Zostajecie w ferie zimowe w Łodzi? A może planujecie wyjazd do miasta czterech kultur? To świetny pomysł, bo atrakcji (mimo wciąż niesprzyjającej aury) na pewno nie zabraknie. Niezależnie od tego, ile macie lat i jakie są wasze zainteresowania, każdy znajdzie coś dla siebie. 

Oto 10 miejsc, które warto odwiedzić w ferie zimowe w Łodzi:

Aquapark FALA

Po porcję sportu i endorfin wybierzcie się do jednego z największych aquaparków w Polsce. Kompleks FALA położony na terenach przylegających do parku na Zdrowiu (który przy okazji również warto zwiedzić) oferuje baseny, zjeżdżalnie oraz bicze wodne, sztuczne fale, relaksujące sauny, a także bar i restaurację. Gości wita przy wejściu pomnik Pingwina Pik-Poka, bohatera kultowej animacji, co na pewno docenią najmłodsi.

Mat. prasowe

Adres: ul. Lubelska 4

Orientarium

Orientarium (która stanowi część łódzkiego zoo) to najnowocześniejszy kompleks ukazujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Spotkacie tu takie zwierzęta jak gibony czapkowe, orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie, rekiny i płaszczki. Mieszka tu też największy słoń indyjski w Europie oraz największy na Starym Kontynencie krokodyl gawialowy. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji jest część oceaniczna z sześcioma zbiornikami morskimi i podwodnym tunelem. Wrażenia niezapomniane!

Mat. prasowe

Adres: ul. Konstantynowska 8/10

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1

Jeśli interesujecie się sztuką komiksu, grami wideo i wirtualną rzeczywistością to miejsce jest dla Was stworzone! Geralt i Ciri ze świata gry Wiedźmin 3: Dziki Gon wprowadzą was w tajniki tworzenia gier. Nie zabraknie także nostalgii, strefa komiksu to spotkanie z kultowymi polskimi komiksami jak: Tytus, Romek i A’Tomek, Thorgal czy Kajko i Kokosz. Do marca dostępna będzie wystawa czasowa z pracami Grzegorza Rosińskiego. Na poszukiwaczy wyzwań czeka escape room osadzony w wirtualnej rzeczywistości. To doskonałe miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych!

Mat. prasowe

Adres: ul. Targowa 1/3

Narodowe Centrum Kultury Filmowej EC1

Łódź na stałe zapisała się w historii polskiej kinematografii. Od niedawna może poszczycić się także Narodowym Centrum Kultury Filmowej. W ubiegłym roku zwiedzającym udostępniono dwie pierwsze wystawy stałe. „Kino Polonia” to 120 lat historii polskiej kinematografii zaprezentowane w najnowocześniejszy sposób. Istnieje opcja biletu łączonego z Muzeum Kinematografii. „Materia Kina” dotyczy procesu powstawania filmu. Zwiedzający uczestniczą w grze realizując kolejne zadania związane z różnymi etapami produkcji. Podejmiecie się wyzwania?

Adres: ul. Targowa 1/3

Centrum Nauki i Techniki EC1

Czy nauka może iść w parze z zabawą? Oczywiście, że tak! Kolejnym wartym uwagi obiektem w kompleksie EC1 (dawnej elektrociepłowni) jest Centrum Nauki i Techniki. Zwiedzający mogą wejść do ogromnego kotła i poznać tajniki przetwarzania energii a także dostrzec to co jest niewidzialne dla ludzkiego oka. Nowoczesne kino sferyczne to gwarancja niezapomnianych seansów edukacyjnych. Nie można nie wspomnieć również o najnowocześniejszym w Polsce Planetarium, pozwalającym zanurzyć się w świat kosmosu. Dla rodzin z dziećmi do lat 12 rekomendujemy Ulicę Żywiołów – pełną eksperymentów i aktywności ruchowych. 

