Wcale nie Kraków ani Warszawa. Tu najchętniej przeprowadziliby się Polacy
Dla wielu to wymarzone miejsce do życia. Polacy wybrali miasto, które oferuje nie tylko dobre warunki pracy, ale też przyjazny klimat i mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu.

W tym artykule:
Gdzie Polacy widzą swoją przyszłość? W czasach dynamicznych zmian społecznych i gospodarczych coraz częściej szukamy miejsc, które oferują nie tylko bezpieczeństwo i stabilność, ale też dobre warunki do życia, rozwoju i odpoczynku. Najnowsze badania pokazują, które miasto spełnia te oczekiwania.
„Dobre miejsce do życia, studiowania i pracy”
Wrocław to obecnie najczęściej wskazywane miasto, do którego Polacy chcieliby się przeprowadzić – wynika z badań Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS). Stolica Dolnego Śląska zdobywa serca mieszkańców innych regionów dzięki atmosferze, dostępności usług i szansom na rozwój.
W badaniu obejmującym 1036 osób mieszkających poza Wrocławiem, co trzeci ankietowany zadeklarował, że rozważa to miasto jako potencjalne miejsce do życia. Wśród respondentów planujących przeprowadzkę w najbliższym czasie, wskaźnik ten sięga już 40%. – Wrocław przoduje wśród miast, do których Polacy chcieliby się przenieść. Około 30%respondentów bierze pod uwagę Wrocław jako potencjalne miejsce zamieszkania. Spośród tych, którzy planują w najbliższym czasie przeprowadzkę to 40% – podkreślał Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta.
Miasto – co potwierdzają opinie badanych – postrzegane jest jako jeden z najciekawszych kierunków do życia i rozwoju, zarówno zawodowego, jak i edukacyjnego. – Wrocław przyciąga różne branże, w tym największe światowe firmy, dzięki temu, że od 20 lat promuje strategię gospodarki opartej na wiedzy. Zauważalny jest potencjał rynku pracy, a także oferta edukacyjna. Wrocław jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym. To 106 tysięcy studentów i 30 uczelni wyższych, publicznych i prywatnych. A to daje możliwości rozwojowe – zaznacza Magdalena Okulowska, prezeska Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Najlepsze średniej wielkości miasto w Europie
Badania IBIMS znajdują odzwierciedlenie w międzynarodowym rankingu European Cities & Regions of the Future 2025, w którym Wrocław – podobnie jak przed rokiem – został uznany za najlepsze miasto średniej wielkości w Europie. Co więcej, stolica Dolnego Śląska zdobyła również pierwsze miejsca w kluczowych kategoriach takich jak: przyjazność dla biznesu, potencjał ludzki oraz jakość życia. Wysoko oceniony został także potencjał ekonomiczny miasta – w tej podkategorii miasto uplasowało się na drugiej pozycji.
– Obecność w tak renomowanym zestawieniu to najskuteczniejsza forma promocji miasta. To wiarygodna i obiektywna rekomendacja, która dociera do globalnych firm i przedsiębiorców poszukujących najlepszych lokalizacji do inwestowania – dodaje Magdalena Okulowska.
Źródła: Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych; Urząd Miejski Wrocławia; National Geographic Polska
Nasz ekspert
Igor Szulim
Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.