Kto podróżuje, ten (najczęściej) również fotografuje. To zupełnie normalne, że chcemy uwiecznić na zdjęciach zachwycającą przyrodę i zabytki minionych cywilizacji. Dobry aparat fotograficzny to zatem must have na liście rzeczy do zabrania na wyjazd. Ale czy sam wystarczy? Warto pamiętać też o innym sprzęcie elektronicznym, czyli laptopie. Jeśli robicie dużo zdjęć, będziecie chcieli mieć pewność, że nigdy nie zabraknie wam miejsca na karcie pamięci. Regularne zgrywanie zdjęć na dysk komputera da dodatkową przestrzeń do przechowywania i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, jeśli lubicie się chwalić kadrami z podróży na bieżąco, to laptop pozwoli wam w każdym miejscu na Ziemi poddać je natychmiastowej obróbce i w ciągu kilku minut wrzucić w podrasowanej wersji do mediów społecznościowych.

Jak wybrać laptop do edycji zdjęć w podróży?

Laptopa nie zmieniamy co miesiąc, dlatego do zmiany sprzętu należy się dobrze przygotować. Na co zwrócić uwagę? Co dla nas podróżników powinno być najważniejsze? Sprawdzamy na przykładzie nowego laptopa MSI Prestige 14 Evo.

Skoro laptop ma być naszym fotograficznym wsparciem w podróży, to dobrze jest się upewnić, że sprosta obsłudze wymagających technicznie programów do edycji fotografii. Nawet najlepsze zdjęcia warto czasem lekko podkręcić. Nie zawsze jesteśmy w stanie manualnie ustawić najlepsze światło czy ustawienie. Zwłaszcza jeśli na wykonanie zdjęcia mamy kilka sekund, co w podróży zdarza się bardzo często. Warto zatem wybrać komputer, który będzie wyposażony w odpowiednią ilość pamięci RAM, a także nowoczesny system operacyjny. Na pokładzie modelu Prestige 14 EVO znajduje się pamięć LPDDR4X o pojemności 16 GB, która gwarantuje płynne działanie nawet przy jednoczesnym działaniu kilku obciążających programów, a także system Windows 10 Home zapewniający intuicyjny dostęp do wszystkich funkcji laptopa. 

Kolejna istotna kwestia to rodzaj i pojemność dysku twardego. To wyznacznik tego, ile zdjęć będziemy w stanie jednocześnie przechowywać na laptopie. Jak łatwo się domyślić, im większa będzie to wartość, tym łatwiej stworzymy pełną fotograficzną bibliotekę na dysku. W przypadku MSI Prestige 14 EVO mowa o 512 GB, czyli wartość, co pozwala przechowywać ponad 60 tysięcy zdjęć w najwyższej jakości. To dobra okazja do tego, żeby wreszcie uporządkować zdjęcia z wyjazdów i pogrupować je w odpowiednie foldery. Koniec z szukaniem tej konkretnej fotki sprzed dwóch lat.

Z doświadczenia wiemy, że zrzucanie zdjęć na komputer jeszcze w czasie podróży może okazać się pomocne w zachowaniu chronologii podczas opowieści z wyjazdu. Do spotkań z rodziną i znajomymi po powrocie jeszcze wrócimy.

W niektórych modelach to właśnie parametry ekranu są najsłabszymi punktami konstrukcji. Tutaj też zarysowuje się wyraźna przewaga nowego modelu MSI nad konkurencją. Prestige 14 EVO został wyposażony w 14-calowy, energooszczędny wyświetlacz IPS Full HD o rozdzielczości 1920x1080. Jednak uwagę szczególnie przykuwa bardzo wąska ramka wokół ekranu, która pozwala efektywnie wykorzystać blisko 100% powierzchni ekranu. W ten sposób możemy mieć pewność, że edytowane zdjęcia będą wyglądać naturalnie i wyraźnie. Docenimy to zwłaszcza w zimowe wieczory, kiedy będziemy wracali wspomnieniami do gorących wakacji.

Funkcjonalnym dodatkiem jest także możliwość odgięcia ekranu o 180 stopni, co ułatwia pracę kilku osób nad jednym zdjęciem, a po powrocie do domu sprawdzi się przy prezentacji zdjęć w gronie najbliższych.

