1. Tapir

fot. Getty Images

Chociaż tapiry osiągają maksymalnie nieco ponad metr wysokości w kłębie i wagę do 270 kg, to ich proste masywne nogi kojarzone są z kończynami lądowych gigantów, czyli słoni. „Pieńki” nóg zakończone są czterema (z przodu) lub trzema (z tyłu) paluchami. Palce porastają grube paznokcie, przez co przypominają one małe, oddzielone od siebie kopytka. Środkowy palec jest największy, a dodatkowy czwarty paluch w przedniej łapie jest mniejszy niż reszta i zwykle jest używany tylko wtedy, gdy tapir porusza się po miękkim, błotnistym terenie.

2. Gekon

fot. Getty Images

Gekony mogą biegać po ścianach, a nawet zwisać do góry nogami nie dlatego, że ich palce są lepkie i „przyklejają się do podłoża”, ale dlatego, że są pokryte setkami małych włosków, które rozgałęziają się w jeszcze cieńsze włókna. Elektrony na tych maleńkich włosach wiążą się z cząsteczkami na innych powierzchniach za pomocą przyciągania elektromagnetycznego, umożliwiając gekonowi przemieszczanie się po pionowych powierzchniach i sufitach. Niezwykła budowa łap gekonów zainspirowała inżynierów amerykańskiego departamentu obrony, którzy próbują stworzyć narzędzie do wspinaczki przypominające gadzie łapy. 

3. Nosorożec

fot. Getty Images

Biorąc pod uwagę ich rozmiar i wagę, nosorożce mają zaskakująco delikatne stopy. Ich masywne głowy i olbrzymie ciała są podtrzymywane przez nogi i łapy, które wydają się wręcz mizerne w porównaniu z kończynami innych dużych ssaków, takich jak słonie. Nogi nosorożca zwężają się do stóp o okrągłym kształcie i trzech palcach, a kiedy nosorożce się poruszają, wywierają większy nacisk na podbicie, „co jest dziwne i jeszcze tego nie rozumiemy” - przyznaje John Hutchinson, profesor ewolucji biomechanicznej w Royal Veterinary College, dla Live Science.

4. Dziobak

fot. Getty Images

Dziobak jest chyba najbardziej niezwykłym zwierzęciem na całym świecie. Kazodzioby ssak, znoszący jajka, a do tego wytwarzający jad. Nic dziwnego, że znalezienie pierwszych okazów uznano za fałszerstwo i żart. Równie nietypowe są też łapy dziobaka - oprócz tego, że są płetwiaste, u samców są wyposażone w spiczaste „ostrogi”. Te pazury to kolce jadowe, które – uważają naukowcy – mogą być używane w trakcie walki z innymi samcami w okresie godowym.

5. Struś

fot. Getty Images

Być może dlatego, że stopy strusia są tak potężne, nasuwa się porównanie do łap dinozaurów, które żyły miliony lat temu. Strusie, które są żyjącymi potomkami dinozaurów (podobnie jak wszystkie współczesne ptaki), są jedynymi ptakami mającymi dwa palce. Inne gatunki mają po trzy lub cztery palce. Jeden paluch jest znacznie większy niż drugi i zakończony jest pazurem, który może mieć do 10 centymetrów długości. Silne nogi i dwupalczaste stopy pozwalają strusiom pędzić z prędkością nawet 60 km/h. Co więcej – struś potrafi kopnąć z taką siłą, że dla ofiary może okazać się ona śmiertelna.