National Geographic prezentuje coroczną listę 25 miejsc ujętych w pięciu kategoriach – kultura, zrównoważony rozwój, natura, przygoda, rodzina  które warto odwiedzić w nadchodzącym roku.

W zestawieniu na rok 2022 dominują parki narodowe i dzika przyroda, aktywności na świeżym powietrzu, eko-wyprawy oraz kierunki najlepsze dla podróżujących rodzin. Lista została stworzona i zweryfikowana we współpracy z międzynarodowymi zespołami redakcyjnymi National Geographic Traveler, które angażują miliony czytelników za pośrednictwem swoich magazynów i stron internetowych w kilkunastu edycjach na całym świecie.

Tegoroczna edycja listy jest szczególna dla polskiego wydania magazynu National Geographic Traveler, ponieważ w kategorii „zrównoważony rozwój” zostało wyróżnione miasto Łódź. Jest to drugie w historii plebiscytu wyróżnienie dla kierunku z Polski (w 2019 r. wśród finalistów znalazła się Puszcza Białowieska).

Obecność  Łodzi na liście Best of the World 2022 to wielkie wyróżnienie i wspaniała promocja dla tego jednego z najciekawszych polskich miast. Jestem pod wrażeniem tego, jak się ostatnio zmienia, jak dba o swoją postprzemysłową tożsamość, rewitalizuje dawne fabryki, zamieniając je w centra życia i spotkań mieszkańców, a jednocześnie staje się liderem zrównoważonego rozwoju. Kiedyś najbardziej uprzemysłowione z naszych miast dziś ma ambicję stać się najbardziej zielonym. Przyjeżdżajcie do Łodzi, nie będziecie rozczarowani! - mówi Agnieszka Franus, redaktor naczelna National Geographic Polska i National Geographic Traveler.

Więcej o wszystkich wyróżnionych miejscach będzie można przeczytać w reportażach opublikowanych w styczniowym wydaniu National Geographic Traveler (w sprzedaży od 10 grudnia).

Pełna lista „Best of the World 2022” National Geographic

KULTURA  

 • Góra Jingmai, Junnan, Chiny*  

Starożytne plantacje herbaty na górze Jingmai w Pu'er zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2022 roku. Przed laty miejsce to było początkiem starożytnego szlaku herbacianego. Co prawda autostrady zastąpiły trasę, ale miejscowe plantacje pozostały, podobnie jak cztery lokalne mniejszości etniczne – Blang, Dai, Hani i Wa – które zachowują swoje własne języki, zwyczaje i festiwale.

 • Miejsce narodzin brytyjskiego punk rocka, Tin Pan Alley, Londyn, Wielka Brytania  

Niewielka ulica Denmark Street jest uważana za miejsce narodzin brytyjskiego punk rocka. Bywały tu również takie legendy muzyki jak David Bowie, Elton John czy Rolling Stones. Po wyremontowaniu tzw. londyńskie Tin Pan Alley zachowało swój wyjątkowy klimat. Fasady XVII-wiecznych budynków idealnie komponują się z graffiti autorstwa Johnny'ego Rottena, wokalisty Sex Pistols oraz słynnymi sklepami muzycznymi.

 • Dziedzictwo kulturowe Ajnów, Hokkaido, Japonia* 

Rdzenni mieszkańcy wyspy Hokkaido uzyskali status prawny w Japonii dopiero w 2019 r. Aktywiści mają nadzieję, że świat usłyszy o nich, chociażby dzięki turystom odwiedzającym Narodowe Muzeum i Pak Ajnów w Upopoy. Po cennej lekcji historii i kultury można zrelaksować się na przykład w Noboribetsu Onsen – kurorcie słynącym z gorących źródeł.

 • Stolica Włoskiej Kultury 2022, Wyspa Procida, Włochy  

Malownicza wyspa jeszcze przed pandemią została wybrana na Włoską Stolicę Kultury 2022. W przyszłym roku przez 300 dni turyści i mieszkańcy będą mogli brać udział w licznych wystawach, festiwalach i spektaklach. Organizatorzy wydarzenia stawiają na zrównoważoną turystykę, dlatego, żeby uniknąć tłumów latem program będzie wstrzymany.

fot. Getty Images

 • Atlanta, Georgia, Stany Zjednoczone 

Dumni mieszkańcy Atlanty mówią, że nie ma drugiego takiego miasta na świecie. W skrócie: stolica Georgii jest nie tylko ojczyzną Coca-Coli, ale też kolebką ruchu praw obywatelskich, a wpływy miejscowej kultury hip-hopowej są widoczne na całym świecie. Eklektyzm metropolii najlepiej oddaje dzielnica Old Fourth Ward, w której kultowe kluby nocne stoją w sąsiedztwie takich miejsc jak Martin Luther King Jr. National Historical Park czy Muzeum Prezydenckie.

