Co warto zobaczyć na Mazurach: atrakcje dla aktywnych

Mazury oferują szereg możliwości dla turystów nastawionych na aktywne spędzanie czasu. Jeśli lubisz pozostawać w ruchu, to z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie. Do najciekawszych atrakcji dla aktywnych należą z pewnością: 

Żeglowanie

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to obszar o powierzchni 1732 km kwadratowych, z czego blisko 30% stanowią jeziora. Żeglowanie cieszy się w tym rejonie dużą popularnością. Na miłośników żeglarstwa czekają tu różne szlaki. Trasy żeglarskie wiodą przez piękne, malownicze miejsca, które trafią w gust każdego miłośnika przyrody.

Turyści mogą brać udział w kilkudniowych rejsach, zarówno z większą grupą, jak i we dwoje czy w pojedynkę. Instruktorzy chętnie szkolą w podstawach żeglarstwa, pokazują, jak sterować jachtem, a także uczą, na czym polega sztuka nawigowania. 

Jeśli zatem masz ochotę doświadczyć piękna Mazur w całej okazałości, to żeglowanie będzie doskonałym pomysłem. W trakcie rejsu zobaczysz m.in.:

  • jezioro Śniardwy - największe jezioro w Polsce, o powierzchni 113,4 km kwadratowych, 
  • jezioro Niegocin - czarujące jezioro morenowe, z plażą, miejscem kąpieli oraz portem Żeglugi Mazurskiej,
  • liczne wyspy, np. Duży Ostrów, Kiermuza, Upałty i wiele innych.

Quady

Od dłużego czasu coraz większą popularnością cieszą się wycieczki quadem po Mazurach. Turyści mogą w ten sposób zwiedzić różne ciekawe miejsca. Wycieczki quadami po Mazurach obejmować mogą m.in. szlak fortyfikacji mazurskich i śluzy Kanału Mazurskiego

Wielu turystów korzysta z możliwości podróżowania quadami wraz z przewodnikiem i instruktorem. Dzięki temu można znacznie więcej dowiedzieć się o zwiedzanych miejscach. Na Mazurach organizuje się wycieczki quadami zarówno dla większych grup, jak i dla pojedynczych osób. 

Spływy kajakowe

Spływy kajakowe należą do najbardziej znanych atrakcji mazurskich. To doskonała forma spędzania wolnego czasu dla ludzi ceniących sobie aktywność fizyczną i bliski kontakt z przyrodą. Na turystów czekają m.in. spływy następującymi szlakami:

  • Krutynia,
  • Gołdapa,
  • Sapina,
  • Pisa,
  • Rospuda,
  • Hańcza,
  • Łaźna Struga.

Do najbardziej znanych szlaków należy spływ rzeką Krutyni. Ten szlak wodny liczy aż 91 km i prowadzi przez liczne jeziora (m.in. Jezioro Lampasz, Jezioro Białe, Jezioro Spychowskie, Jezioro Jerzewko). Spływ rzeką Krutynią uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce, a na tym polu konkuruje nawet z najważniejszymi szlakami europejskimi. Nic dziwnego, że spływ Krutynią cieszy się od lat wielką popularnością. 

Na Mazurach łatwo wypożyczymy sprzęt kajakowy i ekwipunek niezbędny do spływów. Jeśli zatem cenimy sobie aktywny wypoczynek, to w przypadku pięknej pogody warto skorzystać z tej formy spędzania urlopu.

Survival

Mazury doskonale nadają się do atrakcji survivalowych. Turyści zainteresowani intensywnymi przygodami na łonie natury z pewnością znajdują tutaj coś dla siebie. Dla osób spragnionych wrażeń przygotowano kursy z zakresu organizacji obozu, posługiwania się narzędziami do pracy z drewnem, rozpalania ognia, gotowania czy tworzenia różnych przyrządów niezbędnych w przeżyciu w leśnych warunkach.

Atrakcje survivalowe można oczywiście łączyć z innymi formami wypoczynku. Turyści często korzystają z takich rozrywek jak np. paintball i podróże quadem, szkolą się tez w zakresie wędkarstwa i przyrządzania ryb. Krótko mówiąc - korzystają z wszystkich możliwych atrakcji, jakie mogą czekać ich w otoczeniu wspaniałej mazurskiej przyrody.