Co warto zobaczyć na Mazurach: atrakcje dla aktywnych

Mazury oferują szereg możliwości dla turystów nastawionych na aktywne spędzanie czasu. Jeśli lubisz pozostawać w ruchu, to z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie. Do najciekawszych atrakcji dla aktywnych należą z pewnością: 

Żeglowanie

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to obszar o powierzchni 1732 km kwadratowych, z czego blisko 30% stanowią jeziora. Żeglowanie cieszy się w tym rejonie dużą popularnością. Na miłośników żeglarstwa czekają tu różne szlaki. Trasy żeglarskie wiodą przez piękne, malownicze miejsca, które trafią w gust każdego miłośnika przyrody.

Turyści mogą brać udział w kilkudniowych rejsach, zarówno z większą grupą, jak i we dwoje czy w pojedynkę. Instruktorzy chętnie szkolą w podstawach żeglarstwa, pokazują, jak sterować jachtem, a także uczą, na czym polega sztuka nawigowania. 

Jeśli zatem masz ochotę doświadczyć piękna Mazur w całej okazałości, to żeglowanie będzie doskonałym pomysłem. W trakcie rejsu zobaczysz m.in.:

 • jezioro Śniardwy - największe jezioro w Polsce, o powierzchni 113,4 km kwadratowych, 
 • jezioro Niegocin - czarujące jezioro morenowe, z plażą, miejscem kąpieli oraz portem Żeglugi Mazurskiej,
 • liczne wyspy, np. Duży Ostrów, Kiermuza, Upałty i wiele innych.

Quady

Od dłużego czasu coraz większą popularnością cieszą się wycieczki quadem po Mazurach. Turyści mogą w ten sposób zwiedzić różne ciekawe miejsca. Wycieczki quadami po Mazurach obejmować mogą m.in. szlak fortyfikacji mazurskich i śluzy Kanału Mazurskiego

Wielu turystów korzysta z możliwości podróżowania quadami wraz z przewodnikiem i instruktorem. Dzięki temu można znacznie więcej dowiedzieć się o zwiedzanych miejscach. Na Mazurach organizuje się wycieczki quadami zarówno dla większych grup, jak i dla pojedynczych osób. 

Spływy kajakowe

Spływy kajakowe należą do najbardziej znanych atrakcji mazurskich. To doskonała forma spędzania wolnego czasu dla ludzi ceniących sobie aktywność fizyczną i bliski kontakt z przyrodą. Na turystów czekają m.in. spływy następującymi szlakami:

 • Krutynia,
 • Gołdapa,
 • Sapina,
 • Pisa,
 • Rospuda,
 • Hańcza,
 • Łaźna Struga.

Do najbardziej znanych szlaków należy spływ rzeką Krutyni. Ten szlak wodny liczy aż 91 km i prowadzi przez liczne jeziora (m.in. Jezioro Lampasz, Jezioro Białe, Jezioro Spychowskie, Jezioro Jerzewko). Spływ rzeką Krutynią uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce, a na tym polu konkuruje nawet z najważniejszymi szlakami europejskimi. Nic dziwnego, że spływ Krutynią cieszy się od lat wielką popularnością. 

Na Mazurach łatwo wypożyczymy sprzęt kajakowy i ekwipunek niezbędny do spływów. Jeśli zatem cenimy sobie aktywny wypoczynek, to w przypadku pięknej pogody warto skorzystać z tej formy spędzania urlopu.

Survival

Mazury doskonale nadają się do atrakcji survivalowych. Turyści zainteresowani intensywnymi przygodami na łonie natury z pewnością znajdują tutaj coś dla siebie. Dla osób spragnionych wrażeń przygotowano kursy z zakresu organizacji obozu, posługiwania się narzędziami do pracy z drewnem, rozpalania ognia, gotowania czy tworzenia różnych przyrządów niezbędnych w przeżyciu w leśnych warunkach.

Atrakcje survivalowe można oczywiście łączyć z innymi formami wypoczynku. Turyści często korzystają z takich rozrywek jak np. paintball i podróże quadem, szkolą się tez w zakresie wędkarstwa i przyrządzania ryb. Krótko mówiąc - korzystają z wszystkich możliwych atrakcji, jakie mogą czekać ich w otoczeniu wspaniałej mazurskiej przyrody.

Co warto zobaczyć na Mazurach: atrakcje dla relaksu

Mazury to nie tylko miejsce dla aktywnych, ale także wspaniała przystań turystyczna dla każdego, kto szuka spokoju, relaksu czy wyciszenia. Co zwiedzić na Mazurach i jakie miejsca powinny znaleźć się w obszarze zainteresowań każdego turysty? 

