Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego. Szczecin może poszczycić się bogatą historią, a zarazem wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami, które czynią to miasto szczególną atrakcją turystyczną. Co warto zobaczyć w Szczecinie? Na jakie zabytki i atrakcje zwrócić uwagę? Co robić w Szczecinie podczas weekendu? Podpowiadamy, gdzie w Szczecinie spędzić ciekawe chwile.

Szczecin: historia

Informacje o Szczecinie - zwłaszcza te dotyczące złożonej historii miasta - stanowią szczególny przedmiot zainteresowania turystów. Dzieje Szczecina rozpoczynają się bowiem już w czasach wczesnego średniowiecza, gdy Słowianie osiedlili tereny dzisiejszego Wzgórza Zamkowego. 

Przez kilka stuleci Szczecin był ważnym ośrodkiem wierzeń pogańskich. Dopiero w XII wieku, wraz z działaniami Bolesława Krzywoustego, w miejscowości zaczęto przyjmować chrześcijaństwo. W następnych wiekach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Było m.in. częścią Szwecji i Prus.

Na przestrzeni stuleci miasto systematycznie się rozwijało. Rozwój ten jest podtrzymywany także od 1945 roku, kiedy Szczecin ponownie stał się częścią Polski. Warto odnotować, że miasto odegrało istotną rolę w historii PRL. Odbywały się tutaj strajki robotnicze, a w 1980 roku w Szczecinie podpisano tzw. porozumienie sierpniowe między władzami PRL a komitetami strajkowymi.

Szczecin: co warto zobaczyć?

Jakie miejsca w Szczecinie zasługują na szczególną uwagę? Jakie zabytki i atrakcje powinny znaleźć się na celowniku każdego turysty? Oto najciekawsze miejsca w Szczecinie:

 • Zamek Książąt Pomorskich: piękny, renesansowy zamek położony na Wzgórzu Zamkowym. To jedna z najważniejszych historycznych budowli związanych ze Szczecinem,
 • Wały Chrobrego: ponad 500-metrowy taras widokowy, usytuowany na skarpie wzdłuż Odry,
 • Muzeum Narodowe: obfituje m.in. w zbiory z zakresu archeologii, historii, sztuki i numizmatyki,
 • Bazylika Archikatedralna św. Jakuba: kościół rzymskokatolicki, obecnie siedziba metropolii szczecińsko-kamieńskiej,
 • Cmentarz Centralny: największy w Polsce, a trzeci pod względem wielkości w Europie cmentarz, założony pod koniec XIX wieku,
 • Brama Portowa: wzniesiona w XVIII wieku, w stylu barokowym. Wraz ze słynną Bramą Królewską jest główną bramą miejską,
 • Rynek Sienny: główny plac Starego Miasta, otoczony wieloma interesującymi rekonstrukcjami historycznym budynków,
 • Port morski: handlowy port morski i największy port rzeczny Odry, jest także znanym szczecińskim obiektem turystycznym,
 • Kościół św. Piotra i Pawła: piękna, gotycka świątynia, z efektownym Plafonem.

To oczywiście nie wszystkie ciekawe miejsca w Szczecinie. Jakich innych atrakcji warto doświadczyć w tym słynnym mieście portowym? 

Co można robić w Szczecinie?

Co robić w Szczecinie, gdy chcemy odetchnąć od zgiełku miasta? Do wyboru mamy m.in. największy park miejski, czyli Park im. Jana Kasprowicza, zajmujący powierzchnię ok. 27 ha. Natrafimy tam zarówno na atrakcje przyrodnicze (rzadko występujące w Polsce gatunki drzew), jak i ciekawe miejsca o znaczeniu historycznym, jak Pomnik Czynu Polaków. Ciekawostką jest fakt, iż na terenie Parku odkryto ślady osadnictwa sprzed dwóch tysięcy lat.

Inną formą spędzania wolnego czasu jest wypoczynek nad jeziorem Dąbie. To miejsce jest znane zwłaszcza miłośnikom żeglarstwa, choć zachwyca ono każdego miłośnika przyrody, który ceni sobie kontakt z naturą.

Częściowo na terenie Polski leży Puszcza Wkrzańska, nazwana tak od rzeki Wkra, położonej na terenie Niemiec. Po polskiej stronie można zobaczyć m.in. parki leśne Mścięcino, Arkoński i Głębokie oraz wspomniany już Park im. Jana Kasprowicza.

Na uwagę zasługuje także piękny Ogród Różany, gdzie oprócz rzadkich kwiatów występują również egzotyczne drzewa i krzewy. Turyści zwracają ponadto uwagę na Ptasią Fontannę. Na terenie ogrodu odbywają się często koncerty i inne imprezy kulturalne. 

Wypocząć można także na Placu Jasne Błonia św. Jana Pawła II - rozległym zielonym terenie, gdzie przed laty Jan Paweł II odprawił mszę dla tysięcy wiernych.

Co robić w Szczecinie, gdy pada deszcz? Wówczas warto zajrzeć na przykład od Muzeum Techniki i Komunikacji, które dysponuje ciekawymi obiektami związanymi z motoryzacją. Bardziej wymagający turyści docenią z pewnością Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza. Regularnie odbywają się tam koncerty wybitnych muzyków z całego świata.

Pomysł na weekend w Szczecinie

Weekend w Szczecinie to doskonały pomysł dla każdego, kto lubi zwiedzać atrakcyjne historycznie i kulturowo miasta, a także ceni sobie walory przyrodnicze. Jest to przy tym świetne miejsce na wypad z całą rodziną. 

Oprócz wspomnianych już atrakcji turystycznych warto w trakcie weekendu znaleźć kilka chwil, aby zwiedzić np. Papugarnię Carmen - największe tego typu miejsce w kraju. Na zwiedzających czeka tu ponad 100 papug.

Popularnością cieszy się także Park Linowy Tarzania, z wieloma przeszkodami naziemnymi i wiszącymi. Dla miłośników sportu jest również Ski Park, gdzie można korzystać m.in. ze ścianek wspinaczkowych i stoków narciarskich. 

Od kilku lat z Wyspą Grodzką związana jest Miejska Strefa Letnia - miejsce, które kusi atrakcjami w okresie wakacyjnym, z pewnością dostarczy każdemu licznych atrakcji.

Szczecin: ciekawostki

Szczecin to miasto o wspaniałej historii i fascynującej kulturze. Nic dziwnego, że stało się obiektem wielu ciekawostek:

 • w Szczecinie istnieje kilka uczelni wyższych, m.in. Uniwersytet Szczeciński, Akademia Morska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademia Sztuki, Pomorski Uniwersytet Medyczny,
 • ze względu na dużą liczbę kwitnących wiosną magnolii Szczecin uchodzi za tzw. "miasto magnolii",
 • od 1999 roku miasto jest główną siedzibą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO,
 • w Szczecinie funkcjonuje klub piłkarski Pogoń Szczecin, który odnosił sukcesy na arenie krajowej - był m.in. drukrotnym wicemistrzem Polski oraz trzykrotnym finalistą Pucharu Polski, 
 • Szczecin jest trzecim co do wielkości (powierzchnia 301 km2) miastem Polski.