Co wywołuje raka szyjki macicy? Kto jest szczególnie narażony?

Rak szyjki macicy jest związany z zakażeniem wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych. Raka szyjki macicy diagnozuje się u około 2,5 tys. Polek rocznie. Około 1,5 tys. z nich, czyli 4 kobiety dziennie, umiera, a można tego uniknąć dzięki profilaktyce. Większość z tych kobiet bardzo rzadko wykonywała badania profilaktyczne szyjki macicy lub nie robiła tego wcale – jest to grupa najwyższego ryzyka.

Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie cytologiczne? Kto powinien się badać?

Rak szyjki macicy jest poprzedzony wieloletnim rozwojem bezobjawowych stanów przednowotworowych, które można skutecznie wykrywać m.in. dzięki cytologii i badaniom dodatkowym, jak diagnostyka HPV czy kolposkopia. Wczesna diagnoza pozwala na pełne wyleczenie. Każdego roku w Polsce dzięki cytologii diagnozowanych jest kilkadziesiąt tysięcy kobiet mających przednowotworowe zmiany szyjki macicy. Bez leczenia po pewnym czasie zmieniłyby się one w nowotwór. W ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy z przesiewowych badań cytologicznych mogą skorzystać kobiety w wieku 25–64 lat. Badanie można wykonać bezpłatnie raz na 3 lata w każdej poradni ginekologiczno-położniczej posiadającej kontrakt z NFZ (ich wyszukiwarka dostępna jest TUTAJ). 
 

Jakość badań przesiewowych jest kontrolowana przez Narodowy Instytut Onkologii. Pacjentki, które zgłoszą się do programu, są objęte kompleksową diagnostyką, leczeniem i nadzorem po leczeniu.

Rak szyjki macicy jest najbardziej podatny na działania profilaktyczne spośród wszystkich nowotworów, które występują u kobiet. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety regularnie wykonywały cytologię.

Istnieje szczepienie przeciw wirusowi HPV. Czy jest skuteczne? Kiedy się zaszczepić?

Szczepionka ma bardzo wysoką skuteczność, najwyższą u osób zaszczepionych przed rozpoczęciem życia płciowego. U dziewcząt zaszczepionych w wieku 12–13 lat ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy spada o 90%. Szczepienia są bardzo bezpieczne, co potwierdziły liczne badania.

Ministerstwo Zdrowia realizuje program powszechnych bezpłatnych szczepień dla dzieci w wieku 12–13 lat. Warto szczepić chłopców, ponieważ również oni przenoszą wirusa HPV. Szczepionka chroni ich także przed zachorowaniem na raka wywołanego przez HPV.

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie zakażenie wirusem HPV. Dlatego, tak bardzo ważna jest powszechna wiedza, że szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy – mówi Izabela Leszczyna, minister zdrowia

 

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  •  w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  •  przez bezpłatną infolinię 800 100 101* (7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do 18:00),
  •   przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Więcej informacji na stronie: szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv.

Mat. prasowe 

Szukasz informacji na temat bezpłatnych badań? Wejdź na planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590 (24 godz. na dobę/7 dni w tygodniu). 

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana przez Ministra Zdrowia.

Materiał promocyjny Ministerstwa Zdrowia