Czas nie oszczędzał tej niezwykłej warowni, na szczęście dziś możemy podziwiać ją w niemal całej okazałości. O tym, jak bardzo niezwykły jest tajemniczy Zamek Czocha, najlepiej świadczy fakt, że jego wnętrza były tłem dla wielu produkcji kinowych i telewizyjnych, w tym dla adaptacji sagi o Wiedźminie pióra Andrzeja Sapkowskiego.

Zamek Czocha jest niemal tak samo słynny, jak zamek w Malborku. Podobnie jak zamek Książ, został wybudowany w XIII wieku, jest więc starszy niż zamek w Czersku. Wzniesiono go w pięknej okolicy, niemal tak malowniczej jak ta, w której powstaje zamek w Stobnicy. Do naszych czasów dotrwał w znacznie lepszym stanie niż zamek w Liwie. Nie ulega wątpliwości, że Czocha to jeden z najpiękniejszych i najbardziej intrygujących tego typu obiektów w Polsce.

Zamek Czocha w Leśnej: jak tam dojechać?

Dolnośląski Zamek Czocha jest położony w gminie Leśna, w miejscowości Sucha. Wspaniała warownia wznosi się w dolinie Kwisy, nad Zalewem Leśniańskim. Podróż z Katowic (przez autostradę A4) powinna zająć mniej niż 4 godz., z Warszawy (przez drogę ekspresową S8) – ok. 5,5 godz., natomiast z Wrocławia (przez autostradę A4 i DW364) – ok. 2 godz. W pobliżu zamku mieści się duży parking, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca, w którym można zostawić samochód. Należy jednak pamiętać, że parking jest płatny. Za postój samochodu osobowego trzeba zapłacić 10 zł, a autobusu – dwukrotnie więcej.

Na miejsce można dojechać komunikacją publiczną, ale warto pamiętać, że taką wycieczkę należy starannie zaplanować. Najprościej będzie udać się do Jeleniej Góry. Stamtąd odjeżdżają autobusy do Leśnej, ale przewoźnik zapewnia tylko kilka kursów dziennie, więc synchronizacja przyjazdu i odjazdu jest niezwykle istotna. 

Zamek Czocha w Leśnej: historia

W miejscu, w którym wznosi się murowana warownia, w czasach średniowiecznych funkcjonował drewniany gród obronny. Budowa zamku rozpoczęła się w XIII wieku. Warto podkreślić, że do dziś nie ma pewności, kto właściwie był inicjatorem tej inwestycji. Najprawdopodobniej, warownia została wzniesiona z polecenia króla czeskiego Wacława Przemyślidy. Jednak istnieje teoria, według której inicjatorem inwestycji miał być jego syn – Przemysław II Ottokar.

W latach 1253–1319 tamtejszymi terenami rządziła dynastia brandenburskich Askańczyków. W 1319 roku cały majątek przeszedł na własność księcia jaworsko-świdnickiego Henryka I. W 1339 roku władca dokonał wymiany ziemi wraz z zamkiem (i kilku innych majątków). Od króla Jana Luksemburskiego otrzymał w zamian połowę Głogowa, którą władał dożywotnio. Wówczas Czocha stała się lennem czeskiego władcy. Zarządzaniem zamkiem zajmowali się przedstawiciele rycerstwa czeskiego, w tym ród von Dohna. 

W 1417 roku warownia stała się własnością Heinricha von Renkerna. Jednak ze względu na najazdy przypuszczane na sąsiedzkie ziemie, zmuszono go do opuszczenia zamku. W 1420 roku zwierzchnictwo nad warownią objął Hartung von Klux – radca na czeskim dworze królewskim. Faktycznym zarządcą Czochy był jednak jego bratanek Dietrich. Ten jednak nie wywiązywał się ze swojej roli, bo bardziej niż na zarządzaniu rodzinnym majątkiem zależało mu na okradaniu kupców. W rezultacie Władysław Jagiełło zmusił radcę do odwołania zarządcy zamku.

Na przestrzeni lat, zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i powoli zaczął zmieniać swoją funkcję, stając się rezydencją. W 1909 roku został kupiony przez  Ernsta Gütschowa – niemieckiego producenta wyrobów tytoniowych. Wówczas wykonana została duża przebudowa, w trakcie której zniknęło wiele najstarszych fragmentów zamku. Gütschow porzucił Czochę w 1945 roku. Warto wspomnieć, że według niepotwierdzonej teorii, w czasie II wojny światowej w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry.

Po wojnie zamek zaczął popadać w ruinę. Cenne wyposażenie, które pozostawił ostatni właściciel, było stanowiło łakomy kąsek dla szabrowników. Mieszkali tam greccy uchodźcy, którzy we wspaniałych pomieszczeniach trzymali zwierzęta gospodarskie.

W 1952 roku Czochę przekształcono na Wojskowy Dom Wczasowy (obiekt o charakterze utajonym). Zamek stał się dostępny publicznie w 1996 roku, gdy stał się ośrodkiem hotelowym. 

