się Ratusz – powstały w XV, a przebudowany w XIX wieku. Obecnie jest on siedzibą Rady Miasta - regularnie odbywają się w nim wystawy sztuki. W mieście znajdują się kolejne dwie świątynie warte odwiedzenia - kościół Franciszkanów i katedra św. Mikołaja. Obie są do siebie bardzo podobne. Cechują się bogatymi zdobieniami i ornamentami.

Most Smoków to najbardziej znany most miasta, zbudowany w miejscu starego, drewnianego. Jego nazwa pochodzi od postaci czterech smoków, znajdujących się obok budowli. Zachowało się też trochę pozostałości po starożytnej osadzie rzymskiej – Emonie – która dwa tysiące lat temu znajdowała się w miejscu dzisiejszej Lublany. O ile najciekawsze z nich są w Muzeum Miejskim, to niektóre, na przykład takie jak fragmenty zabudowań, znajdziemy przy ulicach: Mirje oraz Erjavceva cesta, dlatego warto się tam wybrać i zobaczyć te interesujące, choć mniej popularne wśród zwiedzających miejsca.

Co przywieźć na pamiątkę?

Jeśli chcemy przywieźć ze sobą pamiątki z wizyty w Lublanie, możemy skorzystać z zasobów licznych sklepów z pamiątkami znajdujących się w części historycznej miasta. Dostaniemy tam oczywiście typowe dla takich miejsc kubki, pocztówki, figurki i małe rzeźby czy magnesy na lodówkę.

Możemy też zdecydować się na zakup regionalnego wina czy mocniejszego trunku, a także suszonej szynki, z produkcji których Bałkany słyną. Jeśli zdecydujemy się na ludowe rękodzielnictwo, możemy wybierać między piękną ceramiką, drewnianym sprzętem domowym czy wyjątkowymi wyrobami ze szkła. Produkcja ich co prawda nie odbywa się w stolicy, jednak bez problemu je tam dostaniemy.

Ciekawostką jest, że na Słowenii możemy zakupić produkowane tam narty lub buty narciarskie znanych marek po cenach wyraźnie niższych niż w Polsce, co szczególnie może zainteresować miłośników zimowych sportów!