Jeden z najbardziej spektakularnych widoków na nocnym niebie - i inspiracja dla poetów, artystów oraz zakochanych od tysiącleci - pełnia księżyca urzeka nas jak nic innego.
 

Co miesiąc ziemski księżyc przechodzi przez swoje fazy, ubywa i przybywa w ciągłej transformacji od nowiu do pełni księżyca i z powrotem. Księżyc w pełni występuje co 29,5 dni, gdy wskutek przesuwania się w stronę Ziemi znajdzie się dokładnie naprzeciwko Słońca. Promienie słoneczne odbijają się od jego pełnej tarczy i na niebie ukazuje się jako błyszczący, idealnie okrągły dysk.
 

Przez tysiąclecia ludzie korzystali z ruchu księżyca do śledzenia mijających lat i ustalania właściwych momentów na polowania, uprawy i zbiory. Starożytne kultury z całego świata nadały każdej pełni nazwy na podstawie zachowania się roślin, zwierząt lub pogody w czasie tego miesiąca.
 

Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca
 

Rdzenni Amerykanie i Europejczycy w średniowieczu nazwali styczniową pełnię w odniesieniu do wycia głodnych wilków, które narzekały na niedostatek pożywienia w środku zimy. Inne nazwy tej pełni to Stary i Lodowy Księżyc.
 

Luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca
 

Tej pełni księżyca dała nazwę z reguły zimna, śnieżna pogoda w lutym w Ameryce Północnej. Inne nazwy zwyczajowe to Burzowa lub Głodna Pełnia Księżyca.
 

Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca
 

Rdzenni Amerykanie nazywali tę ostatnią zimową pełnię od śladów pozostawionych przez robaki, które pojawiają się w świeżo rozmarzającej ziemi. Inne nazwy to Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia (odniesienie do pokrywy śnieżnej, która łatwo się łamie po tym jak topiła się w ciągu dnia i zamarzła w nocy), Klonowa lub Sokowa Pełnia Księżyca, od pozyskiwania soku klonowego z drzew, który przetwarzany był później na powszechnie znany syrop.
 

Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca
 

Indianie z północy nazywają kwietniową pełnię różową od wcześnie zakwitających, różowych dzikich kwiatów. W innych kulturach, pełnia ta jest nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną.
 

Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca
 

Okres obfitego kwitnienia, który przypada właśnie na maj, nadał tej pełni przydomek kwiatowej w wielu kulturach. Inne używane nazwy to Pełnia Zajęcza, Mleczna lub Sadzenia Kukurydzy.
 

Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca
 

W Ameryce Północnej pełnia zyskała nazwę ze względu na przypadające na czerwiec zbiory truskawek. Europejczycy korzystali z nazwy „Pełnia Różanego Księżyca”, a inne kultury nazwały ją Gorącą Pełnią ze względu na początek letnich upałów.
 

Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca
 

Kozły, czyli samce sarny, zrzucają co roku poroże, które zaczyna im odrastać w lipcu, stąd indiańska nazwa lipcowej pełni księżyca. Inne nazwy to Burzowa Pełnia - od licznych letnich burz oraz Sienna Pełnia - od lipcowych zbiorów.
 

Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów
 

Północnoamerykańskie plemiona rybackie nadały sierpniowej pełni nazwę od licznego występowania jesiotrów w tym miesiącu. Była również nazywana Pełnią Zielonej Kukurydzy, Zbożową i Czerwoną, od czerwonego odcienia, który pojawia się często pod wpływem wieczornej, letniej mgły.
 

Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów
 

Najbardziej znana nazwa księżyca, Pełnia Zbiorów lub Plonów odnosi się do pory roku po jesiennej równonocy, gdy zbierane są plony. Odnosi się również do szczególnie jasnego wyglądu księżyca i jego wczesnego pojawiania się na niebie, co pozwala rolnikom na kontynuowanie zbiorów w nocy. Inne nazwy to Kukurydziany lub Jęczmienny Księżyc.
 

Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych
 

Pierwsza pełnia księżyca po żniwach to pełnia myśliwych, ponieważ przypada na najlepszy miesiąc na polowania na utuczone po lecie jelenie i lisy, które nie są w stanie dobrze ukryć się na gołych w tym czasie polach. Podobnie jak w przypadku pełni żniw, księżyc w pełni myśliwych jest szczególnie jasny i długo pozostaje na niebie, dając polującym możliwość śledzenia zwierzyny nocą. Inne nazwy to Księżyc Podróży i Więdnących lub Obumierających Traw.
 

Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca
 

Nie ma zgody co do pochodzenia nazwy listopadowej pełni. Niektórzy mówią, że pochodzi od Indian zastawiających w tym miesiącu pułapki na bobry, a inni twierdzą, że nazwa pochodzi od zwiększonej aktywności bobrów budujących zimowe zapory. Inna nazwa to Szronowa Pełnia.
 

Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca
 

Zbliżająca się zima jest źródłem nazwy grudniowej pełni księżyca. Inne nazwy to Pełnia Księżyca Długiej Nocy oraz Dębowa Pełnia.
 

Niebieski księżyc
 

Każdego roku, Księżyc kończy swój ostateczny cykl około 11 dni przed zakończeniem przez Ziemię biegu po orbicie wokół Słońca. Te dni sumują się, a następnie mniej więcej co dwa i pół roku pojawia się dodatkowa pełnia księżyca zwana niebieskim księżycem. Pochodzenie terminu nie jest pewne, a jego dokładna definicja zmieniała się na przestrzeni lat. Dziś nazwa ta jest powszechnie stosowana, aby opisać drugą pełnię księżyca w miesiącu kalendarzowym, ale wcześniej określano tak trzecią pełnię w porze roku zawierającej cztery pełnie księżyca.