Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Kiedy powstało Google Maps?
  2. Mapy świata w jednym miejscu
  3. Tak Google Maps łączy siły z AI
  4. Tych funkcji Google Maps możesz nie znać

Google Maps mają w telefonie niemal wszyscy podróżnicy. Czasy, kiedy pasażer na pierwszym siedzeniu nawigował kierowcę, dzierżąc w dłoniach papierową mapę, minęły bezpowrotnie. Dziś mapy całego świata możemy mieć w telefonie wszyscy. Pamiętacie, kiedy dokładnie odległe kontynenty znalazły się w zasięgu naszych dłoni?

Kiedy powstało Google Maps?

Mapy od Google pojawiły się w sieci jeszcze przed tzw. smartfonową rewolucją (ta jest datowana na rok 2007 i debiut pierwszego iPhone’a). Naturalne jest więc, że zanim trafiły do naszych kieszeni, a w zasadzie telefonów, najpierw działały wyłącznie w wersji desktopowej. Google Maps po raz pierwszy uruchomiono na komputerach 8 lutego 2005 r. 20 lat temu cel nowej zabawki od Google był prosty: miała pomagać ludziom „dostać się z punktu A do punktu B”.

Jako że apetyt internautów rośnie w miarę użytkowania, a Google ma siedzibę w Dolinie Krzemowej, gdzie postęp i aktualizacje są niemal tożsame z oddychaniem, szybko pojawiły się pierwsze dodatki do podstawowej wersji Google Maps. Dwa lata później internauci mogli sprawdzić informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym w ponad 30 miastach USA. Mapy stały się wiec źródłem wiedzy o tym, jak bardzo zatłoczona jest dana trasa.

Rok 2007 był przełomowy dla Google Maps pod jeszcze innym względem. To właśnie wtedy Larry Page – współzałożyciel Google – wpadł na pomysł przejechania ulicą i zbierania zdjęć. Tak powstało Street View. Od tamtej pory zebrano fotografie obejmujące ponad 20 milionów kilometrów – co odpowiada okrążeniu Ziemi około 500 razy. Miliardy zdjęć powstają z perspektywy nie tylko specjalnych pojazdów, ale też m.in. skuterów śnieżnych czy... wielbłądów.

W tym samym roku Google Maps zadebiutowało na urządzeniach mobilnych. Najpierw dla użytkowników Blackberry, Palm i Windows Mobile.

Mapy świata w jednym miejscu

Rok 2009 przyniósł ogromny przełom dla Google Maps. Wówczas firma zaczęła tworzyć własne mapy od podstaw. Wykorzystywała dane z lokalnych urzędów, Street View i zdjęcia satelitarne, a użytkownicy po raz pierwszy zyskali możliwość zgłaszania poprawek dzięki przyciskowi „Zgłoś problem”.

Tak powstaje Street View
Tak powstaje Street View, fot. Getty Images Tak powstaje Street View

Trzy lata później Google Maps otworzyło przed internautami nowe możliwości odkrywania świata. Wszystko za sprawą technologii Trekker – specjalnego plecaka rejestrującego obrazy 360°. Pozwoliło to na mapowanie miejsc niedostępnych dla samochodów, a pierwszą taką lokalizacją był Wielki Kanion. Od tamtej pory Trekker dotarł do Amazonii, na szczyt wieży Eiffla i w wiele innych zakątków świata, umożliwiając wirtualne podróże każdemu.

W 2014 roku Google Maps stało się prawdziwą skarbnicą wiedzy o lokalnych miejscach. Pojawiły się szczegółowe informacje o godzinach otwarcia, ocenach i przedziałach cenowych restauracji, barów czy hoteli – dziś dostępne dla ponad 250 milionów miejsc na całym świecie. Rok później narodziła się społeczność Lokalnych Przewodników. To użytkownicy, którzy recenzują, dodają zdjęcia i dostarczają kluczowych informacji, np. o dostępności miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

Tak Google Maps łączy siły z AI

2019 rok to kolejna rewolucja – Google Maps wprowadziło Live View (obecnie Lens w nawigacji pieszej), czyli funkcję łączącą sztuczną inteligencję i rozszerzoną rzeczywistość. Dzięki niej nawigacja w mieście stała się jeszcze łatwiejsza. Wystarczy podążać za wyświetlanymi na ekranie strzałkami. Obecnie Lens w nawigacji pieszej działa już w ponad 100 krajach.

W 2023 roku Google Maps wprowadziło Immersive View. Funkcja ta łączy zaawansowaną sztuczną inteligencję i miliardy zdjęć, by oferować realistyczne wizualizacje miejsc. Można nie tylko zobaczyć dany obiekt w trójwymiarze, ale także sprawdzić aktualne warunki pogodowe czy natężenie ruchu w danej okolicy.

A co dalej? W 2024 roku Google Maps wkroczyło w erę Gemini. Dzięki zaawansowanym możliwościom AI, mapy stały się jeszcze bardziej interaktywne. Wystarczy zadać pytanie, aby szybko znaleźć inspirację na kolejną podróż.

Tych funkcji Google Maps możesz nie znać

Każdego miesiąca z Google Maps korzysta ponad 2 miliardy użytkowników. W samym 2024 roku Mapy udostępniły trasy o łącznej długości 1 biliona kilometrów. To ponad tysiąc okrążeń Ziemi wokół Słońca. Użytkownicy aktywnie współtworzą mapy, dodając co roku pół miliarda recenzji, zdjęć i ocen. Gdyby każdą z tych informacji zapisać na kartce papieru, ich stos sięgałby 50 km w górę. Każdego dnia wprowadzanych jest 100 milionów aktualizacji. Zanim skończysz czytać ten akapit, mapa zmieni się około 10 000 razy.

W 2025 roku Mapy Google służą już nie tylko pomocy w „dostaniu się z punktu A do punktu B”. Aplikacja oferuje szereg mniej oczywistych, ale niezwykle przydatnych możliwości. Na przykład funkcja „najciekawsze pozycje w menu” pozwala użytkownikom szybko sprawdzić, jakie dania cieszą się największym uznaniem w danej restauracji, bazując na zdjęciach i recenzjach społeczności.

Planowanie wyjazdów grupowych jest prostsze dzięki współdzielonym listom, na których użytkownicy mogą zapisywać propozycje miejsc i głosować na nie za pomocą emoji. Osoby korzystające z samochodów elektrycznych mogą dodawać do Map model swojego pojazdu, a aplikacja automatycznie wskaże zgodne stacje ładowania, uwzględniając ich dostępność w czasie rzeczywistym. Natomiast dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów, dostępna jest funkcja „Popularne godziny”, pokazująca, kiedy dane miejsce jest najbardziej zatłoczone.

Mapy pomagają również dbać o środowisko – funkcja wyznaczania tras pod kątem oszczędności paliwa wskazuje opcję najbardziej ekonomiczną. Dzięki tym wszystkim możliwościom Mapy Google to nie tylko narzędzie nawigacyjne, ale także przewodnik, planer i osobisty asystent podróży.

Reklama

Źródło: Google

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz podróżniczy, rowerzysta, górołaz. Poza szlakiem amator kuchni włoskiej, popkultury i języka hiszpańskiego.
Mateusz Łysiak
Reklama
Reklama
Reklama