Zamek w Nidzicy

Jedną z największych historycznych atrakcji Mazur jest zamek w Nidzicy, wzniesiony w XIV wieku w stylu gotyckim. Początkowo rezydowali w nim krzyżacy. Na przestrzeni kolejnych stuleci zamek spełniał różne funkcje. Był m.in. siedzibą sądu oraz więzieniem.

W XIX i XX wieku zamek uległ zniszeniu. Jego odbudowę po drugiej wojnie światowej zakończono dopiero w latach 60. ubiegłego wieku. Obecnie mieści się w nim m.in. Muzeum Ziemi Nidzickiej, które dysponuje bogatymi zbiorami etnograficzno-historycznymi.

Święta Lipka

Niewielka miejscowość, którą powinny odwiedzić przede wszystkim osoby zainteresowane kulturą i historią regionu. Święta Lipka jest też celem pielgrzymek. Znajdujące się tam sanktuarium maryjne to nie tylko efektowny zabytek barokowy, ale także miejsce religijnego kultu Matki Boskiej, który rozwijał się już w tym miejscu w XIV wieku

Wieś ma zatem długą historię, a zapisy o niej znane są już z dokumentów XV-wiecznych. Słynna Bazylila Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny pochodzi z drugiej połowy XVII stulecia i posiada obecnie status pomnika historii. W bazylice można podziwiać m.in. barokowe ograny i Obraz Matki Boskiej Świętolipskiej, który jest kopią obrazu Matki Boskiej Salus Populi Romani z bazyliki w Rzymie.  

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Osoby zainteresowane barwną historią i kulturą regionu mazurskiego powinny koniecznie zwiedzić Park Etnograficzny w Olsztynku, zwany też po prostu skansenem. Lokalną architekturę ludową eksponowano już tutaj na początku XX wieku. Historia muzeum sięga bowiem roku 1909 i ówczesnego zaboru pruskiego. 

Obecnie na terenie skansenu znajduje się prawie 70 obiektów architektonicznych na powierzchni ok. 100 ha. Turyści mogą podziwiać tu również okazy rzadkich gatunków zwierząt gospodarskich. 

Co można zobaczyć na terenie skansenu? Przede wszystkim obiekty związane z historią regionu, głównie z XIX i początku XX wieku (zarówno kopie, jak i oryginalne obiekty architektoniczne), m.in.:

 • chałupy,
 • zagrody,
 • stodoły,
 • wiatraki,
 • kościoły,
 • stajnie,
 • bramy wjazdowe.

Jeśli zatem zastanawiasz się, co warto zwiedzić na Mazurach, to skansen w Olsztynku powinien koniecznie znaleźć się na liście atrakcji - zwłaszcza, że jest to piękne świadectwo bogatej historii i kultury regionu. 

Twierdza Boyen

Słynna twierdza w kształcie gwiazdy, wzniesiona w połowie XIX wieku w Giżycku. Należy do najczęściej odwiedzanych miejsc na Mazurach. Na przestrzeni minionego wieku budowla spełniała ważne funkcje - w czasie drugiej wojny światowej mieścił się tam szpital polowy

W latach 70. XX wieku twierdza została uznana za zabytek architektury. Obecnie jest dostępna dla turystów do zwiedzania, a na terenie obiektu odbywają się m.in. rekonstrukcje historyczne.

Tajemnicze miejsca na Mazurach

Mazury to nie tylko piękne jeziora i małe wioski z bogatą historią. To również rejon, gdzie znajduje się wiele miejsc owianych tajemnicami.

Do takich miejsc należy np. Wilczy Szaniec - główna kwatera Adolfa Hitlera i OKW w lesie gierłoskim, wybudowana z myślą o dowodzeniu wojskami III Rzeszy w walce z armią ZSRS podczas drugiej wojny światowej. Według historyków Hitler spędził w kwaterze łącznie kilkaset dni. W miejscu tym usiłowano także dokonać zamachu na przywódcę III Rzeszy. 20 lipca 1944 roku Claus von Stauffenberg podłożył bombę w baraku, w którym przebywał Hitler. Wybuch jednak nie wyrządził szkód przywódcy Niemiec. Zamachowiec szybko został zidentyfikowany, a następnie rozstrzelany. 

Turyści zwiedzający woj. warmińsko-mazurskie mogą także rozważyć zwiedzanie Zamku w Reszlu - owianej tajemnicą budowli z XIV wieku, w której można zobaczyć m.in. różne narzędzia tortur. Warto w tym miejscu odnotować, że to właśnie w Reszlu została spalona na stosie ostatnia czarownica w Europie. Barbara Zdunk została oskarżona przez władze pruskie o wywołanie pożaru za pomocą czarów, w wyniku czego zginęły dwie osoby. Wyrok śmierci zatwierdził ostatecznie pruski król Fryderyk Wilhelm III. 21 sierpnia 1811 roku Zdunk została spalona.