Salam alejkum – witam leżącą nieruchomo postać na łóżku. Kobieta jest w stanie krytycznym, po tym jak dostała odłamkami amunicji w brzuch. Odpowiada mi ruchem warg, a jej oczy w pełni oddają cierpienie i beznadzieję sytuacji. Wymieniamy spojrzenia. Jedyne co jej mogę w tej chwili podarować, to najszczerszy uśmiech. Sztandarową zasadą pracownika humanitarnego jest przecież to, żeby ci, którym pomagasz, nie widzieli, że się załamujesz.
Tę historię opowiedziała mi Dominika po powrocie z Syrii. Wiele podobnych trafia do mnie ze wszystkich krajów, gdzie pracownicy PAH niosą pomoc miejscowej ludności. Niestety nie jestem w stanie ich wszystkich opowiedzieć. Mogą to zrobić osobiście ludzie zaangażowani w pracę misji. Obecnie kilkudziesięciu pracowników PAH działa w Sudanie Południowym, Somalii oraz Autonomii Palestyńskiej. Pomyśleliśmy, że czas najwyższy, aby relacje z terenu trafiały do wszystkich. W tym celu stworzyliśmy bloga, na którym co tydzień koordynatorzy misji będą dzielić się swoimi doświadczeniami.
Na blog.pah.org.pl gorąco zapraszam od 19 sierpnia – dnia szczególnego, gdyż wtedy wszyscy zaangażowani w pomoc humanitarną mają swoje święto. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na pamiątkę ofiar zamachu bombowego na siedzibę ONZ w Bagdadzie (19 sierpnia 2003 r.). Co roku 19 sierpnia kierujemy naszą uwagę na poświęcenie osób, które niosą pomoc, nierzadko ryzykując przy tym własne zdrowie i życie.
Każdego dnia pracownicy humanitarni pomagają milionom ludzi na świecie. Dzieło to jest przede wszystkim efektem współpracy z lokalnymi organizacjami oraz miejscowymi społecznościami, które najlepiej znają potrzeby dotkniętych klęską. Celem akcji humanitarnej jest nie tylko dostarczenie niezbędnych środków do życia, ale również zaktywizowanie środowiska do pomagania sobie nawzajem. Warto również wspomnieć o wszystkich tych, którzy zapewniają zaplecze pracy misji, organizując ją finansowo oraz logistycznie.
Wiem, że nie każdy z nas może osobiście nieść pomoc w miejscach dotkniętych klęską żywiołową czy konfliktem zbrojnym. Ale udział w misjach nie jest jedyną formą włączenia się w pomoc humanitarną. Każdy z nas może zrobić coś, co trwale zmieni życie cierpiących z powodu głodu czy wojny. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to też dzień ludzi na co dzień angażujących się w działalność PAH i innych organizacji pomocowych. Swoim wysiłkiem czy darowiznami umożliwiają dotarcie do potrzebujących z pomocą. Szczególne podziękowania należą się członkom Klubu PAH SOS, którzy regularnie wspierają działania humanitarne, www.pah.org.pl/opah/30/klub_sos.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama