Zamek Książ to największy zamek na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości zamek w PolsceObiekt cieszy się ogromną popularnością wśród turystów zarówno z Polski, jak i innych części świata. Rocznie „perłę Dolnego Śląska” odwiedza nawet pół miliona osób.

Głównym magnesem przyciągającym do Wałbrzycha od lat są podziemia dawnej rezydencji Hochbergów, gdzie według krążących legend znajduje się złoty pociąg. Jednak to nie jedyny powód, by zawitać do Książa. Nowo otwarte apartamenty księżnej Daisy von Pless – najsłynniejszej mieszkanki zamku – z pewnością przyciągną tłumy. 

Apartamenty księżnej Daisy otwarte

11 grudnia 2023 roku, po blisko 80 latach od ich zniszczenia, otwarto zrekonstruowane apartamenty księżnej Daisy. Składały się na nie cztery obszerne pomieszczenie na drugim piętrze w południowo-wschodnim, barokowym skrzydle zamku. Wnętrza zostały zdewastowane przez nazistowską organizację TODT w 1944 r., gdy „perła Dolnego Śląska” nie znajdował się już pod opieką rodziny Hochhbergów.

Plany III Rzeszy zakłady, że Książ stanie się siedzibą ministerstwa spraw zagranicznych z pokazowymi apartamentami dla kluczowych polityków sprzyjających Führerowi. Przestrzenie należące niegdyś do księżnej pszczyńskiej chciano przekształcić m.in. na jadalnię dla hitlerowskich notabli. Choć naziści zniszczyli kluczowe elementy wystroju – z marmoryzowanymi kolumnami, sztukaterią i boazerią na czele – zachowane do naszych czasów nieliczne fotografie pozwoliły odtworzyć wygląd pokoi, w których rezydentowała żony księcia Jana Henryka XV. 

Apartamenty księżnej Daisy (Fot. Mat. prasowy / Zamek Książ)

– Wierna rekonstrukcja apartamentów nie jest możliwa ze względu na rozległe zmiany strukturalne z czasów nazistowskiej przebudowy. Na szczęście dzięki bogatemu archiwum fotograficznemu spółki Zamek Książ, Fundacji Księżnej Daisy, a przede wszystkim rodziny książęcej Hochberg von Pless, w drugiej dekadzie XXI wieku posiedliśmy już wiedzę na temat ich wyglądu i wystroju. Po licznych konsultacjach zdecydowaliśmy się na formę wystawy stałej, która pozwoliła nam na odtworzenie historycznej architektury wnętrz bez ingerencji w ich trwałą strukturę – podkreśla Anna Żabska, prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu. 

Co czeka na zwiedzających? 

W nowo otwartych wnętrzach na zwiedzających czeka wiele cennych dzieł sztuki, a także przedmiotów związanych z księżną Daisy, które w darze podarowali potomkowie hrabiny von Hochberg. Pierwsze z nich trafiły do zamkowej kolekcji w 2020 roku, gdy pojawiły się wstępne plany odbudowy słynnych apartamentów.

– Trzy cudem ocalone obrazy z kolekcji swojej słynnej babki, przekazał nam w darze honorowy obywatel Wałbrzycha, zmarły w ubiegłym roku, książę Bolko Hochberg von Pless. Portret Daisy w kapeluszu autorstwa Włocha Giulio Pastine z 1908 roku, oraz oryginalne fotografie rodzinne są natomiast depozytem jego córki, hrabianki Felicitas von Hochberg – czytamy w komunikacie prasowym. 

Archiwalne zdjęcie apartamentów księżnej Daisy (Fot. Mat. prasowy / Zamek Książ)

Ponadto obecny szef rodu Hochbergów, książę Peter von Hochberg-Pless wraz z synem księciem Bolkiem Jr., przekazali oprawiony ozłoconą ramką wizerunek Św. Jerzego, który Daisy przywiozłą z Florencji. Z kolei zachwycającą dioramę z lat 40. XIX stulecia przedstawiającą Książ od strony południowej, udostępnił na potrzeby dekoracji sypialni księżnej, dr Jacek Gąsiorowski. Swoją cegiełkę dołożył również prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn, któremu udało się pozyskać oryginalne fotografie rodzinnego zamku Daisy, Ruthin w Walii i księcia Hansa Heinricha XV z londyńskiego atelier Lafayette. 

Apartamenty księżnej Daisy (Fot. Mat. prasowy / Zamek Książ)

Dodajmy, że cena biletu do zamku obejmuje apartamenty księżnej Daisy. Odwiedzając Wałbrzych warto skorzystać ze wspólnego biletu do największych atrakcji turystycznych miasta. „Explore Wałbrzych” uprawnia nie tylko do zwiedzania zakamarków siedziby Hochbergów, ale także Starej Kopalni, Muzeum Porcelany i Palmiarni. W 2023 r. z wejściówki skorzystała rekordowa liczba ponad 10 tys. turystów. 

Więcej zdjęć nowo otwartych apartamentów księżnej Daisy na Zamku Książ znajdziecie w naszej galerii na dole strony. 

Źródło: ksiaz.walbrzych.pl