W wakacyjnym plebiscycie Travelera „Cuda Polski 2023” czytelnicy serwisu i magazynu przez niespełna miesiąc mogli oddawać swoje głosy za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl, tym samym wspierając lokalny sektor turystyki.

Do ostatniej chwili o miano „nowego cudu” walczyło aż 48 najpiękniejszych, niebanalnych i często mało znanych miejsc z całego kraju. We wtorek, 18 lipca poznaliśmy szczegółowe wyniki tegorocznej edycji konkursu, a tym samym 16 laureatów z każdego województwa.

– Jestem przekonany, że ogromna popularność plebiscytu przygotowanego przez redakcję magazynu National Geographic Traveler i serwisu National-Geographic.pl we współpracy z 16 regionami Polski sprawi, że nowe Cuda Polski znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polek i Polaków. W plebiscycie wzięła udział niebagatelna liczba ponad 123 tys. głosujących. W przypadku niektórych regionów walka o głosy trwała do ostatniej godziny. Dziś już wszystko jasne – z przyjemnością i dumą prezentujemy 16 miejsc, które zdobyło tytuły nowych Cudów Polski – zaznacza Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic i National Geographic Traveler. 

„Cuda Polski 2023” – lista laureatów

Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców plebiscytu „Cuda Polski 2023”: 

 • Dolnośląskie – Miasto Bardo; 
 • Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera; 
 • Lubelskie – Włodawa;
 • Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
 • Łódzkie – Monopolis;
 • Małopolskie – Pustynia Błędowska
 • Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie; 
 • Opolskie – Twierdza Nysa; 
 • Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
 • Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku; 
 • Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo; 
 • Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy; 
 • Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
 • Warmińsko-Mazurskie – Gołdap; 
 • Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno; 
 • Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy. 

Miasto Bardo (woj. dolnośląskie)

Położone pomiędzy zboczami Gór Bardzkich miasteczko stanowi naturalną bramę do Ziemi Kłodzkiej. Zbudowane na wzgórzu, warstwowo, zachowało swój dawny charakter. A pamięta jeszcze historię z X wieku, kiedy znajdowało się szlaku bursztynowym. 

Miasto Bardo / Fot. Adobe Stock

Wyspa Młyńska z Młynami Rothera (woj. kujawsko-pomorskie) 

Enklawa zieleni w samym centrum miasta to jedno z najbardziej urzekających miejsc w Polsce. Przypomina młyńskie tradycje i dawną historię Mennicy Królewskiej. Znad wartko płynącej Młynówki wyrastają XIX-wieczne zabudowania, zwane Wenecją Bydgoską.    

Wyspa Młyńska z Młynami Rothera / Fot. Adobe Stock

Włodawa (woj. lubelskie)

Miasto nad Bugiem, z zachowanym klimatem dawnych miasteczek, w których współistniały różne kultury i religie. Malownicze uliczki, barokowe kościoły, dostojne budowle klasztoru, bielejące pośród niskiej wschodniej zabudowy synagogi i cerkiew. Wszystko razem tworzy niepowtarzalną atmosferę.  

Włodawa / Fot. Adobe Stock

Park Książęcy Zatonie (woj. lubuskie)

Park w Zatoniu to miejsce, do którego przyjeżdża się z wielką chęcią. Znajdują się tutaj gatunki chronionych roślin, wiele pomników przyrody i tajemnicze zakamarki, znajdujące się w rewitalizowanych ruinach pałacu. 

Park Książęcy Zatonie / Fot. Adobe Stock

Monopolis (woj. łódzkie)

Kompleks biurowo-usługowy w łódzkim Śródmieściu. Nazwa i industrialna architektura nawiązują do dawnych zakładów Monopolu Wódczanego, które mieściły się w tym miejscu. Dziś w Monopolis można spędzić czas przy stoliku jednej z kawiarni, a następnie na spektaklu w Scenie Monopolis lub wystawie w ART Galerii. 

Monopolis Łódź / Fot. Adobe Stock

Pustynia Błędowska  (woj. małopolskie)

„Polska Sahara” to jedyne miejsce w naszym kraju, w którym przyroda stworzyła unikatowy ekosystem pustynny. To także największy w Polsce obszar lotnych piasków, liczący przeszło 33 kilometry kwadratowe. Dziś jest to obszar objęty ochroną.  

