Szczecin: historia

Informacje o Szczecinie - zwłaszcza te dotyczące złożonej historii miasta - stanowią szczególny przedmiot zainteresowania turystów. Dzieje Szczecina rozpoczynają się bowiem już w czasach wczesnego średniowiecza, gdy Słowianie osiedlili tereny dzisiejszego Wzgórza Zamkowego. 

Przez kilka stuleci Szczecin był ważnym ośrodkiem wierzeń pogańskich. Dopiero w XII wieku, wraz z działaniami Bolesława Krzywoustego, w miejscowości zaczęto przyjmować chrześcijaństwo. W następnych wiekach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Było m.in. częścią Szwecji i Prus.

Na przestrzeni stuleci miasto systematycznie się rozwijało. Rozwój ten jest podtrzymywany także od 1945 roku, kiedy Szczecin ponownie stał się częścią Polski. Warto odnotować, że miasto odegrało istotną rolę w historii PRL. Odbywały się tutaj strajki robotnicze, a w 1980 roku w Szczecinie podpisano tzw. porozumienie sierpniowe między władzami PRL a komitetami strajkowymi.

 

Szczecin: co warto zobaczyć?

Jakie miejsca w Szczecinie zasługują na szczególną uwagę? Jakie zabytki i atrakcje powinny znaleźć się na celowniku każdego turysty? Oto najciekawsze miejsca w Szczecinie:

  • Zamek Książąt Pomorskich: piękny, renesansowy zamek położony na Wzgórzu Zamkowym. To jedna z najważniejszych historycznych budowli związanych ze Szczecinem,
  • Wały Chrobrego: ponad 500-metrowy taras widokowy, usytuowany na skarpie wzdłuż Odry,
  • Muzeum Narodowe: obfituje m.in. w zbiory z zakresu archeologii, historii, sztuki i numizmatyki,
  • Bazylika Archikatedralna św. Jakuba: kościół rzymskokatolicki, obecnie siedziba metropolii szczecińsko-kamieńskiej,
  • Cmentarz Centralny: największy w Polsce, a trzeci pod względem wielkości w Europie cmentarz, założony pod koniec XIX wieku,
  • Brama Portowa: wzniesiona w XVIII wieku, w stylu barokowym. Wraz ze słynną Bramą Królewską jest główną bramą miejską,
  • Rynek Sienny: główny plac Starego Miasta, otoczony wieloma interesującymi rekonstrukcjami historycznym budynków,
  • Port morski: handlowy port morski i największy port rzeczny Odry, jest także znanym szczecińskim obiektem turystycznym,
  • Kościół św. Piotra i Pawła: piękna, gotycka świątynia, z efektownym Plafonem.

To oczywiście nie wszystkie ciekawe miejsca w Szczecinie. Jakich innych atrakcji warto doświadczyć w tym słynnym mieście portowym?