Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na terenie mauzoleum cesarza Jinga z dynastii Han (202 p.n.e - 220 n.e.) nieopodal miasta Xian w prowincji Shaanxi (Szenzi) w północno-środkowych Chinach. Archeolodzy pracują tam od 1998 roku.
 

Eksperci Chińskiej Akademii Nauk dokonali analizy zwęglonego materiału organicznego, który odnaleźli w komnacie grobowej i potwierdzili, że są to listki herbaty z gatunku kamelia.
 

Dotąd najstarsza odnaleziona herbata pochodziła z okresu dynastii Song (960-1279), więc obecne odkrycie przedłuża o całe milenium archeologiczną historię najbardziej rozpowszechnionego na świecie napoju.
 

O stosowaniu listków herbaty do celów medycznych czytało się w tekstach pochodzących sprzed dwóch tysięcy lat, ale nie było dotąd na istnienie herbaty materialnych dowodów.
 

Zwyczaj jej picia rozpowszechnił się w chińskiej cywilizacji, a także w sąsiednim Tybecie, na resztę Azji poprzez Jedwabny Szlak, aż stała się najpopularniejszym napojem na świecie.
 

Herbatę pija dziś ponad dwie trzecie ludzi na naszym globie.
 

W mitologii chińskiej przypisuje się wynalezienie herbaty mitycznemu cesarzowi Shennongowi, który 5 tysięcy lat temu stał się twórcą rolnictwa i medycyny naturalnej.
 

Źródło: PAP