Poszukujecie pamiątek historii? A może lubicie odkrywać miejsca, w którym możecie dowiedzieć się więcej na temat życia jego mieszkańców? Najlepiej odpoczywacie wśród natury? Sprawdźcie z nami siedem fascynujących atrakcji na Pomorzu Zachodnim, które odkryjecie na dwóch kółkach. 

Wioska Chłopy, trasa Velo Baltica

Nie ma w Polsce popularniejszego kierunku na rowerowe wyprawy niż Morze Bałtyckie. Trasa Velo Baltica jest łatwa i bezpieczna, więc można wybrać się na nią z całą rodziną. W trzecim etapie podróży – z Kołobrzegu do Mielna – warto zatrzymać się we wpisanej w całości do rejestru zabytków wiosce Chłopy. Ochroną objęto zachowany tradycyjny układ rybackiej osady z domami szachulcowymi z XIX wieku ozdobionymi ludowymi malowidłami. To jedyna zachowana wieś tego typu w naszym kraju. Długi spacer warto zakończyć przy kutrach leżących na plaży. Łatwo można zapomnieć tam o całym świecie.

Mat. prasowe

„Chiński mur”, trasa Velo Baltica

Są tu z nami miłośnicy historii? Jeśli tak, na pewno zainteresuje was kolejna atrakcja na tej trasie (tym razem jednak na jej czwartym etapie – z Mielna do Darłowa). W Bobolinie, tuż przed dojazdem do Darłowa, odbijamy ze szlaku na ul. Plażową, która prowadzi nas – a jakże – na plażę. Nie jest to jednak zwyczajna plaża. Znajdziecie na niej 12-metrowy żelbetonowy mur zwany „chińskim”. Mur jest jednak niemiecki. Pochodzi z czasów II wojny światowej i miał osłaniać supertajny projekt. Na plaży do dzisiaj pozostały też bunkry. Mało kto wie, że obiekty były częścią poligonu artyleryjskiego, gdzie testowano największą armatę wszech czasów – Dorę. 

Skansen Zagroda Jamneńska, Trasa dookoła Jeziora Jamno

Trasa dookoła Jeziora Jamno jest dość krótka i szybko się ją pokonuje. Nie oznacza to jednak, że nie miniemy po drodze żadnych ciekawych atrakcji. Wręcz przeciwnie! My szczególnie polecamy zwiedzić skansen Zagroda Jameńska. W tym miejscu kultura kaszubska wciąż jest żywa. Przekonamy się o tym, podziwiając na wystawie bogato zdobione przedmioty codziennego użytku – malunki na skrzyniach oraz elementy haftu, zaplecki krzeseł zdobione liliami, tulipanami czy motywem serca, a także repliki strojów mieszkańców (które można przymierzyć). Przenosimy się w świat dawnych mieszkańców Jamna oraz poznajemy ich fascynujące tradycje i obyczaje. Na miejscu odbywają się też zajęcia edukacyjne, warsztaty rękodzielnicze, prelekcje i pokazy filmowe.

Mat. prasowe 

Jezioro Turkusowe, Trasa wokół Wyspy Wolin 

Pomorze Zachodnie kusi również malowniczymi widokami. Przekonacie się o tym, jadąc Trasą wokół Wyspy Wolin i podziwiając Jezioro Turkusowe. Znajdziecie je na południu wsi Wapnica, w gminie Międzyzdroje. Jego nazwa odnosi się do turkusowego koloru wody, który jest szczególnie widoczny podczas słonecznych dni. 

Największe jezioro na terenie Wolińskiego Parku Narodowego (i głębokie na ponad 21 metrów) powstało po wojnie w miejscu dawnego wyrobiska kopalni kredy. I choć kąpiele w jeziorze są zabronione (nie można tu także wędkować), warto zrobić sobie wokół niego dłuższy spacer. Koniecznie wybierzcie się na punkt widokowy Piaskowa Góra, skąd rozciąga się widok na zbiornik, a także malowniczo położoną Wapnicę, Dolinę Trzciągowską, pasmo wzniesień Wyżnicy, jezioro Wicko Małe oraz fragment delty wstecznej Świny. 

Mat. prasowe

Góra Chełmska, Stary Kolejowy Szlak – łącznik Koszalin

Jadąc Starym Kolejowym Szlakiem, czyli trasą przecinającą pojezierze z północy na północ (a tym samym łączącą Morze Bałtyckie z Pojezierzem Wałeckim) miniemy na trasie kolejną ciekawą atrakcję. Tuż przy Koszalinie znajduje się bowiem Góra Chełmska. Najwyższy punkt – Krzyżanka – wznosi się na wysokość 136 metrów n.p.m. (to też najwyższe wzniesienie morenowe na całym południowym wybrzeżu Bałtyku). Wejście na szczyt nie powinno sprawić nam problemu. Warto podjąć się tego zadania, żeby móc zwiedzić sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, ruiny kaplicy z XIII wieku, ruiny kościoła z XV wieku czy wieżę widokową z 1888 roku (z której możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta, jezioro Jamno, a przy dobrej widoczności nawet Morze Bałtyckie). Na spacerach można spędzić tu cały dzień. 

Mat. prasowe

Zamek w Pęzinie, Trasa Pojezierzy Zachodnich – łącznik Szczecin 

Ciągnący się przez Pomorze Zachodnie pas pojezierzy to raj dla miłośników spokoju, relaksu i… wyjątkowych zabytków. Jednym z nich jest mało znany zamek w Pęzinie (ta niewielka wieś leży 10 kilometrów od Stargardu, dojedziecie do niej w drugim etapie trasy między Stargardem a Ińskiem). To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zamków zakonno-rycerskich na całym Pomorzu. Twierdza z każdej strony reprezentuje inny styl – gotycki, neogotycki i renesansowy. Zbudowana przez joannitów na przełomie XIV i XV wieku, obecnie pełni funkcję hotelową. Udostępniona do zwiedzania jest jedyna w regionie…sala tortur. Eksponaty, wykonane według historycznych projektów, skutecznie przybliżają atmosferę panującą niegdyś w lochach. Tylko dla odważnych!

Mat. prasowe

Krzywy Las, trasa Blue Velo 

Trasa północ – południe, która łączy Bałtyk wzdłuż Zalewu Szczecińskiego i przez Pojezierze Myśliborskie z Kostrzynem nad Odrą, ma wielu zwolenników. I wcale się temu nie dziwimy. Na trasie (a konkretnie na czwartym jej odcinku, łączącym Szczecin z Gryfinem) koniecznie odwiedźcie Krzywy Las. To jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych w regionie (jeśli nie w Polsce). W lesie rośnie bowiem aż 100 specyficznie ukształtowanych sosen. Posadzono je prawdopodobnie w 1934 roku. Co ciekawe, nikt do końca nie wie, dlaczego drzewa są krzywe. Przez lata powstało wiele hipotez, żadna z nich nie została jednak oficjalnie potwierdzona. Czy przeszkadza nam to eksplorować tę fascynującą atrakcję? Absolutnie nie!

Adobe Stock

Więcej informacji o poszczególnych trasach rowerowych znajdziecie TUTAJ. A wy, gdzie wybierzecie się na następną wycieczkę?

Materiał promocyjny Pomorza Zachodniego.