Mat. prasowe

Adres: ul. Targowa 1/3

Księży Młyn

Księży Młyn to największy zabytkowy kompleks fabryczny w mieście, w którym wciąż znajdują się posiadłości najbogatszych ludzi w Łodzi i ówczesnym Królestwie Polskim, rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów. Obecnie to jedno z najmodniejszych miejsc. Ceglane domy odzyskują dawny blask, a część lokali przekształcana jest w pracownie artystyczne projektantów, fotografów i plastyków. Znajdziemy tu też kawiarnie z pyszną kawą i przekąskami oraz galerię. Nic dziwnego, że klimatyczne osiedle tak chętnie wykorzystują artyści i filmowcy. Nie każdy wie, że domy robotnicze Księżnego Młyna posłużyły twórcom miniserialu BBC „Dzwony wojny” do odegrania XIX-wiecznej Anglii.

Mat. prasowe

Manufaktura

Nie można być w Łodzi i nie odwiedzić kompleksu Manufaktury. Na ponad 27 hektarach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego ulokowano nowoczesne muzea (Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2), restauracje z kuchnią z całego świata, ponad 250 sklepów, kręgielnię, ściankę wspinaczkową, kino, teatr, centrum handlowe i hotel Vienna House Andels Łódź – czyli wszystko, czego potrzeba do udanego wypoczynku. Co ciekawe, powstał tu także przestronny rynek z najdłuższą fontanną w Polsce. W sezonie zimowym Manufaktura zaprasza na lodowisko!

Mat. prasowe

Adres: ul. Drewnowska 58, wejście od ul. Ogrodowej i Zachodniej

Pałac Rodziny Poznańskich 

Tuż obok Manufaktury mieści się kolejna atrakcja – eklektyczny pałac Izraela Poznańskiego, czyli największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Warto nie tylko zwiedzić reprezentacyjne wnętrza (m.in. jadalnię i salę balową), ale również wybrać się na jedną z wystaw znajdującego się w pałacu Muzeum Miasta Łodzi. Pozycja obowiązkowe to multimedialna ekspozycja historyczna „Łódź w Europie, Europa w Łodzi”, a także wystawa „Na wspólnym podwórku” opowiadająca o wielokulturowej Łodzi z początku XX wieku. 

Mat. prasowe

Adres: ul. Ogrodowa 15

Centralne Muzeum Włókiennictwa 

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zwane Białą Fabryką to obowiązkowy punkt dla zainteresowanych historią potęgi włókienniczej Łodzi. Wyjątkowa trzypoziomowa wystawa Miasto-Moda-Maszyna przeniesie nas wprost do XIX wiecznej fabryki oraz na wypełnioną neonami i sklepami ulicę Piotrkowską. Przylegający do Białej Fabryki Park Łódzki Park Kultury Miejskiej to pięć drewnianych domów składających się na wystawę „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”. Każdy dom to inna historia: robotnicy pracujący u Poznańskich, żydowska rodzina, milicjant Kondraciuk, czy jesteście gotowi zajrzeć w sferę ich życia codziennego?

Mat. prasowe

Adres: ul. Piotrkowska 282

Mandoria

Mandoria Miasto Przygód to rodzinny park rozrywki stylizowany na renesansowe miasto handlowe. Nie martwcie się o pogodę, park znajduje się w całości pod dachem! To największy w Europie tego typu obiekt znajdujący się w budynku. Mandoria jest idealnym miejsce dla rodzin z dziećmi do lat 12. Karuzele, familijne roller-coastery, wirujący Galeon to jedynie część atrakcji. Z większości z nich mogą korzystać nie tylko dzieci, ale i rodzice. To gwarancja spędzenia wspólnych wyjątkowych chwil!

Mat. prasowe

Adres: ul. Miasto Mody 2, Rzgów

Zapraszamy także do Informacji Turystycznej na Piotrkowskiej 28, gdzie oprócz pomocy i materiałów informacyjnych znajdziecie bogatą ofertę pamiątek i gadżetów.

A wy, gdzie się wybierzecie?

Materiał promocyjny Łódzkiej Organizacji Turystycznej, zarządcy portalu turystycznego www.lodz.travel