Władca panował nad Nilem od 2291 p.n.e. do 2289 p.n.e., jego piramida znajduje się w Sakkarze. W tamtejszym stanowisku archeologicznym dokonano niedawno bardzo ciekawych odkryć. O sprawie poinformowało egipskie Ministerstwo d.s. Starożytności. 

Obecnie naukowcy dokładnie opisują każdą dziesiątek kocich mumii oraz około setki drewnianych figurek zdobionych złotem. Oprócz tego odnaleziono posążek bogini Bastet wykonany z brązu. Wstępnie datują je na okres 717-332 p.n.e., a miejsce gdzie je znaleziono, zostało określone jak cmentarz przeznaczony tylko dla tych świętych dla starożytnej kultury zwierząt.

 

W egipskiej mitologii Bastet była opiekuńczą boginią chroniącą przed złem, związana była także z muzyką, przyjemnością i tańcem. 

 

Dodatkowo na stanowisku w Sakkarze odkryto dwie zmumifikowany kobry w specjalnych sarkofagach, dwa zmumifikowane skarabeusza pochowane w pudełkach oraz rzeźby przedstawiające lwa, krowę, sokoła i krokodyla. Wśród znalezisk były także papirusy, między innymi z fragmentami „Księgi umarłych”. To zbiór egipskich zaklęć i zaleceń, które miały pomóc zmarłemu odnaleźć się w zaświatach. 

 

Prace w Sakkarze trwają, zatem w niedługim czasie możemy spodziewać się nowych ciekawych znalezisk. Archeolodzy pracują także nad odczytaniem pozostałych papirusów i płaskorzeźb wykopanych na miejscu. Niektóre z nich datowane są nawet na okres piątek lub szóstej dynastii (2465-2150 p.n.e.). 

 

Stanowisko w Sakkarze było badane w latach 2008-13 przez francuskich naukowców, w tym roku od kwietnia pracuje tam ekipa egipskiego ministerstwa.

Zobacz galerię znalezisk! --->

Źródło: Live Science