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ  

 • Zagłębie Ruhry, Niemcy  

Przed laty w gęsto zaludnionym Zagłębiu Ruhry dominowało górnictwo i produkcja stali. Obecnie region ten przechodzi jednak ogromne zmiany. Dawne hałdy i tereny przemysłowe są przekształcane w parki i otwarte przestrzenie kulturalne. Najbardziej znany z nich Zeche Zollverein został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. Na gości czekają odkryty basen, lodowisko i szlaki spacerowe.

 • Park Narodowy Yasuni, Ekwador* 

Amazonia to jeden z najważniejszych i najbardziej unikalnych ekosystemów na Ziemi. W uznaniu jej globalnego znaczenia, Francja w 2020 roku rozpoczęła walkę z z wylesianiem w Parku Narodowym Yasuní we wschodnim Ekwadorze. Już teraz widać wymierne efekty tego działania, a odwiedzający turyści mogą zachwycać się pięknymi palmami i hipnotyzująco zielonymi paprociami. 

 • Łódź, Polska* 

Łódź to nie tylko stolica kina i były ośrodek produkcji tekstyliów. Od kilku lat miasto położone niemal w samym sercu Polski wychodzi na pozycję lidera w branży zrównoważonych rozwiązań. W 2021 r. władze miejskie nawiązały współpracę z europejską platformą dostawczą e-commerce InPost, aby ograniczyć emisję CO₂ i ruch samochodowy w ścisłym centrum. To jeden z wielu kroków ku zielonej przyszłości Łodzi.

fot. UML Łódź

 • Columbia River Gorge National Scenic Area, Oregon/Waszyngton, Stany Zjednoczone  

Jeden z największych amerykańskich obszarów krajobrazowych, który rozciąga się na granicy stanów Oregon i Waszyngton. Ponad 118 hektarów wzdłuż wąwozu rzeki Columbia przyciąga rocznie ponad dwa miliony turystów. Aby pomóc zmniejszyć wpływ turystyki na lokalną przyrodę i kulturę, inicjatywa non-profit zapoczątkowała współpracę, która z czasem przekształciła się w jedną z najlepszych praktyk budowania zrównoważonej gospodarki turystycznej.

 • Park Narodowy Chimanimani, Mozambik

W ciągu ostatnich dziesięcioleci kłusownictwo zdziesiątkowało populacje dzikich zwierząt w Mozambiku, ale wciąż pozostała niewielka liczba, która reprezentuje naturalną faunę tego regionu. Domem dla dużej części z nich jest założony w 2020 roku Park Narodowy Chimanimani został założony w październiku 2020 roku. Tylko w dwóch ostatnich badaniach bioróżnorodności zidentyfikowano 475 gatunków roślin i 260 gatunków ptaków, wraz z 67 gatunkami płazów i gadów – w tym jedną żabę i jedną jaszczurkę uważaną za nowe dla naukii

 NATURA  

 • Caprivi Strip, Namibia  

Namibia to pustynna kraina, pełna ogromnych wydm i spalonych słońcem wzgórz. Jest tam jedno miejsce, a mianowicie pas Caprivi, wąski skrawek lądu, w którym znajdziemy trochę zieleni i dziką przyrodę, dzięki obecności rzek Okavango, Kwando, Chobe i Zambezi. To idealne siedlisko dla wielu gatunków zwierząt. W drugiej połowie XX wieku obszar ten był miejscem wielu działań militarnych. Po uzyskaniu przez Namibię niepodległości w 1990 roku, nastał tam pokój, a wraz z nim powróciły stworzenia, które przez niszczycielską działalność człowieka uciekły. Park Narodowy Nkasa Rupara jest prawdziwym klejnotem kraju. Jest również domem dla największej populacji bawołów w Namibii. Możemy trafić tam również na lwy, lamparty i hieny oraz krokodyle i hipopotamy.