Pustynia Błędowska / Fot. Adobe Stock

Park Nauki Torus w Ciechanowie (woj. mazowieckie)

Park naukowy tuż obok jednej z najsłynniejszych wież ciśnień na świecie. Wieża zyskała międzynarodowy rozgłos, gdy znalazł się na 5. miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych konstrukcji tego typu na całym globie przygotowanym przez „The World Geography”.  

Park Nauki Torus w Ciechanowie / Fot. Urząd Miasta Ciechanów

Twierdza Nysa (woj. opolskie)

Miasto zwane „Śląskim Rzymem” to urokliwe miejsce z licznymi, bezcennymi zabytkami i potężną, jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych twierdz XIX-wiecznej Europy. W centrum miasta znajduje się Bastion św. Jadwigi, czyli część miejskich fortyfikacji wzniesionych w XIV wieku.  

Twierdza Nysa / Fot. Shutterstock

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce (woj. podkarpackie)

To w podkarpackiej Bóbrce niedaleko Krosna rozpoczęła się kariera ropy. W 2018 r. teren kopalni w Bóbrce został uznany za Pomnik Historii i wszedł do kanonu najważniejszych polskich zabytków. 

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce / Fot. Shutterstock

Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku (woj. podlaskie)

To obecnie jedyna na terenie Polski czynna odkrywkowa kopalnia tego typu. Jej początki sięgają XVI wieku. Prawie do połowy XX wieku kreda była tu wydobywana ręcznie. Dzisiaj teren kopalni można oglądać ze specjalnie utworzonego tarasu widokowego.  

Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku / Fot. Adobe Stock 

Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo (woj. pomorskie)

Pomysł na Zagrodę Inicjatyw Twórczych, zwaną Zagrodą Swołowo wziął się z marzeń o miejscu, w którym można by ukazać wyjątkowość Swołowa oraz bogactwo kultury pomorskiej. To idealne miejsce do organizacji imprez kulturalnych, plenerów, koncertów czy zajęć edukacyjnych.

Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo / Fot. Adobe Stock

Żelazny Szlak Rowerowy (woj. śląskie)

Niemal 55-kilometrowa trasa w formie pętli przebiegającej przez polsko-czeskie pogranicze. Szlak przebiega przez teren 5 gmin. Motywem przewodnim trasy jest tematyka kolei, która dawniej łączyła te tereny, wywierając duży wpływ na gospodarkę i infrastrukturę.    

Żelazny Szlak Rowerowy / Fot. Adobe Stock

Geopark Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie)

Góry Świętokrzyskie to szczególny obszar geologiczny na kontynencie europejskim. Różnorodność skał osadowych wkomponowanych w unikatową przyrodę i w towarzystwie cennych zabytków sprawia, że każdy miłośnik wycieczek znajdzie tu coś dla siebie. 

Geopark Świętokrzyski / Fot. K. Pęczalski

Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie)

Miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój – nowoczesna pijalnia wód mineralnych i leczniczych z grotą solną i działającymi przez cały rok mini tężniami.   

Gołdap / Fot. Adobe Stock

Antidotum Airshow Leszno (woj. wielkopolskie)

Impreza ze ścisłej czołówki największych lotniczych show w Polsce. Przez dwa dni niebo nad Lesznem wypełniają pokazy lotnicze, przeloty balonów, brawurowe występy grup akrobatycznych, fenomenalna pirotechnika i muzyka na żywo budująca klimat.  

Antidotum Airshow Leszno / Fot. Adobe Stock

Ogrody Hortulus w Dobrzycy (woj. zachodniopomorskie)

Oto kompleks składający się z dwóch ogrodów o różnym charakterze. Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis są oddalone od siebie o 2 km, a każdy z nich posiada własną infrastrukturę. Ogrody można zwiedzać niezależnie od siebie lub zwiedzić dwa ogrody w jeden dzień.  

Ogrody Hortulus w Dobrzycy / Fot. Shutterstock