Miasto sprzed tysiąca lat

Wrocław malowniczo położony nad Odrą ma bogatą przeszłość, liczącą ponad 1000 lat. O jego historii przypominają wspaniałe zabytki na Starym Mieście. Centralnym punktem jest tętniący życiem Rynek z Ratuszem, miejsce spotkań mieszkańców i przyjezdnych. Następnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć  na wrocławskiej starówce jest Plac Solny z pięknymi zabytkowymi kamienicami. Doskonałym punktem widokowym jest wieża gotyckiego kościoła świętej Elżbiety. Gwarantuje niezapomniane widoki na wrocławską panoramę.  W dalszej części Starego Miasta znajduje się Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego - monumentalna, barokowa budowla. Nie lada atrakcją jest wejście na Wieżę Matematyczną, z której rozciąga się wspaniały widok na miasto oraz zwiedzanie najsłynniejszej auli uniwersyteckiej - barokowej auli Leopoldina.

Warto wybrać się na spacer po Ostrowie Tumskim ze znakomitą średniowieczną architekturą sakralną – gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, kościół Świętego Krzyża, pomnik św. Jana Nepomucena, romański kościół św. Marcina. Ostrów to najstarsza zamieszkana część miasta. Podczas wędrówki nie można ominąć szklanej fontanny i historycznej Piwnicy Świdnickiej.

Ciekawym miejscem we Wrocławiu jest przedwojenna Hala Stulecia znajdująca się w Śródmieściu, w Parku Szczytnickim. Jej niezwykła konstrukcja z charakterystyczną gigantyczną kopułą to największe dzieło modernizmu we Wrocławiu, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowany ponad 100 lat temu obiekt wciąż służy podczas imprez sportowych czy koncertów. Podczas zwiedzania można zobaczyć nie tylko halę, ale też multimedialne Centrum Poznawcze urządzone w pomieszczeniach okalających główną część.

Obok monumentalnej Hali Stulecia stoi zabytkowy Pawilon Czterech Kopuł, wzniesiony w 1912. Obecnie mieści się w nim wrocławskie Muzeum Narodowe, w którym zawsze trafić można na ciekawe wystawy.

 

Nowoczesne atrakcje

Jedną z największych ciekawostek we Wrocławiu, a na pewno najwyższą, jest Sky Tower. To nowy symbol miasta - najwyższy biurowiec w Polsce liczący 212 m. Mieści się w nim m.in. centrum handlowe, a na 49. piętrze powstał fantastyczny punkt widokowy, pozwalający oglądać miasto z unikalnej perspektywy.

Będąc we Wrocławiu nie można ominąć słynnej Panoramy Racławickiej. W specjalnie zbudowanym budynku rotundy ogląda się obraz  wysoki na 15 metrów i długi na 114 metrów. Przedstawia bitwę pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Dzięki specjalnym zabiegom - oświetleniu, krętemu podejściu, stworzeniu sztucznego terenu przed obrazem, widz ma wrażenie, że przenosi się na pole bitwy.

Unikatowym obiektem, który trzeba zobaczyć jest Wrocławskie Narodowe Forum Muzyki - budynek jak instrument. Złota metalowa kopuła symbolizuje materiał z jakiego wykonane są instrumenty dęte, zaś brąz okalający budynek instrumenty smyczkowe. Dodało to elewacji nie tylko charakteru, ale także niepowtarzanego wyglądu.

Miłośnicy PRL-u powinni odwiedzić Zajezdnię MPK przy ul. Grabiszyńskiej. To ważne miejsce dla powojennej historii Wrocławia. Tutaj 26 sierpnia 1980 roku wybuchł strajk solidarnościowy z robotnikami z Wybrzeża i narodziła się wrocławska Solidarność. Dziś w budynku zgromadzono mnóstwo pamiątek z tamtych czasów.  

Wrocław to jedno z niewielu miast, w którym częścią transportu jest kolejka linowa Polinka. To kolej gondolowa, która kursuje nad Odrą. Utworzona została, aby połączyć dwie części kampusu Politechniki Wrocławskiej, stąd też jej nazwa. Podróż nią 7 m nad ziemią trwa około 2,5 minuty.

Ciekawym sposobem na zwiedzanie Wrocławia jest przejażdżka tramwajem. W sezonie letnim w weekendy między Halą Stulecia a Starym Miastem kursuje zabytkowy czerwony tramwaj-kawiarenka LH Standard Linke-Hoffmann-Werke z 1925 roku. Nazywany jest „Babą Jagą”. Warto wykorzystać piękne położenie Wrocławia i wybrać się w rejs po Odrze którymś z licznych statków. Do wyboru są mniejsze i większe statki pasażerskie, katamarany, gondole.

 

Tutaj dzieci się nie nudzą

Wrocław to doskonałe miejsce dla rodzin. Na maluchy czekają tu oryginalne rozrywki. Hitem jest Afrykarium na terenie wrocławskiego zoo, najstarszego ogrodu zoologicznego w Polsce. Afrykarium to pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące afrykańską florę i faunę. Goście „podróżujący” po Czarnym Lądzie, z bliska mogą zobaczyć rekiny i płaszczki oraz inne zwierzęta, np. hipopotamy, kotiki, pingwiny czy manaty.

Inną nowoczesną atrakcją Wrocławia jest Hydropolis – otwarta niedawno multimedialna wystawa poświęcona w całości wodzie. Mieści się w XIX-wiecznym zbiorniku. Dzięki multimediom można tu odbyć podróż do oceanicznych głębi, zobaczyć olbrzymie zwierzęta wodne, obejrzeć niezwykłe urządzenia hydrotechniczne, a także poznać historię wodociągów.

Świetnym sposobem, by zachęcić maluchy do poznawania sztuki, jest wizyta w Centrum Sztuki WRO, w którym czeka wystawa multimedialna dla dzieci pod nazwą Interaktywny Plac Zabaw. Można tu malować światłem, animować własne obrazki albo stworzyć własny utwór muzyczny… skacząc po kolorowych planszach.

Równie rozwijające zajęcia czekają na dzieci w Ogrodach Doświadczeń Humanitarium – parku naukowo-edukacyjnym. Maluchy mogą tutaj przeprowadzać doświadczenia przy interaktywnych stanowiskach, zobaczyć niewiarygodne złudzenia optyczne, grać w różne gry logiczne i edukacyjne.

Dzieciom spodoba się na pewno pomysł poszukania zabawnych krasnali, które czekają na turystów w najbardziej zaskakujących miejscach. Jest ich ok. 300 w różnych częściach miasta i stale ich przybywa. Można je odnaleźć dzięki specjalnej mapie. To ciekawa zabawa dla maluchów i świetny sposób na zwiedzanie miasta.

Dla pociech z kolejową pasją idealną atrakcją będzie Kolejkowo w budynku Dworca Świebodzkiego – jedna z największych w Polsce makiet kolejowych, o powierzchni 260 m2. Miniaturowy świat Kolejkowa dokładnie odwzorowuje najciekawsze miejsca w regionie, np. kamienice wrocławskiego rynku. Po makiecie ciągle jeździ 15 pociągów po torach o długości 430 m.

Pełne energii maluchy mogą się wyszaleć w Bobolandii ogromnej sali zabaw, w wielkim Parku Trampolin JumpWorld albo w Wiosce Indiańskiej Tipi Town.

Teresa Tuleja