W podróży komfort jest bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy. Wybierając laptopa na wyjazdy najlepiej szukać kompromisu pomiędzy najsilniejszymi maszynami na rynku, a urządzeniami, które nie obciążą nam podróżniczej torby. Tutaj Prestige 14 EVO też wypada bardzo dobrze. Laptop waży zaledwie 1,29 kg, a jego pojemna bateria pozwala na nawet 12 godzin pracy na jednym cyklu. Długie podróże samolotem już nie będą nudne. Istotna jest też możliwość wykorzystania technologii szybkiego ładowania, która po podłączeniu laptopa na zaledwie 15 minut do źródła prądu daje szanse na kolejne 1,5 godziny pracy. 

Teorią teorią, ale mamy też potwierdzenie w praktyce. Kilka miesięcy temu Michał Ostaszewski i Marcin Kuciński mieli okazję przetestować możliwości MSI Prestige 14 EVO podczas wyjątkowego pleneru fotograficznego w Namibii. Panowie robili jednak zdjęcia nie temu, co na Ziemi, a gwiazdom. W sumie wykonali tysiące zdjęć, a proponowany przez nas laptop okazał się nieoceniony.

– Służył mi każdego dnia do obliczania położenia kolejnych paneli mojej mozaiki, przeglądania poszczególnych zdjęć, weryfikacji ich jakości oraz backupu danych. W każdej sytuacji i o każdej porze dnia – czytamy na profilu Ostaszewskiego na Instagramie.

Taka rekomendacja nas przekonuje.

Jak sprawdzić czy laptop spełni nasze oczekiwania? Oto Intel EVO

Ustaliliśmy już jakie cechy powinien mieć laptop, którego będziemy używać w podróży, ale przecież nie zawsze znajdujemy się na dzikim szlaku z plecakiem na plecach. Większość roku najczęściej spędzamy w domu i wtedy też chcemy cieszyć się najlepszym sprzętem. Właśnie po to powstał zupełnie nowy standard urządzeń Intel EVO, którego wymogi spełnia najnowszy MSI Prestige 14 EVO. Intel EVO to projekt, który powstał, by ułatwić użytkownikom poszukującym nowego sprzętu poruszanie się po rynku elektroniki. Co to oznacza w praktyce? Jeśli wybierzemy sprzęt spełniający wymogi standardu Intel EVO, to możemy mieć pewność, że doskonale sprawdzi się on nie tylko w codziennej pracy, a także przy obsłudze bardziej wymagających programów. By uzyskać potwierdzenie takiego standardu, laptopy muszą spełniać szereg wymagających warunków takich jak: procesor Intel Core i5 lub Core i7 z grafiką Iris Xe, co najmniej 8GB pamięci RAM (w trybie dwukanałowym), port Thunderbolt 4 o szybkości 40Gb/s, dysk SSD PCIe co najmniej o pojemności 256GB czy co najmniej 9 godzin pracy na zasilaniu bateryjnym. 

Marka MSI przygotowała promocję i konkurs

Jeśli zastanawialiście się, kiedy jest dobry moment na zmianę sprzętu komputerowego to wiele wskazuje na to, że właśnie teraz. Marka MSI przygotowała ograniczoną w czasie promocję, a także konkurs, w którym nagrodą jest najnowszy laptop MSI Prestige 14 Evo. 

Promocja „Na szczyt z prestiżem"

Kup laptopa Prestige 14 Evo lub Summit E13 Flip Evo odbierz voucher do sklepu Skalnik! Co zyskujesz?
• Voucher do sklepu Skalnik o wartości 400 zł
• Przy wybranych modelach plecak MSI o wartości 200 zł

Więcej szczegółów na temat promocji znajduje się pod tym linkiem

Konkurs „Wakacje MSI z Intel EVO"

Przygotuj kreatywną pracę konkursową będącą odpowiedzią na pytanie: „W jakim miejscu używałbyś/-ałabyś laptopa MSI opartego o platformę Intel Evo?”

Praca konkursowa może być dowolną formą kreatywną pokazaną za pomocą zdjęcia lub wideo, udostępnionego na profilu Facebook, Instagram lub YouTube użytkownika biorącego udział w konkursie, w formie postu, zgodnie z wymaganiami:
– post musi mieć ustawienia publiczne,
– post musi posiadać oznaczenie profili MSI Polska oraz Intel Polska,
– post musi mieć #WakacjeMSIzIntelEvo

Więcej szczegółów na temat konkursu znajduje się pod tym linkiem