W podróżach do serca Azji wyspecjalizowały się agencje nastawione na drogie, zorganizowane wycieczki. A szkoda, bo Uzbekistan można zwiedzić całkiem tanio i bezpiecznie. Przedstawiamy 6 sposobów na tanie podróżowanie po Uzbekistanie:

1.    Prześwietl pośredników

Władze uzbeckie preferują turystów zorganizowanych. Aby dostać wizę, należy okazać specjalny voucher i przedstawić dokładną trasę podróży łącznie z adresami hoteli.  Możemy to załatwić u pośredników wizowych. Potem opłaca się już unikać pośredników.

2.    Wynajmij mieszkanie

Tanich noclegów lepiej szukać poza obrębem  starówki. Warto wynająć mieszkanie, zwłaszcza w Taszkencie. Pełno ogłoszeń jest w internecie i gazetach. Taki lokal można wynająć nawet na jeden lub dwa dni.

3.    Jedz z miejscowymi

Znakomite jedzenie znajdziecie w tanich knajpach dla miejscowych, których pełno na bazarach i w okolicach dworców.

4.    Unikaj banków i bankomatów

Tak… W Uzbekistanie obowiązuje oficjalny i czarnorynkowy kurs walut.

5.    Uważaj, czym jedziesz

W kraju są superszybka kolej (tylko między Taszkentem a Samarkandą), zwykłe pociągi, indywidualne i zbiorowe taksówki, eleganckie autobusy i tanie busiki. Warto podążać za miejscowymi, których na ogół nie stać na luksusy. Jeśli taksówkarz twierdzi , że w konkretne miejsce może was dowieźć tylko on, upewnijcie się, czy nie jeździ tam rejsowy autobus.

6.    Targuj się do skutku

Targowanie jest  tu częścią rytuału.  Warto pamiętać o kilku zasadach: targowanie zacznij od zbicia zaproponowanej ceny o co najmniej połowę, nigdy nie podawaj na początku sumy, jaką naprawdę jesteś gotów zapłacić.