Zwiedzanie Zamku Czocha w Leśnej

Zwiedzanie Zamku Czocha to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Odwiedzający będą mogli poznać niezwykłą historię tego miejsca i zwiedzić jego najbardziej tajemnicze zakamarki – sekretne przejścia, które łączą liczne komnaty.

Obiekt można zwiedzać zarówno za dnia, jak i w nocy. Dzienne zwiedzanie rozpoczyna się w Sali Rycerskiej, skąd goście przechodzą do Sali Marmurowej, bogato zdobionej kunsztownymi malowidłami ściennymi. Obiektem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, jest kamienny kominek. Jedna z legend głosi, że zamurowano w nim kilkudniowe niemowlę. Do zwiedzania udostępniono także Skarbiec, imponującą Salę Biblioteczną, w której zgromadzono niezwykle obszerne zbiory i Salę Portretową zdobioną wizerunkami władców z dynastii Piastów. 

Jedną z największych atrakcji zamku jest słynna Komnata Książęca. Według legendy, pod okazałym łożem umieszczona była zapadnia, której wylot znajdował się w lochu. Nie można nie wspomnieć, że trasa zwiedzania uwzględnia też wizytę na wieży widokowej, z której rozpościera się wspaniała panorama okolicy zamku. 

Dzienne zwiedzanie odbywa się od 10:00 do 18:00, a w lipcu i sierpniu – do 20:00.

Nocne zwiedzanie wprowadza wiele dodatkowych atrakcji. Goście zwiedzą tajne przejścia, usłyszą płacz dziecka zamurowanego w Sali Marmurowej. Gwoździem programu jest wizyta w Sali Tortur, w której panuje wyjątkowo mroczny klimat, całe wnętrze wypełnia atmosfera strachu i niepewności. 

Imprezy plenerowe w Zamku Czocha

Oferta Zamku Czocha to także fantastyczne imprezy plenerowe, które mają stałą pozycję w repertuarze tego miejsca. Mowa o następujących wydarzeniach:

  • „Podróż do Średniowiecza”,
  • „Festiwal Pirotechniki Filmowej”,
  • „Festiwal Kuchni Historycznej”,
  • „Dni Rzemiosła”.

Warto podkreślić, że nie wszystkie imprezy odbywają się na zamkowym dziedzińcu. W stałej ofercie jest także specjalny program zwiedzania: „Śladem wojennych Tajemnic Zamku Czocha”. W ramach tego wydarzenia zwiedzający będą mogli usłyszeć niezwykłe opowieści okraszone grą aktorską. Uczestnicy dowiedzą się sporo na temat zamkowych tajemnic i bogactw, które były gromadzone w Skarbcu, usłyszą o cudownej broni nazistów i odkryją okoliczności ucieczki ostatniego właściciela Zamku Czocha. 

Kolejną zamkową atrakcją jest pokój zagadek „Sekret Przedzamcza”. Osoby uczestniczące w zabawie będą musiały wydostać się z pokoju, ale żeby go opuścić, nie wystarczy odnaleźć drzwi i pociągnąć za klamkę. Pokój opuszczą wyłącznie ci, którzy rozszyfrują tajemnicze zagadki. 

Nie można nie wspomnieć, że na Zamku Czocha odbywają się także imprezy okolicznościowe. Pięknie położona warownia może być wspaniałym tłem dla wesela, chrzcin i komunii. 

Zamek Czocha - bilety

Ile trzeba zapłacić za możliwość zwiedzenia tego niezwykłego obiektu i zapoznania się z jego tajemnicami? Zacznijmy od zwiedzania dziennego. Bilet normalny kosztuje 28 zł, a ulgowy – 20 zł. Ulga przysługuje dzieciom i młodzieży do 15. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym. Można też zakupić bilety rodzinne. Wejściówka dla rodziny 2+2 kosztuje 130 zł, a dla rodziny z trójką dzieci – 154 zł. Warto zaznaczyć, że bilet rodzinny uprawnia nie tylko do standardowego zwiedzenia zamku z przewodnikiem, ale także do wejścia do Sal Tortur.

Osoby, które nie są zainteresowane zwiedzaniem zamkowych wnętrz, mogą kupić bilet uprawniający do wejścia na dziedzińce (zwiedzanie bez przewodnika). Cena? 8 zł za bilet normalny i 6 zł za ulgowy. Możliwe jest też zwiedzenie wyłącznie Sal Tortur. Cena biletu normalnego to 14 zł, a ulgowego – 10 zł. 

Na nocne zwiedzanie można kupić wyłącznie bilet normalny. Koszt jednej wejściówki to 60 zł. Wejście do pokoju zagadek zostało wycenione na 170 zł, natomiast zwiedzanie „Śladem wojennych Tajemnic Zamku Czocha” – na 50 zł.