W Muzeum Sportu w Warszawie spotkali się wszyscy żyjący członkowie legendarnej ekipy pod kierunkiem Andrzeja Zawady, która zimą 1980 roku pokonała jedną z największych granic we wspinaczce wysokogórskiej. Polacy jako pierwsi w historii odważyli się zimą zaatakować ośmiotysięcznik. Ta odwaga się opłaciła. 

 

17 lutego Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie Mount Everestu. Teraz, 40 lat po tamtych wydarzeniach, mogą już spokojnie mówić o trudach wielkiej wyprawy. 

 

Idealną okazją do wspomnień była uroczysta gala zorganizowana przez Fundację Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady, nad którą patronat objął National Geographic. 

 

Zobaczcie galerię z tego niezwykłego, pełnego wzruszeń wydarzenia. 

 

Fani himalaizmu mogli spotkać się z Leszkiem Cichym i Krzysztofem Wielickim także w czasie poniedziałkowego spotkania, które miało miejsce w Nove Kino Wisła. Na scenie obecni byli również Aleksander Lwow i Maciej Pawlikowski. 

 

Ci, którzy przegapili szansę na spotkanie ze zdobywcami zimowego Mount Everestu, mają jeszcze możliwość spotkać się z Leszkiem Cichym 23 lutego w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W ramach spotkania odbędzie się też specjalny pokaz multimedialny, przygotowany w oparciu o unikalne, niepublikowane dotąd nagrania wideo zrealizowane w czasie akcji górskiej, rozmowy dźwiękowe pomiędzy bazą wyprawy a poszczególnymi obozami – w tym rozmowę ze szczytu po zdobyciu Everestu!


Dodatkowo pokaz zostanie zilustrowany animacjami oraz zdjęciami wykonanymi przez uczestników wyprawy – w tym unikalnymi fotografiami, wykonanymi w tzw. wysokich obozach, w Kotle Zachodnim oraz wyżej.

 

Więcej o wydarzeniu oraz link do zakupu biletów znajdziecie na stronie wydarzenia