Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Warszawa w czołówce najbogatszych miast
  2. „Wschodząca gwiazda” światowego bogactwa
  3. Warszawa – kluczowy gracz na mapie globalnego bogactwa

„World’s Wealthiest Cities Report 2025”, przygotowany przez Henley & Partners we współpracy z New World Wealth, przynosi spore zaskoczenie. Wynika z niego bowiem, że Warszawa jest jedną z najszybciej bogacących się metropolii świata. W ciągu ostatniej dekady liczba osób z majątkiem przekraczającym milion dolarów w stolicy Polski wzrosła o 83%.

Warszawa w światowej czołówce najbogatszych miast

Według raportu Henley & Partners w polskiej stolicy mieszka obecnie 12 800 milionerów. Są to osoby posiadające majątek netto powyżej 1 miliona USD. Co więcej, Warszawę zamieszkuje też 32 centymilionerów (z majątkiem ponad 100 milionów dolarów) i czterech miliarderów. Do światowej czołówki wciąż nam jednak daleko. I to bardzo. Najzamożniejsze elity nadal koncentrują się przede wszystkim w USA i Azji.

Najwięcej, bo aż 349 500 milionerów mieszka w Nowym Jorku. Tuż za nim są: San Francisco Bay Area z 305 700 milionerami i Tokio z 298 300 milionerami. Kolejne pozycje zajmują: Singapur z 244 800 milionerami oraz Londyn, gdzie liczba milionerów wynosi 227 000.

„Wschodząca gwiazda” światowego bogactwa

Drugą ważną kategorią omawianą w raporcie Henley & Partners są miasta, które najdynamiczniej zwiększają liczbę milionerów. I tu Warszawa ma się czym pochwalić. Z danych przedstawionych w „World’s Wealthiest Cities Report 2025” wynika, że polska stolica znajduje się obecnie na 13. miejscu w globalnym rankingu najszybciej rozwijających się centrów bogactwa. Wygrywa z wieloma miastami Bliskiego Wschodu i Azji, mimo że nie dysponuje bogatymi złożami surowców naturalnych czy ogromnymi funduszami państwowymi.

Liczba milionerów zamieszkujących miasto nad Wisłą w ciągu ostatniej dekady (2012–2024) zwiększyła się o 83%. To sprawia, że wyprzedziliśmy m.in. Delhi (wzrost o 82%), Abu Zabi (+80%), Houston (+75%), Pekin (+72%), Mumbaj (+69%), Szanghaj (+67%) i Rijad (+65%).

Największy wzrost liczby milionerów na świecie zanotowały ośrodki, które charakteryzują się nie tylko dynamicznym rozwojem gospodarczym, ale także zainteresowaniem ze strony inwestorów z różnych branż, takich jak technologia, finanse czy nieruchomości. Najwięcej milionerów (o 142% w ostatnich 10 latach) przybyło w chińskim Shenzhen. Tuż za nim w zestawieniu uplasowały się:

  • Scottsdale (USA) – 125% wzrostu liczby milionerów,
  • Bengaluru (Indie) – 120% wzrostu,
  • West Palm Beach (USA) – 112% wzrostu,
  • Hangzhou (Chiny) – 108% wzrostu,
  • Dubaj (ZEA) – 102% wzrostu,
  • San Francisco Bay Area (USA) – 94% wzrostu,
  • Waszyngton (USA) – 92% wzrostu,
  • Austin (USA) – 90 % wzrostu,
  • Guangzhou (Chiny) – 88% wzrostu,
  • Dallas (USA) – 85% wzrostu.

Warto również zwrócić uwagę na metropolie, które nie były w stanie utrzymać swojej pozycji, jeśli chodzi o wzrost liczby milionerów. Należą do nich Londyn i Moskwa. Stolice Wielkiej Brytanii i Rosji to jedyne ośrodki, które odnotowały spadek liczby superbogatych osób w ciągu ostatnich dziesięciu lat (spadek w Londynie wynosi 12%, a w Moskwie 25%). Z kolei w miastach takich jak Tokio, Paryż czy Hongkong, choć liczba milionerów zwiększyła się, tempo bogacenia się było zaledwie kilkuprocentowe.

Warszawa – kluczowy gracz na mapie globalnego bogactwa

Wzrost liczby milionerów w Warszawie w ostatnich latach nie jest przypadkowy. Eksperci wskazują kilka kluczowych czynników, zachęcających bogatych do osiedlenia się w mieście nad Wisłą. Są wśród nich:

  • rozwój sektorów IT, finansowego i startupów (Warszawa jako regionalne centrum innowacji, przyciągające specjalistów oraz inwestycje w nowoczesne technologie i usługi);
  • napływ zagranicznych inwestycji (miasto stało się ważnym ośrodkiem dla międzynarodowych firm, które dostrzegają tu korzystne warunki do prowadzenia działalności);
  • znaczenie geopolityczne (po wybuchu wojny w Ukrainie Warszawa stała się jednym z kluczowych punktów w regionie, pełniąc rolę ważnego ośrodka współpracy międzynarodowej, zarówno w zakresie politycznym, jak i gospodarczym);
  • stabilność gospodarcza i umocnienie złotego.

Również rozwój sektora nieruchomości, szczególnie w segmencie luksusowym, przyczynia się do wzrostu liczby osób zamożnych, które wybierają Warszawę jako swoje miejsce do życia. A jeśli nie zauważyliście jeszcze tego całego bogactwa obok siebie… Cóż, mamy kiepską wiadomość: najwyraźniej nie należycie do 12 800 szczęśliwców z milionami na koncie. Ale nie martwcie się – w statystykach liczy się średnia.

Reklama

Źródło: Henley Global

Reklama
Reklama
Reklama