 • Heart of the Continent Dark Sky Initiative, Północna Minnesota, Stany Zjednoczone  

Tysiące gwiazd rozświetla północną Minnesotę. Ten odległy region Stanów Zjednoczonych, graniczący z kanadyjską prowincją Ontario, nie ma praktycznie żadnych zanieczyszczeń świetlnych, z czego dumni są jego mieszkańcy. W Minnesocie znajduje się największe na świecie Sanktuarium Ciemnego Nieba, które zajmuje powierzchnie 405 tysięcy hektarów oraz Park Narodowy Voyageurs - Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba. Podróżnicy z całego świata przyjeżdzają w te miejsca, aby podziwiać piękno nocy w Minnesocie

 • Jezioro Bajkał, Rosja*  

Rosyjskie jezioro Bajkał jest tak rozległe i głębokie, że miejscowi często nazywają go morzem. Zajmuje powierzchnie 31 500 km², a najgłębszy punkt ma 1642 m. Olbrzymie jezioro jest niezwykłym cudem natury. Ale ma też swoje problemy. Pomimo wpisania go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 r., eksperci wskazują na ciągłe zanieczyszczanie tego zbiornika wodnego, do którego przyczynia się również rozwój turystyki. Władze stwierdziły jednak, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Odwiedzający mogą bowiem pomóc w ochronie jeziora poprzez wolontariat w Great Baikal Trail. To organizacji non-profit, która zajmuje się ochroną środowiska

fot. Getty Images

 • Maya Forest, Belize, Gwatemala, Meksyk 

Natura odniosła kolejne zwycięstwo w wyścigu o uratowanie jednego z największych istniejących lasów tropikalnych w obu Amerykach. W kwietniu 2021 r. Organizacje ochrony przyrody, kierowane przez Naturę Conservancy zakupiły 96 tysięcy hektarów lasów tropikalnych w północno-zachodnim Belize, aby utworzyć Rezerwat Leśny Belize Maya. Celem jest uratowanie jednego z najbardziej zróżnicowanych biologicznie lasów na świecie przed wyniszczeniem. W lasach Belize możemy spotkać mnóstwo niezwykłych gatunków zwierząt i roślin. Niezwykłych i często zagrożonych. Należą do nich tapiry, wyjce, jaguary, pumy i ponad 400 gatunków ptaków.

 • Great Ocean Road, Wiktoria, Australia  

Już dzisiaj widać, że przyroda w Australii odżywa, po tym jak kraj dotknęły straszliwe pożary w latach 2019-2020. Spłonęło wtedy około 18,6 mln hektarów powierzchni. W płomieniach zginęło prawie trzydzieści osób i ponad miliard zwierząt. Dzisiaj możemy udać się w podróż szlakiem Great Ocean Road i zobaczyć jak Australia zmartwychwstaje. Trasa o długości 243 km, biegnie wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Australii, pomiędzy miastami Torquay i Allansford w stanie Wiktoria. Organizacja Wildlife Wonders, która ogrywa dużą rolę w ochronie australijskiej przyrody, stworzyła „sanktuarium” dzikiej przyrody nieopodal tej trasy. 

PRZYGODA 

 • Szlak rowerowy wzdłuż Sekwany, Francja  

Przejazd La Seine à Vélo z Paryża do kanału La Manche to propozycja nie tylko dla fanów dwóch kółek, ale także pasjonatów malarstwa. Na trasie mijamy bowiem dom słynnego francuskiego malarza Claude'a Moneta oraz Muzeum Impresjonizmu. Zakochani w przyrodzie docenią z kolei odcinek szlaku poprowadzony przez rezerwat ptaków Grande Noé w Normandii.

 • El Camino de Costa Rica, Kostaryka   

Pora zejść z utartego szlaku, na przykład na El Camino de Costa Rica. To 16-etapowa trasa stworzona, aby pomóc w rozwoju wiejskim gospodarstwom i mniejszym przedsiębiorcom. Zaleca się, aby wyprawę zorganizować wspólnie z przewodnikiem. Po drodze czekają na nas nie tylko ekologiczne farmy, ale też przeprawa przez rzekę czy lasy deszczowe.

fot. Getty Images

 • Nepisiguit Mi’gmaq Trail, Nowy Brunszwik, Kanada 

Pokonaj najdłuższy szlak turystyczny prowadzący przez nadmorskie prowincje w Kanadzie – w sumie 150 km. Trasa wzdłuż rzeki Nepisiguit to szczególnie ważne miejsce w historii i tradycji ludzi Mi’gmaq. Poznasz ich dziedzictwo lepiej, zaczynając przygodę w rezerwacie przyrody Daly Point w Bathurst, a kończąc w Mount Carleton Provincial Park.

 • Palau National Sanctuary, Palau*

Wody Palau tworzą jeden z najbogatszych morskich ekosystemów na świecie. Lagunę Rock Islands zamieszkują między innymi rekiny rafowe, diugonie, gigantyczne małże i meduzy. Podwodny raj jest dostępny dla płetwonurków. 

 • Arapahoe Basin, Kolorado, Stany Zjednoczone  

Przejście najwyższej via ferraty w Ameryce Północnej to gwarancja silnych wrażeń i niesamowitych widoków. Ze szczytu rozpościera się malownicza panorama Kolorado – kamienne krajobrazy upstrzone zielonym mchem i fioletowo-różową roślinnością. Aby ją zobaczyć, najpierw trzeba jednak pokonać setki metalowych szczebli.

RODZINA 

 • Rejs po Dunaju, Węgry, Austria, Niemcy* 

Rejs po Dunaju to okazja do przeniesienia się do świata baśni, gdzie mijane po drodze zamki, średniowieczne miasta i zachwycające pałace pozwalają zatopić się w europejskiej historii. Rzeka płynie przez dziesięć europejskich krajów (Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Rumunię, Bułgarię, Mołdawię i Ukrainę), a większość tras rejsów po Dunaju obejmuje przystanki w co najmniej czterech z nich. Co ważne, wiele z nich dostosowanych jest do podróżowania z dziećmi i oferuje wiele możliwości animacji.

 • Szlak Licyjski, Licja, Turcja*

Większość przedstawicieli koczowniczego ludu Yoruków zdecydowała się osiedlić, ale wiele z ich tysiącletnich zwyczajów wciąż jest podtrzymywanych i ma się dobrze. Półwysep Teke, położony w historycznym regionie Lycia w południowo-zachodniej Anatolii, jest jednym z miejsc, w których kultura yörük pozostaje silna. Teke yörüks prowadzą na wpół koczowniczy tryb życia i razem ze swoimi namiotami, kilimami, stadami zwierząt i psami pasterskimi przemierzają tereny śródziemnomorskich gajów oliwnych.

 • Alhambra, Granada, Hiszpania*

Zbudowana jako pałac przez XIII-wiecznych sułtanów Nasrydów – władców najdłużej trwającej i ostatniej dynastii muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim – Alhambra („czerwony fort”) jest uważana za mauretański klejnot architektoniczny Europy. Misterne mozaiki, arabeski (powtarzalny, stylizowany wzór oparty na motywie kwiatowym lub roślinnym) i muqarnas (ozdobne sklepienia) sprawiają, że Alhambra jest arcydziełem geometrii i idealnym miejsce do poznania piękna matematycznej symetrii.

fot. Getty Images

 • Bonaire National Marine Park, Bonaire, Holandia* 

Zachwycające słońce, turkusowe morze, palmy i atmosfera odpoczynku i relaksu. Bonaire to wyspa, która ma wszystko, by zachwycić turystów poszukujących idyllicznego miejsca w tropikach. Co istotne, w porównaniu do innych karaibskich wysp, Bonaire jest cicha i wciąż stosunkowo dzika. Warto powiedzieć też, że u jej wybrzeży leży jeden z najstarszych rezerwatów morskich na świecie. Narodowy Park Morski Bonaire obejmuje 6672 akrów (2700 hektarów) doskonale zachowanego ekosytemu rafy koralowej, który jest prawdziwym rajem dla nurków. Można dostrzec tam ponad pięćdziesiąt gatunków koralowców i ponad 350 różnych gatunków ryb.

 • Wschodnie Wybrzeże, Maryland, Stany Zjednoczone 

Historia słynnej Kolei Podziemnej płynie przez szlaki wodne i bagna hrabstwa Dorchester na wschodnim wybrzeżu Maryland. To tutaj najsłynniejsza „konduktorka” tajnej sieci, Harriet Tubman, urodziła się, dorastała w niewoli i doskonaliła umiejętności, takie jak polowanie i używanie gwiazd do nawigacji, które później wykorzystała do ucieczki. Następnie jeszcze trzynaście razy wróciła, by uratować kilkudziesięciu zniewolonych przyjaciół i członków rodziny. 

* Miejsce wpisane na listę UNESCO; w 2022 r. przypada 50. rocznica uchwalenia Konwencji światowego dziedzictwa.